Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Racionální lomená funkce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Racionální lomená funkce."— Transkript prezentace:

1 Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Racionální lomená funkce - procvičování Ročník:1.- 2. Datum vytvoření:listopad 2012 Název:VY_32_INOVACE_8.1.07.MAT Anotace: Práce s průběhem funkce, základní vlastnosti grafu, využití průběhu funkce k určování D(f), H(f). Digitální učební materiál je určen k výkladu. Využívá animační efekty Office 2010, což zvyšuje jeho názornost a napomáhá lepšímu porozumění tématu. Interaktivní prezentační prvky, animace a bohaté ilustrační příklady napomáhají lepšímu pochopení tématu a usnadňují rozvoj znalostí a dovedností žáků. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Materiál má multifunkční využití, je vhodný nejen k výkladu, k ověřování znalostí, k samostatnému studiu, ale i k opakování ke společné části maturitní zkoušky. Je možné jej použít i k doplnění učiva pro žáky s individuálním učebním plánem. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Procvičování Racionální lomená funkce

3 Otázka č.1 Upravte a narýsujte graf: D(f)= R - { -1 } H(f) = R - { 2 } Funkce je v celém D(f) rostoucí.

4 Funkce x y

5 x y

6 x y

7 Graf funkce x y

8 Otázka č. 2 Oborem hodnot funkce: je

9 Otázka č. 3 Definičním oborem funkce: je :

10 Otázka č. 4 Pro danou funkci platí : A/ graf funkce je posunutý po ose x o 4 doleva a po ose y o 2 nahoru B/ graf funkce je posunutý po ose x o 4 doprava a po ose y o 2 nahoru C/ graf funkce je posunutý po ose x o 4 doprava a po ose y o 2 dolů D/ graf funkce je posunutý po ose x o 4 doleva a po ose y o 2 dolů

11 Otázka č. 5 Graf nepřímé úměrnosti s předpisem prochází bodem A = [1, 3]. 5.1. Vypočtěte konstantu k - dosadíme bod A do rovnice 5.2. Určete chybějící souřadnice bodu X= [4, y] a bodu Y = [x, 2]. Do předpisu dosadíme nejprve za x = 4 → y =. Potom dosadíme za y = 2 → x =

12 Použité zdroje Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iveta Semencová. HUDCOVÁ, Milada a Libuše KUBIČÍKOVÁ. Sbírka úloh z matematiky pro SOŠ, SOU a nástavbové studium. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2000, 415 s. ISBN 80-719-6165-5. Cliparty – Dostupné pod licencí Microsoft Office 2010 na WWW:


Stáhnout ppt "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Racionální lomená funkce."

Podobné prezentace


Reklamy Google