Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Michal Oblouk. Teplý říjen - studený listopad. V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Listopadové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Michal Oblouk. Teplý říjen - studený listopad. V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Listopadové."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Michal Oblouk

2 Teplý říjen - studený listopad. V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu. Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá. Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí. Studený listopad - zelený leden. Listopadové sněžení neškodí vůbec osení. Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje. Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima. V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody. Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího. Jaký listopad, takový březen.

3 1781 -patent císaře Josefa II. zrušil nevolnictví v Českých zemích Den Všech svatých je poslední, který léto zahání. Je-li o Všech svatých léto, bývá o Martině zima; je-li zima o Všech svatých, bývá o Martině léto. Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině o půlnoci. Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí. O Všech svatých větry-li jsou, znamenají zimu proměnlivou; přijdou-li ale s Ondřejem, dobré zimy se nadějem. Jak na Vše svaté, tak měsíc po nich. Jíní o všech svatých věští tuhé mrazy o vánocích. Je-li tříska ze zeleného buku na den Všech svatých vyťatá suchá, následuje zima mírná; je-li vlhká, následuje zima mokrá. Je-li Všech svatých bouřka, bývá zima měnivá; je-li suchá z buku tříska, často v zimě pršívá.

4 1755 * Marie Antoinetta -dcera Marie Terezie -francouzská královna, manželka Ludvíka XVI. -popravena za Velké francouzské revoluce Památka zesnulých – dušičky Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.

5 1811 * Karel Jaromír Erben -český spisovatel, sběratel lidové slovesnosti 1867 * Maria Curie-Sklodowska -polsko-francouzská vědkyně, nositelka Nobelovy ceny za fyziku a chemii -objevitelka radia a polonia

6 1620 -bitva na Bílé hoře -české stavovské vojsko poraženo katolickou armádou Na Bohumíra příroda k spánku se ubírá.

7 1483 * Martin Luther -německý teolog, kazatel a reformátor -zakladatel protestantismu

8 1821 * Fjodor Michajlovič Dostojevskij -ruský spisovatel a filozof Sv. Martin -patron vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů -peče se martinská husa Na svatého Martina bývá dobrá peřina. Na svatého Martina kouřívá se z komína. Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Martin a Kateřina na blátě - vánoce na ledě. Martinův led bude vodou hned. O Martině po ledu - o vánocích po blátě. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá.

9 Sv. Anežka Česká -dcera krále Přemysla Otakara I. -abatyše kláštera Na Františku -organizovala chudinskou a nemocniční péči -12. 11. 1989 ji papež Jan Pavel II. svatořečil Mezinárodní den nevidomých Den památky padlých

10 1907 * Astrid Lindgrenová -švédská spisovatelka, autorka knih pro děti Světový den diabetu

11 1810 * Karel Hynek Mácha -český básník Mezinárodní den tolerance Na svatého Otomara neuvidíš komára.

12 Den boje za svobodu a demokracii Mezinárodní den studentstva 1939 – uzavřeny české vysoké školy, vedoucí představitelé vysokoškoláků byli zatčeni a 9 popraveno, 1200 českých studentů bylo odvlečeno do koncentračních táborů 1989 – brutální zásah policie proti studentské demonstraci v Praze vyvolal tzv. Sametovou revoluci

13 1852 * Mikoláš Aleš -český malíř a ilustrátor

14 1963 – v texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident J. F. Kennedy Svatá Cecílie sněhem pole kryje.

15 Sv. Kateřina -je patronkou panen, učenců, studentů a učitelů, kolářů, námořníků a tiskařů, dále ochraňuje úrodu, pomáhá při migréně a nemocech jazyka a také při hledání utonulých -o Kateřinině slavnosti končila pastva, na dvorech začínali se stříháním ovcí, pro děvečky a čeledíny byl svátek svaté Kateřiny dnem, kdy dostávali mzdu a mohli měnit dvůr Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu. Svatá Kateřina přichází bíle oděna. Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej. Sníh na svatou Kateřinu věští vysoké obilí. Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima. Martin a Kateřina na blátě - vánoce na ledě. Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě. Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu. Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.

16 1974 * Roman Šebrle -český atletický vícebojař, světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004

17 1378 -zemřel Karel IV., český král 1780 -zemřela Marie Terezie, královna uherská a česká Mezinárodní den solidarity s palestinským lidem Na Saturnina skučí meluzína.

18 1835 * Mark Twain -americký spisovatel Sv. Ondřej -apoštol, bratr sv. Petra -patron Rumunska, Ruska, Skotska, rybářů, horníků, provazníků a nevěst Na svatého Ondřeje konec pocení. Na svatého Ondřeje se někdy člověk ohřeje. Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej. Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Sníh na svatého Ondřeje, žitu velmi prospěje. Poletují-li na svatého Ondřeje včely, bude neúrodný rok. Má-li Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hodně ovoce. Svatý Ondřej dělá led a svatý Jiří jej láme.

19 -začátek církevního roku a příprava na Vánoce -začíná 1. nedělí adventní (mezi 27. 11. a 3. 12.), končí západem slunce Štědrého večera -doba zklidnění -symbolem je adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi podle počtu adventních nedělí (železná, bronzová, stříbrná, zlatá)

20 http://www.alena.ilcik.cz/05adamov.php http://pranostiky.wz.cz/php/prans.php?mid=11 http://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnictv%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Antoinetta http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Jarom%C3%ADr_Erben http://cs.wikipedia.org/wiki/Maria_Curie-Sk%C5%82odowska http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_B%C3%ADl%C3%A9_ho%C5%99e http://cs.wikipedia.org/wiki/Fjodor_Michajlovi%C4%8D_Dostojevskij http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_z_Tours http://cs.wikipedia.org/wiki/Sv._Ane%C5%BEka_%C4%8Cesk%C3%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/16._listopad http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikol%C3%A1%C5%A1_Ale%C5%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t_na_Johna_Fitzgeralda_Kennedyho http://cs.wikipedia.org/wiki/Kate%C5%99ina_Alexandrijsk%C3%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Ond%C5%99ej http://cs.wikipedia.org/wiki/Advent http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther http://cs.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgrenov%C3%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV. http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV http://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Terezie http://cs.wikipedia.org/wiki/Roman_%C5%A0ebrle


Stáhnout ppt "Mgr. Michal Oblouk. Teplý říjen - studený listopad. V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá. Listopadové."

Podobné prezentace


Reklamy Google