Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vodstvo Afriky. SP: Vodstvo A/ Napiš název největších afrických vodopádů. Kde leží? B/ Kde se v Africe vyskytují bezodtoké oblasti? Atlas str. 16- 17.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vodstvo Afriky. SP: Vodstvo A/ Napiš název největších afrických vodopádů. Kde leží? B/ Kde se v Africe vyskytují bezodtoké oblasti? Atlas str. 16- 17."— Transkript prezentace:

1 Vodstvo Afriky

2 SP: Vodstvo A/ Napiš název největších afrických vodopádů. Kde leží? B/ Kde se v Africe vyskytují bezodtoké oblasti? Atlas str. 16- 17. C/ Co znamená pojem vádí? Jak se značí v mapě? D/ Vyznač a popiš nejvýznamnější řeky: Zambezi, Kongo, Nil, Nigér řeky: Zambezi, Kongo, Nil, Nigér přehrady: Asuán – na Nilu přehrady: Asuán – na Nilu jezera: Čad, Malawi, Tanganika, Viktoriino, Rudolfovo jezera: Čad, Malawi, Tanganika, Viktoriino, Rudolfovo E/ Jakým způsobem využívají obyvatelé vodstvo?

3 Největší Africké vodopády Viktoriiny vodopády ► na řece Zambezi ► na hranici státu Zambie a Zimbabwe ► šířka 1 600 km ► výška 60 – 100 m ► název v překladu – „kouř, který burácí a vstoupá vzhůru“ Mosioatunya vstoupá vzhůru“ Mosioatunya ► objeveny r.1885 skotským misionářem ► Davidem Livingstounem ► popsány E.Holubem ► http://langabi.name/gallery/vicfalls05/Victoria_Falls_5#ima ge

4

5 Řešení SP Bezodtoké oblasti ► v pouštích – Sahara a Kalahari Vádí ► občasný tok, voda v období dešťů a v období sucha je koryto prázdné je koryto prázdné ► značí se přerušovanou modrou čárou Využití vody: ► přehrady – zásoba vody a výroba elektřiny ► Artéské prameny – podzemní voda pod povrchem Sahary povrchem Sahary


Stáhnout ppt "Vodstvo Afriky. SP: Vodstvo A/ Napiš název největších afrických vodopádů. Kde leží? B/ Kde se v Africe vyskytují bezodtoké oblasti? Atlas str. 16- 17."

Podobné prezentace


Reklamy Google