Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předmět: BiologieTřída: 1L Obor: Technické lyceumŠkolní rok: 2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Martin Ryšavý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předmět: BiologieTřída: 1L Obor: Technické lyceumŠkolní rok: 2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Martin Ryšavý."— Transkript prezentace:

1 Předmět: BiologieTřída: 1L Obor: Technické lyceumŠkolní rok: 2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Martin Ryšavý

2  Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě.  Dvoje takové hodiny by tikaly v souladu po celou dosavadní existenci vesmíru, což je nejméně 14 miliard let.  Vědci na nich pracovali deset let.  Jsou desetkrát přesnější, než obyčejné atomové hodiny.

3  Vědci ochladili atomů kovového prvku (ytterbia) na teplotu -273 °C a uchytili je do takzvané optické mřížky z laserového světla a ty udávají takt.

4  Hodiny budou užitečné v mnoha oborech, přinejmenším v satelitní navigaci.  Měly by také pomoci ve vesmírných teleskopech a zeměměřičství.  Navíc můžou vydláždit cestu k dokonalým atomovým hodinám, podle kterých by se dala ověřit Einsteinova teorie relativity a některé nejzáhadnější problémy fyziky.

5  extremne-podchlazenych-atomu-ytterbia x200p0.jpeg extremne-podchlazenych-atomu-ytterbia x200p0.jpeg   na-svete na-svete  hodiny-na-svete hodiny-na-svete


Stáhnout ppt "Předmět: BiologieTřída: 1L Obor: Technické lyceumŠkolní rok: 2013/2014 Vyučující: Mgr. Ludvík KašparJméno: Martin Ryšavý."

Podobné prezentace


Reklamy Google