Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROMY STROMY V SUCHÉM DOLE 2008 2008. JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ 2008  Chodíte také kolem a pozorujete krásu naší přírody?  Obzvláště nyní na jaře,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROMY STROMY V SUCHÉM DOLE 2008 2008. JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ 2008  Chodíte také kolem a pozorujete krásu naší přírody?  Obzvláště nyní na jaře,"— Transkript prezentace:

1 STROMY STROMY V SUCHÉM DOLE 2008 2008

2 JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ 2008  Chodíte také kolem a pozorujete krásu naší přírody?  Obzvláště nyní na jaře, kdy se stromy tak krásně rozpučely a rozkvetly tolika květy?  My, děti, pozorujeme okolní památné a staré stromy už delší dobu a jejich výjimečnost nás vedla k myšlence vytvořit z dokumentace této práce dětský kalendář 2008.

3 JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ  Zajisté by se dalo shromáždit mnohem více námětů, fotografií než omezený prostor ročního kalendáře.  Chtěli jsme však, aby nám připomínal naše zážitky, zkušenosti a nové vědomosti o stromech.  Společně jsme: malovali, vytvářeli perokresby, lepili, skládali stromy, promítali si obrázky, besedovali se členy správy CHKO, navštívili řadu parků, skládali básničky o stromech.

4 JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ  Cílem bylo, aby si každý z nás po celý rok mohl řadu pěkných stromů v okolí připomenout tím, že si jednobarevný náčrt stromu sami barevně doplníme podle své fantazie.  Předpokládaný rozsah tisku je 100 ks a bude sloužit nejen dětem ve škole v roce 2008, ale i jako propagační materiál školy a obce.

5 JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ  Být jako on, nemyslet na dějiny.  Být jako on, jen vrůstat do krajiny.  Prorůstat zem a do hlubin se nořit.  Dát trávě stín a své nebe si stvořit.  Tam v korunách se člověku dech zatají.  Tam v korunách se člověk a strom potkají.  Tam v korunách má člověk nebe na dosah.  Tam v korunách, tam člověk ztrácí z času strach.

6 Stromy v okolní přírodě

7 Návštěva broumovské klášterní zahrady 28.3.2007

8 Lesy a stromy okolí Suchodola

9 Akce v lese pro děti 2006 – branný závod s polskou účastí

10 A CO ŘÍCI O STROMECH NA ZÁVĚR A CO ŘÍCI O STROMECH NA ZÁVĚR  Kořeny. Jak málo jsme se jim věnovali. Vždyť přece nejsou vidět. Co kdyby i lidé měli kořeny jako stromy? Co kdybychom byli vrostlí do země od narození do smrti? Být vrostlí bez pohybu na jednom místě...  A přece své kořeny máme! Oč míň jsou vidět, o to jsou pevnější. Jsme vrostlí do země, v níž jsme se narodili, do kultury, v níž jsme vyrostli, do hodnot, v nichž nás vychovali, do přátel, které jsme během života potkali.  Náš kořenový systém je ještě složitější než kořeny stromů. Sahá od rodiny až po národ. Jsme stejní jako stromy. Vkořeněni do země, z níž pocházíme, do její kultury a tradic. Spojeni s domovem.

11 Milý člověče!  Jsem dárcem tepla ve tvém krbu za chladných nocí v zimě, jsem dárcem přívětivého chládku v žáru letního slunce. Já jsem dal trámoví tvému obydlí a desku tvému stolu. Ze mne je lože, do kterého uleháš, i kleč tvého rádla. Já jsem dodal topůrko do tvé sekery a branku tvého plotu. Ze mne je dřevo tvé kolébky i tvé rakve. Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb a pro krásu kvítko. Slyš tedy mou prosbu:  NEPUSTOŠ MĚ!

12


Stáhnout ppt "STROMY STROMY V SUCHÉM DOLE 2008 2008. JAK JSME TVOŘILI NOVÝ KALENDÁŘ 2008  Chodíte také kolem a pozorujete krásu naší přírody?  Obzvláště nyní na jaře,"

Podobné prezentace


Reklamy Google