Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zákon klesajících výnosů Princip zákona:  Když budeme zvyšovat jeden vstup do ekonomiky a ostatní vstupy budou neměnné, pak po počátečním růstu celkového.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zákon klesajících výnosů Princip zákona:  Když budeme zvyšovat jeden vstup do ekonomiky a ostatní vstupy budou neměnné, pak po počátečním růstu celkového."— Transkript prezentace:

1 Zákon klesajících výnosů Princip zákona:  Když budeme zvyšovat jeden vstup do ekonomiky a ostatní vstupy budou neměnné, pak po počátečním růstu celkového výnosu se bude postupně růst zpomalovat, až se růst neobjeví a začne stagnace až pokles.  Kdyby neplatil zákon klesajících výnosů, pak by bylo možno vypěstovat obilí pro celý svět v jednom květináči - stačilo by jen zalévat!!! To je jeden ze základních zákonů ekonomiky

2 Počet pracovníkůCelkový výnosMezní výnos 00 1200 2250 3290 4 5270 Počáteční podmínky – pole 10 ha, postupně přibírám pracovníky  Zkus odhadnout o jakou plodinu jde podle celkového výnosu Sestroj graf celkového výnosu: osa x = počet pracovníků, osa y = celkový výnos Zkus dopočítat mezní výnos – Co to asi je? 0 200 50 40 0 -20 Mezní výnos je výnos každé další jednotky vstupu – tedy každého pracovníka.

3

4  Jak se bránit proti zákonu klesajících výnosů?  Vymysli vlastní příklad, který by na číselné řadě dokázal, že jsi pochopil zákon klesajících výnosů  Platí tento zákon obecně nebo jen v ekonomice?  Zkus své tvrzení dokázat!


Stáhnout ppt "Zákon klesajících výnosů Princip zákona:  Když budeme zvyšovat jeden vstup do ekonomiky a ostatní vstupy budou neměnné, pak po počátečním růstu celkového."

Podobné prezentace


Reklamy Google