Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 1 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Ing. Jaroslav Bernkopf.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 1 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Ing. Jaroslav Bernkopf."— Transkript prezentace:

1 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 1 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Ing. Jaroslav Bernkopf

2 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 2 Rezistor se chová stejně v obvodech střídavých i stejnosměrných. Cívka se brání změnám proudu. Brání se střídavému proudu. Střídavý proud je u cívky zpožděný za napětím. Kondenzátor se brání změnám napětí. Brání se střídavému napětí. Střídavé napětí je u kondenzátoru zpožděné za proudem.

3 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 3 Proud rezistorem okamžitě sleduje napětí. Proud není za napětím ani před napětím. Proud je s napětím ve fázi.

4 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 4 Cívka se brání změnám proudu. Proud cívky je zpožděný za napětím o 90°. Nejdřív napětí, pak proud.

5 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 5 Kondenzátor se brání změnám napětí. Napětí na kondenzátoru je zpožděné za proudem o 90°. Nejdřív proud, pak napětí.

6 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 6 Proud I rezistorem R i cívkou X L je stejný. Napětí na rezistoru U R je ve fázi s proudem I. Napětí na cívce U L předbíhá proud I o 90°. Napětí U je vektorovým součtem U R a U L.

7 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 7 Napětí U na rezistoru R i na cívce X L je stejné. Proud I R rezistorem je ve fázi s napětím U. Proud I L cívkou se zpožďuje za napětím U o 90°. Proud I je vektorovým součtem I R a I L.

8 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 8 Proud I rezistorem R i kondenzátorem X C je stejný. Napětí na rezistoru U R je ve fázi s proudem I. Napětí na kondenzátoru U C je zpožděné za proudem I o 90°. Napětí U je vektorovým součtem U R a U C. Proud I je vektorovým součtem I R a I L.

9 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 9 Napětí U na rezistoru R i na kondenzátoru X C je stejné. Proud I R rezistorem je ve fázi s napětím U. Proud I C kondenzátorem předbíhá napětí U o 90°. Proud I je vektorovým součtem I R a I C.

10 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 10 Napětí U na cívce X L i na kondenzátoru X C je stejné. Proud I L cívkou se zpožďuje za napětím U o 90°. Proud I C kondenzátorem předbíhá napětí U o 90°. Proud I je vektorovým součtem I R a I C.

11 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 11 Proud I L cívkou má opačný směr než proud I C kondenzátorem. Proud cívkou a proud kondenzátorem se vzájemně odčítají. Jsou-li impedance X L a X C stejné, oba proudy jsou stejné (ale opačné), a vzájemně se vyruší. Celkový proud I je nulový.

12 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 12 Je-li na obvodu napětí a do obvodu neteče proud,...... impedance obvodu je nekonečná. Paralelní kombinace cívky a kondenzátoru má při rezonančním kmitočtu nekonečnou impedanci.

13 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 13 Při rezonančním kmitočtu f r jsou impedance X L a X C stejné. Thomsonův vzorec

14 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 14 Proud I cívkou X L i kondenzátorem X C je stejný. Napětí U L na cívce předbíhá proud I. Napětí U C na kondenzátoru se zpožďuje za proudem I. Napětí U je vektorovým součtem U L a U C.

15 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 15 Napětí U L na cívce má opačný směr než napětí U C na kondenzátoru. Napětí na cívce a na kondenzátoru se vzájemně odčítají. Jsou-li impedance X L a X C stejné, obě napětí jsou stejná (ale opačná), a vzájemně se vyruší. Celkové napětí U je nulové.

16 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 16 Teče-li obvodem proud I a na obvodu není napětí,...... impedance obvodu je nulová. Sériová kombinace cívky a kondenzátoru má při rezonančním kmitočtu nulovou impedanci.

17 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 17 Teče-li obvodem proud a na obvodu není napětí,...... impedance obvodu je nulová. Sériová kombinace cívky a kondenzátoru má při rezonančním kmitočtu nulovou impedanci.

18 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 18 Při rezonančním kmitočtu f r jsou impedance X L a X C stejné. Thomsonův vzorec


Stáhnout ppt "Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Elektrotechnika 1 Rezistor, cívka, kondenzátor a střídavý proud Ing. Jaroslav Bernkopf."

Podobné prezentace


Reklamy Google