Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FMVD I - cvičení č.8 Sesychání dřeva. 1 – Zjistěte rozměry a objem po vysušení, porovnejte s hodnotami suchého dřeva před namočením a následným vysušením.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FMVD I - cvičení č.8 Sesychání dřeva. 1 – Zjistěte rozměry a objem po vysušení, porovnejte s hodnotami suchého dřeva před namočením a následným vysušením."— Transkript prezentace:

1 FMVD I - cvičení č.8 Sesychání dřeva

2 1 – Zjistěte rozměry a objem po vysušení, porovnejte s hodnotami suchého dřeva před namočením a následným vysušením. Spočtěte MH. 2 – Spočtěte hodnoty sesychání (  v,t,r,l )ve všech směrech a objemové. Spočtěte jejich koeficienty sesychání(K  v,t,r,l ).. Vytvořte grafy závislosti sesychání na hustotě (i s tabulkovou hodnotou) a závislost diferenciálního sesychání na hustotě. 3 – Statisticky zhodnoťte soubor sesychání bez ohledu na druh dřeviny vytvořením frekvenčního histogramu. Pomocí regresní analýzy zhodnoťte naměřené hodnoty sesychání v závislosti na konvenční hustotě. 4 – Nalezněte závislost sesychání na hustotě dřeva. 5 – vypočtěte koeficient specifické propustnosti pro SM, BK, DB a stanovte pro tato dřeva hloubku penetrace v závislosti na čase řešením nestacionární difuse. 6 – Diskuse (vliv chem., anat. stavba, W, T,  )

3 Materiál a metodika Při zkoušce je možné vycházet z ČSN 49 01 28 Metoda zjišťování zosychavosti a ČSN 49 01 03 Drevo. Zisťovanie vlhkosti při fyzikálnych a mechanických skúškách. a 0, b 0, l 0 – rozměry tělíska při nulové vlhkosti; V 0 — objem vzorku při nulové vlhkosti m 0 – hmotnost vzorku Porovnejte a 0, b 0, l 0 – rozměry tělíska při nulové vlhkosti; V 0 — objem vzorku při nulové vlhkosti m 0 – hmotnost vzorku viz. cv. č.2viz. cv. č.7

4 Stanovení celkového sesychání (  V,T,R,L ) a vypočet koeficientu sesychání K  V,T,R,L K měření se používají standardní tělíska (SM, BK, DB) z předchozích zkoušek, která byla sušena T=103 2 o C;. Při výpočtu sesychání  i a koeficientu sesychání K  i standardního tělíska se musí nejprve na příčném řezu zjistit odklon vláken. Pokud je odklon menší než 10 0, výpočet probíhá podle vztahu: i iw1 – hodnoty sušeného tělíska V, R, T, L v [cm 3 ] a v [cm] i iw2 – hodnoty absolutně suchého tělíska V, R, T, L v [cm 3 ] a v [cm] Pokud je odklon vláken větší než 10 0, výpočet probíhá podle následujícího postupu :

5 Transformace bobtnání a sesychání

6

7  V = 28  k  T = 17  k  R = 9  k  L = 1  k Výpočet koeficientů sesychání: Přepočtové vztahy mezi sesýcháním a bobtnáním: Stanovení koeficientů sesýchání ze známé konvenční hustoty dřeva:

8

9

10

11

12

13

14

15


Stáhnout ppt "FMVD I - cvičení č.8 Sesychání dřeva. 1 – Zjistěte rozměry a objem po vysušení, porovnejte s hodnotami suchého dřeva před namočením a následným vysušením."

Podobné prezentace


Reklamy Google