Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

. Nástroj pro poznávání historie   PALEOGRAFIE – nauka o písmech  KODIKOLOGIE – nauka o rukopisech, obzvláště středověkých  EPIGRAFIKA – nauka o.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ". Nástroj pro poznávání historie   PALEOGRAFIE – nauka o písmech  KODIKOLOGIE – nauka o rukopisech, obzvláště středověkých  EPIGRAFIKA – nauka o."— Transkript prezentace:

1

2 Nástroj pro poznávání historie

3   PALEOGRAFIE – nauka o písmech  KODIKOLOGIE – nauka o rukopisech, obzvláště středověkých  EPIGRAFIKA – nauka o nápisech (např. na stavbách, náhrobcích,…) – podoborem KAMPANOLOGIE – nauka o nápisech na zvonech  DIPLOMATIKA – nauka o úředních písemnostech  CHRONOLOGIE – nauka o způsobech měření času  SFRAGISTIKA –nauka o pečetích Základní přehled

4   HERALDIKA – nauka o znacích, z ní lze vyčlenit FALERISTIKU = nauku o řádech a vyznamenáních a VEXILOLOGII = nauku o vlajkách  GENEALOGIE – nauka o historii rodů  NUMISMATIKA – nauka o platidlech  METROLOGIE – nauka o mírách a váhách  Lze doplňovat i další obory – HISTORIE UMĚNÍ, DĚJINY LÉKAŘSTVÍ, HISTORICKOU GEOGRAFII a další Základní přehled - pokračování

5  Praktický úkol 1  Ke které pomocné vědě historické se vztahuje uvedený obrázek?  Co vše lze z obrázku této mince „vyčíst“?  Zjistěte, co označují pojmy „averz“ a „reverz“.

6  Praktický úkol 2  Ke které pomocné vědě historické se vztahuje uvedený obrázek?  K uvedenému vyobrazení doplňte detailní popis.  Zjistěte, ke kterému šlechtickému rodu se vztahuje dané vyobrazení?

7  Praktický úkol 3  Na obrázku je přesný platinovo-iridiový metr. Ke které pomocné vědě historické má vztah?  Zjistěte příklady názvů délkových měrných jednotek užívaných v historii.  Která země současného světa užívá odlišné měrné jednotky? Zjistěte i konkrétní názvy a převody na námi užívaný systém.

8  Praktický úkol 4  Jak se nazývá pomocná věda historická zkoumající nápisy na zvonech?  Kde byste hledali vyobrazený zvon Zikmund?  Zjistěte o něm pět faktografických údajů.

9  Praktický úkol 5  Která pomocná věda historická bude zkoumat písmo na obrázku?  O jaký typ písma se jedná? Kde byl užíván?  Jaké základní typy písem znáte?

10   1 – numismatika, u mince lze zjisti průměr, hmotnost, rok emise, vyobrazenou osobnost (zde sv.Václava + citace), nominální hodnotu. Averz – přední (lícová) strana mince, reverz – zadní (rubová)strana mince.  2 – heraldika, černá orlice, Přemyslovci.  3 – metrologie, loket, lán,…, Velká Británie – stopa, yard, míle,…  4 – kampanologie, Svatovítská katedrála, zvon vyroben zvonařem Tomášem Jarošem z Brna, odhadovaná hmotnost 13 – 16.5 tuny, dolní průměr 256 cm, výška 203 cm, vnitřní hloubka 190 cm.  5 – paleografie, klínové písmo, Mezopotámie, písma znaková, písma hlásková,… Možná řešení úkolů

11   JKLAMO. wikipedia [online]. [cit. 9.9.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20kcmince2002.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20kcmince2002.png  PETR WUDI. wikipedia [online]. [cit. 9.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:P%C5%99emyslovci_erb.sv g http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:P%C5%99emyslovci_erb.sv g  AUTOR NEUVEDEN. wikipedia [online]. [cit. 9.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Platinum- Iridium_meter_bar.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Platinum- Iridium_meter_bar.jpg  JKLAMO. wikipedia [online]. [cit. 9.9.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20kcmince2002.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20kcmince2002.png  AUTOR NEUVEDEN. wikipedia [online]. [cit. 9.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cuneiform_script.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cuneiform_script.jpg Použité obrázky

12   Vlastní práce autora. Použité zdroje


Stáhnout ppt ". Nástroj pro poznávání historie   PALEOGRAFIE – nauka o písmech  KODIKOLOGIE – nauka o rukopisech, obzvláště středověkých  EPIGRAFIKA – nauka o."

Podobné prezentace


Reklamy Google