Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

-vzniká ve Francii -uplatňuje se v 12-15.století -v čechách ve 13-16.století -rozdělení:ranná vrcholná vrcholná pozdní pozdní -nositelé slohu: měšťané.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "-vzniká ve Francii -uplatňuje se v 12-15.století -v čechách ve 13-16.století -rozdělení:ranná vrcholná vrcholná pozdní pozdní -nositelé slohu: měšťané."— Transkript prezentace:

1 -vzniká ve Francii -uplatňuje se v 12-15.století -v čechách ve 13-16.století -rozdělení:ranná vrcholná vrcholná pozdní pozdní -nositelé slohu: měšťané

2 Sochařství Madona: Pana Marie držícího malého Ježíška v náručí. Madona: Pana Marie držícího malého Ježíška v náručí. Pieta: Pana Marie držící mrtvého Ježíše na klíně. Pieta: Pana Marie držící mrtvého Ježíše na klíně. Sochy můžeme rozeznat podle výrazu v obličeji. Sochy můžeme rozeznat podle výrazu v obličeji. Dekorativní výzdoba např. hlavice, svorníky, portály. Dekorativní výzdoba např. hlavice, svorníky, portály.

3 Portály,svorníky

4 Malířství Nejčastěji:Fresky, deskové obrazy, iluminace Nejčastěji:Fresky, deskové obrazy, iluminace Malíř:Mistr Theodorik Malíř:Mistr Theodorik V užitném umění je Gotika zastoupena vyšívanými gobelíny. V užitném umění je Gotika zastoupena vyšívanými gobelíny.

5

6 Architektura Památky: Chrám sv.Víta, Bezděz, Zvíkov, Perštejn Památky: Chrám sv.Víta, Bezděz, Zvíkov, Perštejn

7 Základní znaky:Křížová klenba, lomený oblou, slabé zdi, opěrný systém, vetikatila (stavby byly budovány do výšky a měly znázorňovat směr k bohu) Základní znaky:Křížová klenba, lomený oblou, slabé zdi, opěrný systém, vetikatila (stavby byly budovány do výšky a měly znázorňovat směr k bohu)

8 Hudba Chorál, ale i více hlasé skladby Chorál, ale i více hlasé skladby Obliba smyčcových nástrojů Obliba smyčcových nástrojů Dochováno spoustu vánočních koled. Dochováno spoustu vánočních koled.


Stáhnout ppt "-vzniká ve Francii -uplatňuje se v 12-15.století -v čechách ve 13-16.století -rozdělení:ranná vrcholná vrcholná pozdní pozdní -nositelé slohu: měšťané."

Podobné prezentace


Reklamy Google