Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mravenci Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mravenci Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí."— Transkript prezentace:

1 Mravenci Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Jejich tělo tvoří oddělené části: Jejich tělo tvoří oddělené části: - hlava - hlava - hruď - hruď - zadeček - zadeček Mravenci mohou vytvářet několik kast, základními kastami jsou: - královna - královna - samec - samec - dělnice - dělnice - vojáci (Velké dělnice s neobvykle vyvinutými kusadly) - vojáci (Velké dělnice s neobvykle vyvinutými kusadly) Jednotlivé kasty se navzájem liší velikostí a tvarem těla. Do roku 2009 bylo na světě objeveno 12 520 druhů. Běžný mravenec lesní se dožívá věku 7 až 10 let. Královny některých druhů mohou žít déle než 20 let.

2 Komunikace mravenců Nejdůležitějším komunikačním prvkem mravenců jsou mravenčí pachy. Pachovou výhodou je jednoduchost orientace v prostoru. Naopak nevýhodou je poměrně snadné napadení mravenišť parazity, kteří dokážou napodobit mravenčí pach i když mravencům nejsou vůbec podobní. Velmi častými parazity jsou mravenci jiného druhu. Nejdůležitějším komunikačním prvkem mravenců jsou mravenčí pachy. Pachovou výhodou je jednoduchost orientace v prostoru. Naopak nevýhodou je poměrně snadné napadení mravenišť parazity, kteří dokážou napodobit mravenčí pach i když mravencům nejsou vůbec podobní. Velmi častými parazity jsou mravenci jiného druhu. Pro mravence je také jako komunikační prosředek důležitý dotek tykadly. Pro mravence je také jako komunikační prosředek důležitý dotek tykadly. Mravenci také užívají chuť a cvrkot. Mravenci také užívají chuť a cvrkot. Zrak u mravenců nemá skoro žádný význam. Zrak u mravenců nemá skoro žádný význam.

3 Založení kolonie Novou kolonii zakládá královna. Novou kolonii zakládá královna. Po opuštění hnízda mravenci provádějí tak zvaný svatební let při čemž dochází k oplodnění královny. Po opuštění hnízda mravenci provádějí tak zvaný svatební let při čemž dochází k oplodnění královny. Mravenčí samečci pár dní po svatebním letu zahynou. Mravenčí samečci pár dní po svatebním letu zahynou. Královna si najde vhodné místo k založení hnízda a vybuduje jednoduché mraveniště. Poté vychovává první generaci dělnic. Královna si najde vhodné místo k založení hnízda a vybuduje jednoduché mraveniště. Poté vychovává první generaci dělnic. Poté se královna stará už jen o kladení vajíček a dělnice zařizují zbytek. Poté se královna stará už jen o kladení vajíček a dělnice zařizují zbytek.

4 Souboje kolonií Mravenci jsou jedním z nejagresivnějších tvorů v živočišné říši. Mravenci jsou jedním z nejagresivnějších tvorů v živočišné říši. Životy kolonií tvoří neustálé výpady na cizí území a souboje s ostatními koloniemi o potravu a území. Životy kolonií tvoří neustálé výpady na cizí území a souboje s ostatními koloniemi o potravu a území. Některé druhy mravenců mají dokonce i válečníky, což jsou velké a silné dělnice, které v době míru nevykonávají žádnou činnost a čekají, až budou zapotřebí. Některé druhy mravenců mají dokonce i válečníky, což jsou velké a silné dělnice, které v době míru nevykonávají žádnou činnost a čekají, až budou zapotřebí. Výsledky boje jsou až na výjimky jen vytlačení poražené kolonie z teritoria.K vyhlazení kolonie dochází jen výjimečně. Výsledky boje jsou až na výjimky jen vytlačení poražené kolonie z teritoria.K vyhlazení kolonie dochází jen výjimečně. Hlavními zbraněmi mravenců jsou kusadla a jed. Nejčastěji však nevítězí nejpočetnější nebo nejsilnější kolonie, ale ta s nejlepší komunikací a spolupráci. Hlavními zbraněmi mravenců jsou kusadla a jed. Nejčastěji však nevítězí nejpočetnější nebo nejsilnější kolonie, ale ta s nejlepší komunikací a spolupráci. Mravenci během bojů mají mnohé strategické tahy např.: Mravenci během bojů mají mnohé strategické tahy např.: - odříznutí od zdroje potravy - odříznutí od zdroje potravy - napadání dělnic nosících potravu - napadání dělnic nosících potravu - znemožněni návratu jedincům zpět do mraveniště - znemožněni návratu jedincům zpět do mraveniště - ucpání východu z mraveniště - ucpání východu z mraveniště - prokopávání chodeb do cizí líhně - prokopávání chodeb do cizí líhně A mnoho dalších.

5 Mraveniště Mraveniště je hnízdo mravenců.Je to umělecké dílo, které má sloužit k: Mraveniště je hnízdo mravenců.Je to umělecké dílo, které má sloužit k: - ochrana před predátory a počasím - ochrana před predátory a počasím - uskladnění potravy - uskladnění potravy - výchova potomstva - výchova potomstva Mravenišť jsou různé druhy od primitivního hnízda až po dokonalé a vypracované stavby. Mravenišť jsou různé druhy od primitivního hnízda až po dokonalé a vypracované stavby. Hlavní funkce mraveniště je termoregulace, Hlavní funkce mraveniště je termoregulace, která je důležitá pro správný růst potomstva. Uvnitř mraveniště se nacházejí zásobárny s potravou. Část hnízda je schována pod povrchem kde mravenci nachází útočiště před predátory. která je důležitá pro správný růst potomstva. Uvnitř mraveniště se nacházejí zásobárny s potravou. Část hnízda je schována pod povrchem kde mravenci nachází útočiště před predátory.

6 Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Mraveni%C5%A1t%C4%9B http://cs.wikipedia.org/wiki/Mraveni%C5%A1t%C4%9B http://cs.wikipedia.org/wiki/Mraveni%C5%A1t%C4%9B http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravencovit%C3%AD#Extern.C3.AD_odkazy http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravencovit%C3%AD#Extern.C3.AD_odkazy http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravencovit%C3%AD#Extern.C3.AD_odkazy http://antz.webgarden.cz/komunikace http://antz.webgarden.cz/komunikace http://antz.webgarden.cz/komunikace http://blog.lupa.cz/management/mravenci-tak-trochu-jina-civilizace/ http://blog.lupa.cz/management/mravenci-tak-trochu-jina-civilizace/ http://blog.lupa.cz/management/mravenci-tak-trochu-jina-civilizace/ Dekuji za pozornost. Miroslav Střelec 1.L Dekuji za pozornost. Miroslav Střelec 1.L 17.11.2012 17.11.2012


Stáhnout ppt "Mravenci Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí."

Podobné prezentace


Reklamy Google