Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ruský stát v 16. století. Otázky a úkoly 1.Za kterého cara dochází k rozmachu ruského státu?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ruský stát v 16. století. Otázky a úkoly 1.Za kterého cara dochází k rozmachu ruského státu?"— Transkript prezentace:

1 Ruský stát v 16. století

2 Otázky a úkoly 1.Za kterého cara dochází k rozmachu ruského státu?

3 1.V 15. století se podařilo moskevským knížatům sjednotit Rusko. 2.K velkému rozmachu dochází v 16. století za vlády cara Ivana IV. Hrozného. Ivan IV. Hrozný pečet Ivana IV.

4 Otázky a úkoly 1.Vysvětli na následujícím obrázku, proč Ivan IV. předvádí své bohatství?

5 Ivan předvádí své poklady vyslanci anglické královny Alžběty I.

6 Otázky a úkoly 1.Vysvětli, co znamená pojem samoděržaví. 2.Jak se nazývala ruská šlechta a jaký měla vztah s Ivanem IV?

7 1.Způsob vlády Ivana IV. nazýváme samoděržaví = car je samovládce vší Rusi, vládne neomezeně a zabírá majetek ruské šlechtě = bojarům. skupina ruských bojarů

8 Otázky a úkoly 1.Na následujícím obrázku se pokus vysvětlit, proč je Ivan IV. označován jako Ivan IV. Hrozný? 2.Co bylo postaveno za vlády Ivana IV.?

9 Ivan Hrozný zabíjí svého syna

10 1.Ivan IV. usiloval o velmocenské postavení Ruska. 2.Za jeho vlády byla vytištěna první ruská kniha, přestavěn moskevský Kreml a postaven chrám Vasilije Blaženého.

11 Kreml

12 Otázky a úkoly 1.K jakému moři chtěl rozšířit své území Ivan IV.? 2.Zakresli do následující mapy státy, které mu v této snaze zabránily?

13 Polsko Švédsko řád německých rytířů Baltské moře

14 1.Ivan IV. se pokusil rozšířit území Ruska k Baltskému moři. 2.Byl však poražen vojenskou koalicí Polska, Švédska a řádu německých rytířů. 3.Úspěšnější bylo dobývání Sibiře v Asii. Sibiř

15 Růst ruského státu za Ivana IV.

16 Otázky a úkoly 1.Popiš situaci po smrti Ivana IV. Hrozného.

17 . 1.Po smrti Ivana IV. začaly boje o trůn, z nichž nakonec vyšla vítězně dynastie Romanovců, když byl roku 1613 ruským carem zvolen Michail Romanov. Michail Romanov

18 Odkazy cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_IV. cs.wikipedia.org/wiki/Bojar cs.wikipedia.org/wiki/Kreml cs.wikipedia.org/wiki/Chrám_Vasila_Blaženého is.muni.cz en.wikipedia.org/wiki/Michael_of_Russia


Stáhnout ppt "Ruský stát v 16. století. Otázky a úkoly 1.Za kterého cara dochází k rozmachu ruského státu?"

Podobné prezentace


Reklamy Google