Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_TECHKE_0807 Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělávání Vzdělávací oborDesign a tvorba keramiky Tematický okruhTechnologie keramiky Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽáci 2. ročníku AnotacePříprava hmoty a lití do sádrových forem ( na střep, na jádro) Klíčová slovaLití – na střep, jádro, sádrové formy, licí břečka Datum16.4. 2013 Lití do sádrových forem

2 Lití do sádrových forem o Patří k jedné z průmyslových metod vytváření keramických výrobků. Objevuje se poprvé v druhé polovině 19. století v porcelánových provozech. o Tento vytvářecí způsob využívá poznatků, že v sádrové formě licí břečka na stěně formy vlivem kapilárního odsávání odvodňuje a zahušťuje. Tím vzniká zahuštěná vrstva – střep budoucího výrobku. o Tloušťka střepu narůstá úměrně s časem, po který necháme suspenzi ve formě.

3 Rozlišujeme dva hlavní způsoby lití: 1. Lití na střep duté výrobky se stejnou tloušťkou střepu 2. Lití na jádro tj. do sádrové formy s jádrem, možnost různé tloušťky stěn

4 Příprava licí hmoty o Příprava licí hmoty je základem, předpokladem kvalitního lití. Licí břečka má být dostatečně tekutá, aby snadno zatékala do všech záhybů sádrové formy. o Zároveň má být dostatečně koncentrovaná, tzn. že obsah pevné fáze v suspenzi má být co největší. Má tedy obsahovat co nejmenší množství vody, aby se výrobek co nejméně smrštil a sádrová forma vydržela co nejvíce lití.

5 Nalévání břečky do formy o Hmota se nalévá do formy pozvolna, abychom zamezili vzniku bublin. o Při lití na střep síla střepu závisí na délce pobytu hmoty ve formě. o Postupem času rychlost tvorby střepu klesá. Jestliže je střep síly 3 mm vznikne za 9 minut, vytvoří se střep 5 mm za 25 minut.

6 o o Po dostatečném zatuhnutí se forma rozebere a výrobek se vyjme. Ostrým nožíkem se odřízne nalévací nástavec. Když je výrobek téměř suchý, retušujeme spáry (ostrým nožíkem, kovovou špachtlí), Lití na jádro: Lití na střep: o Střep se tvoří rychleji než při lití na střep, protože narůstá z obou stran formy. o Přebytečná hmota se z této formy nevylévá, pouze dolévá. o Po dosažení potřebné tloušťky střepu se přebytečná břečka z formy vylévá.

7 Přiřaď správné odpovědi k obrázkům a) b) duté výrobky se stejnou tloušťkou střepu možnost různé tloušťky stěn střep narůstá z obou stran formy přebytečná hmota se z formy nevylévá, pouze dolévá po dosažení potřebné tloušťky střepu se přebytečná břečka z formy vylévá b a a b b b a

8 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorBc. Magda Sudková Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google