Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NEDOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA NK Jak byste charakterizovali NK? (z hlediska ceny) Jaké jsou další charakteristiky ceny? (uvádějte příklady) –

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NEDOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA NK Jak byste charakterizovali NK? (z hlediska ceny) Jaké jsou další charakteristiky ceny? (uvádějte příklady) –"— Transkript prezentace:

1 NEDOKONALÁ KONKURENCE

2 CHARAKTERISTIKA NK Jak byste charakterizovali NK? (z hlediska ceny) Jaké jsou další charakteristiky ceny? (uvádějte příklady) – Produkt – Náklady na změnu dodavatele – Informace – Počet producentů – Vstup do odvětví Rovnováha na trhu NK Proč klesá MR rychleji než AR?

3 Krátkodobá rovnováha firmy v nedokonalé konkurenci

4 Mrtvá ztráta v nedokonalé konkurenci Proč není nedokonalá konkurence paretooptimální? → mrtvá ztráta (vysvětlete) Jak odstranit efekt mrtvé ztráty? → diferenciací cen

5 Dlouhodobá rovnováha v nedokonalé konkurenci Za jakou cenu (ve srovnání s MC) prodává firma na NT? Jaký je objem produkce v souvislosti s křivkou průměrných nákladů?

6 Dlouhodobá rovnováha v nedokonalé konkurenci za situace omezeného vstupu do odvětví

7 ODCHOD FIREM Z ODVĚTVÍ Jak dlouho budou firmy odcházet z trhu, pokud je EP nulový?

8 TYPY NEDOKONALÉ KONKURENCE Jaké tři základní typy NK znáte? Na základě jakého kritéria si tyto typy liší?

9 Monopolistická konkurence – spojení jediného nabízejícího a konkurence Jak byste charakterizovali monopolistickou konkurenci? (vstup do odvětví, vlastnosti nabízeného produktu) Vysvětlete podstatu monopolistické konkurence, tj. spojení nabízejícího a konkurence. Mohou producenti v monopolistické konkurenci dosahovat ekonomického zisku?

10 OLIGOPOL Charakterizujte oligopol (počet firem, náklady na vstup do odvětví) Uveďte příklady oligopolu. Charakterizujte situaci oligopolu z hlediska dosahování krátkodobého či dlouhodobého zisku. Zdůvodněte.

11 PŘÍKLADY 12. Pokud chce firma prodat 20 kusů výrobku, může jít na trh s cenou 100 PJ za kus. Pokud chce prodat 30 výrobků, musí cenu snížit na 80 PJ za kus. Pokud by jich chtěla prodat 40, musela by cenu dále snížit na 60 PJ. Co můžeme říci o prostředí, v němž se firma nachází? Zakreslete křivku poptávky po produkci dané firmy. Zakreslete křivku mezního příjmu firmy. 1.Zakreslete křivku poptávky po produkci firmy a křivku mezního příjmu firmy v případě dokonalé a nedokonalé konkurence.

12 PŘÍKLADY 4.Proč benzínová čerpadla prodávají potraviny a další statky, když si tyto statky lze koupit v jiných obchodech a navíc levněji? Proč lidé potraviny a podobné statky nakupují u benzínových čerpadel, když si je v jiných obchodech mohou koupit levněji? 5.Obchodníci často poskytují množstevní slevy – např. pokud si jeden spotřebitel koupí tři stejné statky, zaplatí méně, než když si tři různí spotřebitelé koupí (každý spotřebitel si koupí) stejný statek. Proč tak obchodníci činí? 6.Uveďte příklady inovací, které zmírnily bariéry vstupu do odvětví, takže trh přestal být oligopolním trhem, respektive jeho oligopolní charakter se zmírnil.

13 PŘÍKLADY 7. Mějme následující údaje v tabulce (P, FC a VC jsou v PJ):Pro jednotlivá množství spočítejte následující hodnoty: VC, TC, AC, AFC, AVC, TR, AR, MR, EP, EP/Q´. Najděte bod optima firmy. Q´PFCMC 09010 18010 9 27010 7 36010 5 4501011 5401015 6301020 7 1025 810 36 9 01040

14 PŘÍKLADY 8. K čemu bude docházet, pokud na trhu monopolistické konkurence dosahují producenti ekonomické ztráty? Znázorněte pomocí křivek nabídky a poptávky. Jak se to projeví na průměrných nákladech a průměrných příjmech jednotlivých producentů, kteří působí na trhu monopolistické konkurence? Co platí pro dlouhodobou rovnováhu trhu monopolistické konkurence? 9.Vyhledejte praktické příklady toho, kdy vláda (stát) reguluje monopoly či oligopoly. 10.Bankovní trh má charakter oligopolního trhu. Podmínky pro podnikání bank jsou velmi přísné. Proč má smysl podnikání bank regulovat? Může mít regulace nějaké negativní důsledky? 11.Co všechno brání tomu, aby trh produkce automobilů přestal být oligopolním trhem?

15 PŘÍKLADY 12. Proč se firmám vyplatí investovat do budování značky? Na kterém trhu se jim to vyplatí – na dokonale konkurenčním nebo na trhu nedokonalé konkurence. 13. Proč cestovní kanceláře nabízí zájezdy na poslední chvíli za zlomek ceny než ostatní zájezdy? 14. Když nejsou kina zcela zaplněná, znamená to, že vlastníci kin stanovili příliš vysokou cenu? Zdůvodněte. 15. Proč kina poskytují slevy na vstupném studentům? Vysvětlete pomocí teorie nedokonalé konkurence.


Stáhnout ppt "NEDOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA NK Jak byste charakterizovali NK? (z hlediska ceny) Jaké jsou další charakteristiky ceny? (uvádějte příklady) –"

Podobné prezentace


Reklamy Google