Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Genetické příklady I. Autor: Mgr. Tomáš HasíkUrčení: Septima, III.G Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 Moderní biologie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Genetické příklady I. Autor: Mgr. Tomáš HasíkUrčení: Septima, III.G Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 Moderní biologie."— Transkript prezentace:

1 Genetické příklady I. Autor: Mgr. Tomáš HasíkUrčení: Septima, III.G Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 Moderní biologie reg. č.: CZ.1.07/1.1.32/02.0048 TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

2 Příklad č. 1 Proveďte křížení heterozygotních dihybridů hrachu. Sledovanými znaky jsou: barva semene: zelená – L, žlutá – l struktura semene: kulatá – R, svraštělá – r

3 Příklad č. 1 - řešení F2: LlRr x LlRr šlechtitelská novinka úhlopříčka homozygotů úhlopříčka heterozygotů

4 Příklad č.1 - řešení Křížením dostaneme semena následujících fenotypů: 9 zelených kulatých 3 zelené svraštělé 3 žluté kulaté 1 žlutý svraštělý

5 Příklad č. 2 U skotu je bezrohost dominantní nad rohatostí. Jaké je potomstvo z bezrohého býka s rohatými kravami, když jedna z nich již dříve při stejném křížení vrhla rohaté tele. Alely označte písmenem B,b.

6 Příklad č.2 - řešení Možný býk kráva BB nebo Bbbb Tele bb Vyloučíme tedy býka BB Zkřížíme býka Bb x kráva bb Dostaneme 50% bezrohých a 50% rohatých potomků.

7 Příklad č. 3 Černá barva B je u skotu dominantní nad červenou b. Při křížení s jedním a tímtéž černým býkem porodila červená kráva Zorka černé telátko, černá kráva Majka černé telátko a černá kráva Bětka červené telátko. Co můžeme říci o genotypové sestavě býka, Zorky, Zorčina telátka, Bětky a Bětčina telátka. Vyskytuje se u Majky a jejího telátka alespoň jedna dominantní alela?

8 Příklad č.3 - řešení Možný býkZorka Zorčino telátko BB nebo BbbbBb MajkaMajčino telátkoBB nebo Bb BětkaBětčino telátko BB nebo Bbbb Podle Bětčina telátka vyřadíme býka BB a Bětku BB. Býk: Bb, Zorka bb, Zorčino telátko: Bb, Bětka: Bb, Bětčino telátko: bb. Majka a její telátko jsou nositeli minimálně jedné dominantní alely.

9 Příklad č. 4 Modrooký muž, jehož oba rodiče měli oči hnědé, se oženil s dívkou, která má hnědé oči a jejíž otec byl modrooký, zatímco matka hnědooká. Jejich zatím jediné dítě má oči hnědé. Jaké jsou genotypy dítěte, rodičů a všech prarodičů, víme-li, že hnědá barva H je dominantní nad modrou h.

10 Příklad č.4 - řešení Modrooký muž hh, tudíž jeho hnědoocí rodiče Hh a Hh Dívčin modrooký otec hh, tudíž matka HH nebo Hh, a proto hnědooká dívka Hh. Dítě potom Hh.

11 Příklad č. 5 Jaké děti mohou mít rodiče, jsou-li tmavoocí praváci, jestliže jsou v obou příslušných párech alel heterozygotní. Praváctví P je dominantní nad leváctvím p, hnědá barva očí H je dominantní nad modrou h. Geny pro oba znaky leží na různých chromozómech.

12 Příklad č.5 - řešení Genotyp obou rodičů je HhPp Vytvořením mendelistického čtverce dostaneme 9 hnědookých praváků, 3 hnědooké leváky, 3 modrooké praváky a 1 modrookého leváka.

13 Příklad č. 6 Genotyp jedinců tetrahybridů v F1 je AaBbCcDd. Tyto čtyři geny leží na různých chromozomech. Jaká je pravděpodobnost, že potomci v F2 budou mít následující genotypy: 1.aabbccdd 2.AaBbCcDd 3.AABBCCDD 4.AaBBccDd 5.AaBBccdd

14 Příklad č.6 - řešení Při křížení Aa x Aa dostaneme genotypy AA, Aa, Aa, aa. Genotyp aa vzniká ve 25%, tedy ¼. Stejně tak při křížení Bb x Bb vzniká genotyp bb v ¼ případů atd. Pravděpodobnost vzniku genotypu aabbccdd je tedy 1/4 * 1/4 * 1/4 * 1/4 = 1/256. Obdobně je to u dalších příkladů. 2) 1/16, 3) 1/256, 4) 1/64, 5) 1/128.

15 Příklad č. 7 Jaká je pravděpodobnost, že rodičovský pár následujících genotypových sestav bude mít potomka uvedeného genotypu? 1.AABBCC x aabbcc = AaBbCc 2.AABbCc x AaBbCc = AAbbCC 3.AaBbCc x AABbCc = AaBbCc 4.aaBbCC x AABbcc = AaBbCc

16 Příklad č.7 - řešení Postupujeme obdobně jako v předchozím příkladě, tedy v prvním případě 1/1 * 1/1 * 1/1 = 1 (100%). 2) 1/2 * 1/4 * 1/4 = 1/32 3) 1/8 4) 1/2.

17 Příklad č. 8 Je dána chromozómová výbava rodičovských gamet (každá nese tři chromozómy). Schematicky zakreslete genetickou výbavu hybrida a všechny možné kombinace gamet, které se mohou vyskytnout v gametách tohoto hybrida při meioze.

18 Příklad č.8 - řešení Rodičovské gamety x x x x x x Hybrid F1 x x x x x x Gamety hybrida F1 x x x x x x x x x x x x

19 Příklad č. 9 Rodiče mají krevní skupiny A a B. Jaké krevní skupiny mohou mít jejich děti?

20 Příklad č.9 - řešení V závislosti na genotypech rodičů se mohou u potomků vyskytnout všechny krevní skupiny – A, B, AB i O. Bez znalosti genotypů rodičů nelze přesněji určit.

21 Příklad č. 10 Chlapec má krevní skupinu 0 a jeho sestra krevní skupinu AB. Jaké krevní skupiny mají jejich rodiče?

22 Příklad č.10 - řešení Jeden z rodičů má krevní skupinu A (genotyp I A I 0 ) a druhý rodič krevní skupinu B (genotyp I B I 0 )

23 Příklad č. 11 V porodnici zaměnili dva chlapce. Rodiče jednoho z nich měli krevní skupiny A a 0, rodiče druhého měli krevní skupiny A a AB. Rozbor krve ukázal, že jeden z chlapců má krevní skupinu 0, zatímco druhý má krevní skupinu A. Kterým rodičům který chlapec patří?

24 Příklad č.11 - řešení Chlapec s krevní skupinou 0 patří prvnímu rodičovskému páru, chlapec s krevní skupinou AB patří druhému rodičovskému páru.


Stáhnout ppt "Genetické příklady I. Autor: Mgr. Tomáš HasíkUrčení: Septima, III.G Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 Moderní biologie."

Podobné prezentace


Reklamy Google