Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kniha přísloví je příručkou úspěšného života. Kniha přísloví Přísloví nekladou přílišný důraz na velká prorocká témata, dokládají však, jak víra Izraele.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kniha přísloví je příručkou úspěšného života. Kniha přísloví Přísloví nekladou přílišný důraz na velká prorocká témata, dokládají však, jak víra Izraele."— Transkript prezentace:

1 Kniha přísloví je příručkou úspěšného života

2 Kniha přísloví Přísloví nekladou přílišný důraz na velká prorocká témata, dokládají však, jak víra Izraele ovlivňovala běžný život.

3 Kniha přísloví bystré postřehy, reflexe, intuice vyjádřené stručnými, výstižnými výroky, které z mnemotechnických důvodů bývají rýmované či zvukomalebné

4 Kniha přísloví Biblická přísloví navíc používají typicky semitský poetický prostředek, totiž paralelismus.

5 Kniha přísloví Najdeme zde všechny základní rysy židovské moudrosti : pragmatismus zdůvodněný zákonem odplaty, jehož posledním ručitelem je spravedlivý Bůh, dále pozemský pohled na lidskou existenci, která se odehrává jen mezi narozením a smrtí, antropocentrismus, absence typicky jahvistických témat, jako jsou vyvolení Izraele, Smlouva, dějinně spásné události, zjevené Boží slovo, Boží přikázání.

6 Kniha přísloví Obsah a rozdělení: Kniha Přísloví je soubor sbírek přísloví z různých dob a s různým tematickým zaměřením. Můžeme celou knihu rozdělit na šest částí:

7 Kniha přísloví 1.Př 1-9: Přísloví Šalomounova – první sbírka 2.Př 10-22: Přísloví Šalomounova – druhá sbírka 3.Př 22,17-24,22: Slova moudrých 4.Př 24,23-34: další doplněk k Šalomounovým příslovím 5.Př 25-29: Ezechiášova sbírka 6.Př 30-31: Menší sbírky

8 Kniha přísloví význam moudrosti 1.nejmladší část celé knihy 2.obsahuje chválu na moudrost, jejímž počátkem a definicí je „bázeň Boží“,dále rady, jak moudrosti dosáhnout, a různé výstrahy a varování, zvláště před cizí ženou. 3.poslední dvě kapitoly (Př 8-9) o Moudrosti, která oslavuje sama sebe a volá k sobě všechny, kdo po ní touží.

9 Kniha přísloví

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20


Stáhnout ppt "Kniha přísloví je příručkou úspěšného života. Kniha přísloví Přísloví nekladou přílišný důraz na velká prorocká témata, dokládají však, jak víra Izraele."

Podobné prezentace


Reklamy Google