Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Česká republika Geologický vývoj Jan Dušek. NEJSTARŠÍ ČÁSTI ČR  Uveďte alespoň tři pohoří, která patří k nejstarším částem naší republiky:  Jaké horniny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Česká republika Geologický vývoj Jan Dušek. NEJSTARŠÍ ČÁSTI ČR  Uveďte alespoň tři pohoří, která patří k nejstarším částem naší republiky:  Jaké horniny."— Transkript prezentace:

1 Česká republika Geologický vývoj Jan Dušek

2 NEJSTARŠÍ ČÁSTI ČR  Uveďte alespoň tři pohoří, která patří k nejstarším částem naší republiky:  Jaké horniny zde převažují?

3 NEJSTARŠÍ ČÁSTI ČR  Jak se jmenuje nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny?  Vysvětlete, proč v krajině Českomoravské vrchoviny převažují táhlé a ploché kopce:

4 PRVOHORY  Vyhledejte na mapě Český kras a Moravský kras:  naše území leželo v tropickém pásu  vznikaly korálové útesy pozůstatkem jsou krasové oblasti krajina Čech před 400 milióny lety

5 KRASOVÉ OBLASTI ČR Koněpruské jeskyně Punkevní jeskyně

6 PRVOHORY  v mladších prvohorách u nás vzniklo černé uhlí  Vyhledejte na mapě hlavní oblast těžby černého uhlí v ČR:

7 DRUHOHORY  koncem druhohor zaplavilo ¼ Čech teplé moře  dokladem mořské záplavy jsou pískovcová skalní města  Jak se jmenuje rozsáhlá plochá oblast v severní části Čech?  Znáte některé pískovcové útvary v naší republice?

8 PÍSKOVCOVÉ ÚTVARY Adršpašské skály Pravčická brána Prachovské skály

9 TŘETIHORY  mohutná sopečná činnost  vznik mladých vyvřelin (např. čedičů)  Vyhledejte, která pohoří jsou sopečného původu:

10 TŘETIHORY  na Moravě moře a vyvrásnění Karpat  Vyhledejte pozůstatky nejmladšího moře u nás: Dyjsko – svratecký úval, Dolnomoravský úval, Hornomoravský úval, Vyškovskou bránu, Moravskou bránu a Ostravskou pánev

11 ČTVRTOHORY  v dobách ledových zalednění severu ČR a nejvyšších pohoří  Jak se označují horská jezera ledovcového původu? Krkonoše Čertovo jezero (Šumava)


Stáhnout ppt "Česká republika Geologický vývoj Jan Dušek. NEJSTARŠÍ ČÁSTI ČR  Uveďte alespoň tři pohoří, která patří k nejstarším částem naší republiky:  Jaké horniny."

Podobné prezentace


Reklamy Google