Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tvorba grafu funkce Použití freewarových programů: MathGv Funkce

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tvorba grafu funkce Použití freewarových programů: MathGv Funkce"— Transkript prezentace:

1 Tvorba grafu funkce Použití freewarových programů: MathGv Funkce
GrapfDrawer Math Studio vofce Graph wxMaxima

2 Doba vykreslování grafů na milimetrovém papíře z vypočtené tabulky funkčních hodnot je dávno pryč.
A to navzdory tomu, že máme nesrovnatelně lepší podmínky k výpočtům. Nemusíme používat tabulky (Valouchovy nebo školní), ani logaritmické pravítko, protože kalkulačky všechny numerické výpočty s potřebnou přesností dodávají velmi pohotově. Předveďme na příkladě:

3 Příklad: programátorsky 2*x^3-6*x^2-18*x+7
(pro potřeby matematického software – pro výpočty a konstrukci grafů) 2*x^3-6*x^2-18*x+7

4 použitím některého programu, např. z uvedené nabídky:
Pořídíme si graf použitím některého programu, např. z uvedené nabídky: k dispozici jsou např. freewarové programy: Mathgv Funkce Graph Drawer Math Studio voFce wxMaxima Program pro sejmutí obrazovky nebo její části:

5 wxMaxima - velmi silný program pro matematické výpočty (uvidíme dále)
Jak umí grafy?

6

7 Zkusme ovlivnit rozsahy na osách
Docela hezký výsledek, už je dost jasné, co budeme dále zkoumat. Ale přiznejme si, že bylo štěstí, že jsme akceptovali nabídku rozsahu pro proměnnou x a že jsme se „trefili“ do vhodného rozsahu proměnné y. Zpět

8 Graph Drawer chytrý prográmek, specialista na tvorbu grafů

9

10

11 Vyzkoušejte si, že program umí ještě ledacos.
Zpět

12 voFCE trochu recesně nazvaný program, ale též chytrý

13 A to už jde. implicitní volba nevyhovuje, je třeba změnit nastavení
Zpět

14 Math Studio silný program, leccos vypočte, ale v okamžiku, kdy sestrojíme graf explicitní funkce, pochopíme, že je určen k něčemu jinému (trojrozměrnou grafiku dělá ale krásně). Budeme využívat jeho výpočtářských služeb.

15 A na kartě Grafika to přijde:
Pro zlepšení vzhledu dvojrozměrného grafu nepomohou ani dlouhé zimní večery. Math Studio budeme využívat jinak. Třeba pro trojrozměrné grafy: Zpět

16 Funkce krásný, užitečný program, ale z jeho nabídky ihned pochopíme, že sleduje jiné metodické cíle Umí pochopitelně zobrazit i konkrétní funkci (volba Uživatelem zadaná), ale jeho hlavní síla je ve studiu vlivu parametrů podílejících se na zadání funkčního předpisu. Disponuje k tomu vhodnými prostředky (posuvníky). Není ale příliš pružný ve volbě rozsahu proměnných.

17 Vyzkoušejme program pro naši funkci:
Zpět

18 MathGV ve své kategorii skoro bezkonkurenční program pro tvorbu grafů

19

20 Implicitní volba programu pochopitelně nemusí vyhovovat, ale naše další volby se dějí použitím tlačítek pro změnu proporcí na osách, příp. různých posunů grafu.

21

22 Graf je nyní nastaven tak, že nezobrazuje kótování na ose y
Graf je nyní nastaven tak, že nezobrazuje kótování na ose y. Zobrazeny jsou však další ovládací prvky, které demonstrují sílu programu. Souřadnice význačných bodů funkce budeme stejně vypočítávat, takže orientace v proporcích na ose x je dostačující. Zpět

23 Ať už sestrojíme graf pomocí kteréhokoliv programu, je třeba jej nakonec exportovat do prostředí, kde ho potřebujeme (dokument wordu, sešit excelu aj.). Můžeme k tomu použít exportní nabídku každého programu (ulož jako), ale nabízený formát pro uložení nemusí vždy vyhovovat. Vynikajícím programem, který je schopen zachytit, cokoli si na obrazovce zvolíme, poskytuje program MWSnap. Ten je možno uložit permanentně v paměti, aby byl k dispozici, kdykoli potřebujeme něco zachytit (třeba z internetu).

24 Pomocí programu MathGv bylo sestrojeno několik grafů.
Příklad použití. Pomocí programu MathGv bylo sestrojeno několik grafů. Výřez je už proveden programem MWSnap, v němž byl zvolen režim libovolný úhelník. V tomto programu pak možno zvolit formát uloženého obrázku podle našeho přání (u grafů asi nejlépe gif). Zpět


Stáhnout ppt "Tvorba grafu funkce Použití freewarových programů: MathGv Funkce"

Podobné prezentace


Reklamy Google