Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuHydrosféra (XIII. část) Stupeň a typ vzděláváníStřední škola Vzdělávací oblastGeografie Vzdělávací obor79-41-K/41 Gymnázium, Tematický okruhHydrosféra Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 1. ročník Anotace Výukový materiál je určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Výukový materiál je nutno doplnit výkladem. Žák se bude orientovat v problematice hydrosféry. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaHydrosféra, voda moří, voda oceánů, vlastnosti mořské vody, říční síť. Datum5. 9. 2013 HYDROSFÉRA (XIII. ČÁST)

2 POVODÍ je území, z něhož odtéká voda z atmosférických srážek nebo akumulovaná v ledovcích a ve stálé sněhové pokrývce povrchovou i podzemní cestou do jediného závěrového profilu je omezeno rozvodnicí (rozvodní čára) rozvodnice vymezuje geografickou hranici mezi dvěma povodími

3 POVODÍ podle způsobu vymezení rozlišujeme orografické a hydrogeologické povodí orografické povodí je vymezeno rozvodní čarou (rozvodnicí), která probíhá přes nejvyšší kóty, mezi nimi ležící hřebeny a sedla v bezprostřední blízkosti sledovaného vodního toku orografická rozvodnice se vykresluje do topografické mapy jako spojnice průsečíků vrstevnice a kolmice vedená na tečnu k vrstevnici

4 POVODÍ rozsah povodí s povrchovým odtokem obvykle souhlasí s rozsahem povodí s podzemním odtokem v případě složitější geologické stavby rozvodní části povodí může voda přitékat podzemní cestu z orografického povodí sousední řeky v tomto případě se na základě hydrogeologických podmínek vymezuje hydrogeologické povodí

5 Vymezení rozvodnice (zdroj: Netopil, 1984)

6 Problematické řešení orografické rozvodnice a odlišné geologické stavby (zdroj: Netopil, 1984)

7 POVODÍ plocha povodí je potřebná k výpočtu některých měrný jednotek odtoku značíme ji F (plocha povodí) určuje se z mapy tak, že se na ní vymezí rozvodní čárou a změří se planimetrem problémy mohou nastat v místech s bifurkací toku bifurkace: řeka odvádí vodu různými směry do různých říčních systémů (Cassiquiare mezi říčním systémem Orinoka a Amazonky)

8 POVODÍ problém může také způsobit říční pirátství jde o zpětnou erozi vodního toku, kdy řeka odvádí vodu z cizího povodí

9 Říční pirátství zdroj: Smith College, 2004

10 OPAKOVÁNÍ OPAKOVÁNÍ Co je to povodí? Vysvětli pojem říční pirátství?

11 ZDROJE A PRAMENY 1.DE BLIJ, H., J., MULLER, P., WILLIAMS, R. Physical geography. New York: Oxford university Press, 2004. 702 s. 2.NETOPIL, R. a kol. Fyzická geografie, 1. vydání. Praha: SPN, 1984. 272 s. 3.STRAHLER, A., STRAHLER, A. Introducing Physical Geography. New York: John Wiley & Sons, Inc., 2006. 684 s. 4.TRIZNA, M. Klimageografia a hydrogeografia, 1. vydání. Bratislava: Geo-grafika, 2004. 154 s. 5.ZÍTEK, J. (ed) a kol. Hydrologické poměry ČSSR díl 1 – 3. Praha: Hydrometeorologický ústav, 1965–1970. 6.Smith College: Influence of Structure: http://www.science.smith.edu/departments/Geology/geomorph/Structure.html, USA, 2004.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorMgr. Soňa Patočková Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google