Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VIKEV SETÁ (Vicia sativa L.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá2 Hospodářský význam vikve seté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VIKEV SETÁ (Vicia sativa L.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá2 Hospodářský význam vikve seté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská."— Transkript prezentace:

1 VIKEV SETÁ (Vicia sativa L.)

2 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá2 Hospodářský význam vikve seté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská a vikev huňatá a jeden druh jarní vikve – vikev setá.  Vikve se využívají ke krmným účelům na zelenou hmotu, siláž nebo senáž.  Na semeno se pěstují zejména pro osivo.  Vikve se většinou pěstují ve směskách s obilninami jako podpůrnými rostlinami.

3 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá3 Biologická charakteristika vikve seté  Je to jednoletá rostlina.  Má hluboký bohatě větvený kůlový kořen.  Vysoká je přes 1 m.  Má slabou poléhavou a chlupatou lodyhu.  Listy jsou oválné mnohojářmové.  Květenství tvoří 1-3 květy většinou červenofialové barvy.  Plodem je lusk s černými nebo žlutohnědými semeny.

4 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá4 Biologická charakteristika vikve seté

5 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá5 Biologická charakteristika vikve seté

6 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá6 Nároky na prostředí vikve seté  Vikev nevyžaduje příliš mnoho tepla.  Dobře snáší mrazy.  Na vláhu je trochu náročnější.  Půdy vyžaduje střední až těžší.

7 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá7 Výživa a hnojení vikve seté Hnojení dusíkem  Hnojivo aplikujeme před setím v dávce 20–40 kg N/ha. Hnojení fosforem  Hnojení provádíme na podzim v dávce 40–60 kg P 2 O 5 /ha. Hnojení draslíkem  Aplikaci provádíme na podzim v dávce 70–90 kg K 2 O/ha.

8 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá8 Setí vikve seté  Výsevek činí 130–140 kg/ha a 50–60 kg/ha obilniny.  Termín setí je koncem března.  Šířka řádků činí 15–20 cm.  Hloubka setí je 3–4 cm.

9 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá9 Sklizeň vikve seté  Hektarový výnos semen je 1–1,5 t/ha.  Výnos slámy bývá 2,5–3,5 t/ha.  Sklizeň se provádí obvyklým způsobem.

10 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá10 Opakování  K čemu se využívá vikev setá?  Jakou barvu květů má vikev setá?  Jaké jsou požadavky vikve na prostředí?  Jaké množství se aplikuje při hnojení?

11 SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá11 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "VIKEV SETÁ (Vicia sativa L.). SOŠS a SOU KadaňLuskoviny - Vikev setá2 Hospodářský význam vikve seté  U nás se pěstují dva druhy ozimé vikve – vikev panonská."

Podobné prezentace


Reklamy Google