Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Projekt: UČÍME SE V PROSTORU Oblast: Strojírenství Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Vrtání, vyhrubování, vystružování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Projekt: UČÍME SE V PROSTORU Oblast: Strojírenství Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Vrtání, vyhrubování, vystružování."— Transkript prezentace:

1 Projekt: UČÍME SE V PROSTORU Oblast: Strojírenství Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Vrtání, vyhrubování, vystružování (ST46) Ing. Elena Nová

2 VRTACÍ METODY, VYVRTÁVACÍ STROJE A NÁSTROJE

3 VRTAČKA »Podle technologie vrtání a druhu, konstrukce a geometrie nástroje lze vrtáky rozdělit do několika hlavních skupin:  středicí vrtáky  šroubovité vrtáky  kopinaté vrtáky  vrtáky s vyměnitelnou špičkou  vrtáky s vyměnitelnými břitovými destičkami  korunkové vrtáky  dělové a hlavňové vrtáky  ejektorové vrtáky  vrtáky do plechu  odstupňované vrtáky

4 ROZDĚLENÍ NÁSTROJŮ »Rozdělení nástrojů pro otvory

5 ZPŮSOBY PODBROUŠENÍ HŘBETNÍCH PLOCH ŠROUBOVITÝCH VRTÁKŮ »Nejčastěji používaným nástrojem pro vrtání krátkých děr je šroubovitý vrták, na jehož válcovitém těle jsou vytvořeny obvykle dvě protilehlé šroubovité drážky pro odvod třísky.

6 VRTÁKY »Monolitní SK vrták firmy Gühring s povlakem TiN »Vrták firmy Klenk s centrálním přívodem řezné kapaliny

7 VRTÁKY »Tříbřitý šroubovitý Kopinaté vrtáky SHARK-Drill vrtákněmecké firmy Arno

8 VRTÁKY »Vrtáky s vyměnitelnou destičkou

9 VRTÁKY »Vrtáky s vyměnitelnou hlavicí

10 ODVOD TŘÍSKY DĚLOVÝM VRTÁKEM »Vrtání dlouhých otvorů a hluboké vrtání »Tyto postupy slouží k vytváření děr s délkou větší než trojnásobek průměru. Zachování přímosti osy díry a odvod třísek již nelze zajistit šroubovitým vrtákem běžné konstrukce.

11 HLUBOKÉ VRTÁNÍ »Jednoduchý dělový vrták »Hluboké vrtání dělovými vrtáky »Hluboké vrtání se provádí speciálními nesouměrnými, většinou jednobřitovými nástroji se dvěma vodicími lištami, a to do plného materiálu. Vrtací hlava je nasazena na válcové stopce, ve které je vyválcována drážka. Stopka má menší průměr než vyvrtávaný otvor, ve kterém je středěn břit vodicími lištami. Řezná kapalina proudí pod velkým tlakem dvěma otvory vrtáku k břitu a vyplavuje třísky drážkou stopky ven. Tyto vrtáky s jednou podélnou drážkou »jsou známé jako dělové vrtáky (pro vývrty hlavní).

12 ZAŘÍZENÍ PRO VRTÁNÍ HLAVŇOVÝM VRTÁKEM

13 EJEKTOROVÉ VRTÁNÍ »Princip ejektorového vrtání

14 ZAŘÍZENÍ PRO EJEKTOROVÉ VRTÁNÍ

15 VRTAČKY »Otočná vrtačka 1-stojan, 2-vřeteník, 3-rameno. »Obr. 1.34 Otočná vrtačka 4-vřeteno, 5-upinací kostka, 6-základová deska.

16 VRTAČKY »Sloupová vrtačka

17 VRTAČKY »Stolní vrtačka

18 1.HUMÁR, Antonín. Technologie I. Technologie obrábění II. Brno: VUT Brno, 2004, 95 s. 2.DILLINGER, Josef. Moderní strojírenství pro školu a praxi. Praha: Sobotáles, 2007, 612 s. ISBN978-80-86706-19-1. 3.Obr.1-13: HUMÁR, Antonín. Technologie I. Technologie obrábění II. Brno: VUT Brno, 2004, 95 s. SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY


Stáhnout ppt "Projekt: UČÍME SE V PROSTORU Oblast: Strojírenství Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Vrtání, vyhrubování, vystružování."

Podobné prezentace


Reklamy Google