Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanická práce, výkon a energie. Mechanická práce W = F × s × cos a W = m × g × s = F × s joule -> J = N × m = kg × m 2 × s –2 působení síly F na dráze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanická práce, výkon a energie. Mechanická práce W = F × s × cos a W = m × g × s = F × s joule -> J = N × m = kg × m 2 × s –2 působení síly F na dráze."— Transkript prezentace:

1 Mechanická práce, výkon a energie

2 Mechanická práce W = F × s × cos a W = m × g × s = F × s joule -> J = N × m = kg × m 2 × s –2 působení síly F na dráze s svírající úhel a pokud je úhel a pravý, práci nekonáme, protože cos 90 o = 0 obvykle se v příkladech setkáváme hlavně se vzorcem W = F × s děj popisující změnu nebo přenos energie

3 Pracovní diagram

4 Mechanická Energie značíme E -> E = E k + E p, jednotky J kinetická (pohybová) E k potenciální (polohová) E p - tíhová, pružnostní, tlaková, (v elektrickém a magnetickém poli - ne mechanická) charakterizuje momentální stav soustavy (stavová veličina)

5 Zákony ZÁKON ZACHOVÁNÍ MECHANICKÉ ENERGIE: Při všech mechanických dějích se mění kinetická energie v potenciální a naopak, celá soustava však zůstává konstantní o padající těleso -> na začátku nulová kinetická energie, nejvyšší potenciální energie, na konci dráhy naopak

6 Kinetická energie W = F × s F = m × a může být kladná i záporná (působit po, nebo proti směru pohybu).

7 Potenciální energie Mají ji tělesa v silovém poli jiných těles. W = F G × s W = E p2 – E p1 = m × g × h 2 – m × g × h 1 W = m × g × h E p = m × g × h

8 Výkon W = P × t, [P] = W (watt) = J × s –1 = kg × m 2 × s –3 Práce vykonaná (spotřebovaná) za čas 1 Ws = 1 J (wattsekunda) Příkon: práce dodaná za čas (menší než výkon) Účinnost: poměr výkonu a příkonu (značí se éta)


Stáhnout ppt "Mechanická práce, výkon a energie. Mechanická práce W = F × s × cos a W = m × g × s = F × s joule -> J = N × m = kg × m 2 × s –2 působení síly F na dráze."

Podobné prezentace


Reklamy Google