Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyhodnocení SIVS včetně předpovědi z hlediska bouřkových jevů za rok 2012 Použité podklady: Výstupy z aplikace „Hodnocení předpovědí“ – předpověď pro ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyhodnocení SIVS včetně předpovědi z hlediska bouřkových jevů za rok 2012 Použité podklady: Výstupy z aplikace „Hodnocení předpovědí“ – předpověď pro ČR."— Transkript prezentace:

1 Vyhodnocení SIVS včetně předpovědi z hlediska bouřkových jevů za rok 2012 Použité podklady: Výstupy z aplikace „Hodnocení předpovědí“ – předpověď pro ČR na druhý den (včetně synoptických situací) Vyhodnocení nebezpečných jevů – kalendář nebezpečných jevů (Hujslová, Šrámek) – výstupy z Clidata, radary, družice, detekce blesků, JSPrecip View, novinové články (Šimandl)… Hodnocení SIVS – databáze výstrah SIVS – jen PVI Všeobecné hodnocení předpovědí pro rok 2012 Zvláštní vyhodnocení bouřkových jevů pro teplou polovinu roku 2012 (duben- září) a) vyhodnocení úspěšnosti předpovědí bouřek (i dle synoptické situace) b) vyhodnocení nebezpečných bouřkových jevů vs. Výstrahy SIVS na bouřkové jevy c) vyhodnocení SIVS na bouřkové jevy vs. výskyt bouřkových jevů Vyhodnocení Výstrahy SIVS je prováděno zvlášť pro každou výstrahu a zvlášť pro jednotlivé kraje ČR (nebezpečný jev/den/kraj)

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Závěr vyhodnocení předpovědí Z celoročního hlediska předpověď plošného výskytu bouřek na první den (vyskytly se ve 100 dnech roku 2012) je nejlépe předpovídaným prvkem (U=99,3%). Nejhorším prvkem v předpovědích je plošné rozložení srážek (U=90,3%). Z hlediska sezónního (duben-září) je předpověď srážek (rozložení a hlavně množství) nejhůře hodnocený prvek (U≈90%). Plošný výskyt bouřek je relativně stále dobře hodnoceným prvkem (U=95,4%). Synoptické situace, při kterých meteorolog očekával (předpovídal bouřky) a bouřky se nevyskytly jsou Sa, B a SWa. Totožné synoptické situace (SWa, B, Sa) se opakují i při výskytu bouřek, kdy meteorolog měl problém s jejím plošném předpovídaní.

14 Závěr vyhodnocení nebezpečných bouřkových jevů (období duben až září 2012) V roce 2012 se rozložení neb. bouřkových jevů na území republiky dle stupně nebezpečí jeví jako relativně normální ( 75% žlutý, 22% oranžový a 3% červený). Počet výskytů neb. bouřkových jevů kopíruje velikost kraje, za pozornost stojí větší počet výskytů oranžových bouřek v Ústeckém a Královéhradeckém kraji (po 7). Nejpočetnějšími synoptickými situacemi s výskytem neb. bouřkových jevů byly SWx a B. Z hlediska rozhodování o vydání PVI SIVS byly nejobtížnější situace SWa (U=57,8%) a B (U=77,7%).

15 Závěr vyhodnocení nebezpečných bouřkových jevů a výstrah SIVS (období duben až září 2012) V 1/3 případů, kdy se vyskytl nebezpečný bouřkový jev, nebyla vydaná PVI SIVS. V 39% případů byl jev přesně předpovězen (správná intenzita a kraj). V 5 případech (dnech) se vyskytl jev s nejvyšším stupněm nebezpečí, přičemž ve 4 případech byla vydaná PVI s oranžovým stupněm, v jednom nebyla vydaná žádná výstraha (8.7. 7 cm kroupy v Jihočeském kraji). Při hodnocení PVI (neb. bouřkový jev/den/kraj) v ½ případů (53%) byla vydaná PVI úspěšná (bez ohledu na intenzitu neb. bouřkových jevů), zbývající polovina vydaných PVI (47%) byla neúspěšná (neb. bouřkový jev se v kraji nevyskytl). Počet vydaných PVI na neb. bouřkové jevy se zvyšuje od západu na východ ?? Počet vydaných PVI nekopíruje velikost kraje!! Úspěšnost vydaných PVI většinou kopíruje velikost kraje, čím je kraj menší, tím je úspěšnost horší (Karlovarský, Praha).

16 SWa

17 B


Stáhnout ppt "Vyhodnocení SIVS včetně předpovědi z hlediska bouřkových jevů za rok 2012 Použité podklady: Výstupy z aplikace „Hodnocení předpovědí“ – předpověď pro ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google