Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Náhradní schéma a fázorový diagram synchronního stroje Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Náhradní schéma a fázorový diagram synchronního stroje Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Náhradní schéma a fázorový diagram synchronního stroje Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Náhradní schéma Otáčené magnetické pole rotorového budiče indukuje do trojfázového statorového vinutí napětí U i. Při chodu bez zatížení se toto napětí objeví na svorkách generátoru. Při zatížení vznikají úbytky napětí na činném odporu statorového vinutí, dále na reaktanci X σ vinutí a na podélné reaktanci X ad vzniklé vlivem reakce kotvy. Jejich součet je synchronní reaktance X d = X ad + X σ

3 Velikosti těchto reaktancí a odporu se u synchronního generátoru udávají ve vztahu ku jmenovité hodnotě zátěže v procentech. r = 1%, x σ = 10%, x ad = 170% Fázorový diagram kreslíme v tzv. spotřebitelském systému, kde spotřebič, tj. motor nebo primár trafa, kreslíme v horní kladné polorovině a zdroj, tj.generátor nebo sekundár trafa, kreslíme ve spodní záporné polorovině. V diagramu je názorně vidět jak fázový posuv, tak i zátěžný úhel.

4 Fázorový diagram alternátoru

5 K zopakování: Nakreslete náhradní schema synchronního stroje. Jaké napětí se objeví na svorkách synchronního stroje při chodu naprázdno? Jak se změní toto napětí při zatížení? Jakým způsobem kreslíme fázorový diagram synchronního motoru a generátoru?


Stáhnout ppt "Náhradní schéma a fázorový diagram synchronního stroje Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google