Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Egypt a Egyptské pyramidy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Egypt a Egyptské pyramidy."— Transkript prezentace:

1 Egypt a Egyptské pyramidy

2

3 Na úvod Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii), ležící na Nilu.

4 Historie starověkého Egypta
Archeologická evidence naznačuje, že vyvinutá egyptská společnost sahá daleko do pravěku. Nil, okolo kterého se soustřeďuje většina obyvatelstva země, je pro egyptskou kulturu životodárnou řekou od doby, kdy se kočovní lovci-sběrači usadili podél Nilu během pleistocénu. Stopy tohoto raného obyvatelstva se objevují ve formě artefaktů a skalních maleb podél teras Nilu a v oázách.

5 Egypt Plným jménem Arabská republika Egypt,egyptskou arabštinou Masr. Toto označení znamená jak „dvě úžiny“, tak „stát“ či „země“. Egypt je zřejmě nejznámější kolébkou starověké civilizace. Po tisíciletí udivuje obrovské množství lidí svými chrámy, hieroglyfy, mumiemi a zdaleka rozpoznatelnými pyramidami. Egypt stimuluje představivost západních turistů jako žádná jiná země a je právem nejoblíbenější turistickou destinací na světě. Fyzicky tvoří Egypt východní část Sahary. Je tvořen vysoko položenou tabulí, rozdělenou údolím Nilu.

6 Pyramida Pyramida je jehlanovitá stavba. Základem pyramid bývá zpravidla čtyřúhelník nebo trojúhelník, obecně to však může být jakýkoliv polygon. To znamená, že pyramida má obvykle tři nebo čtyři strany. Tyto strany musí být trojúhelníkové Pyramid je spousta druhů: Nubijské, Egyptské a středoamerické

7

8 Egyptské pyramidy Egyptské pyramidy jsou prvním a do dneška jediným dochovaným divem starověkého světa. Ačkoliv se v Egyptě vyskytuje několik desítek pyramid, za první div světa jsou považovány pouze pyramidy. Přestože o účelu i vzniku egyptských pyramid koluje řada, které jsou označovány jako nevědecké, shoduje se vědecký svět na tom, že se jednalo o hroby krále. U některých pyramid je jedna a více dalších, menších pyramid, které někdy sloužily jako hrob manželek. Některé z těchto staveb sloužily k náboženským účelům, většina egyptologů se domnívá, že v nich přebývala králova ba. Někteří králové si nechali postavit dvě pyramidy, což bývá vysvětlováno egyptským dualismem, který spočíval v tom, že byli králové Horního i Dolního Egypta. Zajímavostí je, že existují i pyramidy, které sice měly být hrobkou, ale král se nechal pohřbít jinam.

9

10 Stavba stupňovitých pyramid
Stupňovitá pyramida vyžaduje pouze obyčejný kámen, na ostatní potřebujete vždy 2 materiály - obyčejný kámen nebo cihly na vnitřek a bílý vápenec na povrch. Příprava terénu je podstatně důkladnější než u mastaby. Každé místo musí být navštíveno 6x! Napřed se terén nahrubo urovná, pak se vykopou rýhy, napustí se vodou, označí se její výška a vypustí se (v jednom kroku), terén se urovná do výšky rysek a nakonec se rýhy zasypou štěrkem. Výsledkem je dokonale rovná plocha, díky níž pyramida vydrží stát po staletí. Samotná stavba pak probíhá téměř stejně jako u mastaby, podstatný rozdíl je jen potřeba dřevěných ramp pro stavbu vyšších vrstev. Stavíte-li z více druhů kamene, postup může komplikovat nedostatek jednoho z nich. Při menším počtu kameníků se totiž může stát, že se všichni postaví právě na místa vyžadující dodání kamene, který nemáte - a stavba se zastaví, dokud ho nedodáte.

11

12 The End


Stáhnout ppt "Egypt a Egyptské pyramidy."

Podobné prezentace


Reklamy Google