Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrické vlastnosti látek Fyzika 6.ročník ZŠ Creation IP&RK.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrické vlastnosti látek Fyzika 6.ročník ZŠ Creation IP&RK."— Transkript prezentace:

1 Elektrické vlastnosti látek Fyzika 6.ročník ZŠ Creation IP&RK

2 Vyzkoušej tyto pokusy: Vezmi si papírový kapesníček a roztrhej ho na malé kousky. Pravítko tři o oděv a přilož jej k papírkům. Pravítkem si chvilku tři vlasy. Vezmi sešit v igelitovém obalu a chvilku jej tři o oděv. Pak k němu přilož zbytek papírového kapesníčku. Dva proužky mikroténového sáčku tři a pak se je snaž k sobě přiložit.

3 Co pozoruješ? Po tření se tělesa přitahují nebo odpuzují. Třením těleso získává elektrický náboj.

4 Elektrování při vzájemném dotyku Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat = mají elektrický náboj. Elektrický náboj Kladný ( + ) Záporný ( - ) Elektrickou silou nazýváme sílu kterou se mohou přitahovat nebo odpuzovat elektricky nabitá tělesa.

5 Tělesa zelektrována souhlasnými náboji ( + a + nebo – a - ) se odpuzují = působí mezi nimi elektrická odpuzovací síla. Tělesa zelektrovaná nesouhlasnými náboji ( + a – nebo – a + ) se přitahují = působí mezi nimi elektrická přitažlivá síla.

6 Souhlasně nabitá tělesa se odpuzují. Nesouhlasně nabitá tělesa se přitahují. Nabité a nenabité těleso se přitahují. Ještě jednou …

7 Elektrické pole Kolem každého zelektovaného tělesa se nachází elektrické silové pole. Síly tohoto pole mohou být přitažlivé nebo odpudivé. Silové pole graficky znázorňujeme siločárami = myšlené čáry, které znázorňují silové účinky pole.

8 Model atomu Atom Atomové jádro Elektronový obal Protony Mají kladný elektrický náboj Neutrony Neutrální – nemají elektrický náboj Elektrony Mají záporný elektrický náboj

9 1 2 3 45 Procvičuj:

10 Atom je elektricky neutrální – počet elektronů v obalu je stejný, jako počet protonů v jádře. Atomy různých chemických prvků se od sebe liší počtem protonů v jádře (tzv. protonovým číslem) Je to současně i pořadové číslo v Mendělejově periodické soustavě prvků – tabulce.

11 + - - + + - - Jak lze vysvětlit elektrování těles??? K elektrování dochází při vzájemném tření těles. + - - + Obě tělesa třeme Při tření přechází elektron z jednoho atomu do obalu druhého. 1. atom - igelitový sáček 2. atom - papír Z elektricky neutrálních atomu tak vznikají IONTY.

12 I o n t Kladný iont KATIONT Záporný iont ANIONT vznikne odtržením jednoho nebo více elektronů z elektricky neutrálního atomu Vznikne přijetím jednoho nebo více elektronů do obalu elektricky neutrálního atomu

13 1. úkol: Popiš model atomu helia 2. úkol: Zjisti, o jakou částici se jedná a urči, jaký má elektrický náboj Na závěr:

14 Van de Graaffův generátor Van de Graaffův generátor je elektrický stroj umožňující nabíjet kovovou kouli na velmi vysoké napětí. Vynalezl jej americký fyzik R. J. Van de Graaff, první model sestrojil v roce 1929, v roce 1931 získal patent na zlepšenou verzi. Do konce 30. let 20. století byly sestrojeny obří generátory vyrábějící až 5 MV). Stroj má využití při fyzikálních experimentech, ale i pro urychlování elektronů pro sterilizaci. Něco zajímavého … Princip generátoru


Stáhnout ppt "Elektrické vlastnosti látek Fyzika 6.ročník ZŠ Creation IP&RK."

Podobné prezentace


Reklamy Google