Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příklady OPH – P7, P8 Závazky (obecná část). Vznik závazků. Zajištění závazků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příklady OPH – P7, P8 Závazky (obecná část). Vznik závazků. Zajištění závazků."— Transkript prezentace:

1 Příklady OPH – P7, P8 Závazky (obecná část). Vznik závazků. Zajištění závazků

2 Příklad č. 1) V rámci odstraňování kalamitního stavu dva muži, kteří těžili dříví v lese pro vlastní potřebu, způsobili společně škodu na budově rekreační chaty jiné osoby ve výši 150.000,- Kč, vzniklou pádem poraženého kmene na střechu chaty. Zabývejte se v roli samosoudce rozhodujícího o návrhu poškozené osoby na zahájení řízení náhradu škody vůči oběma odpůrcům otázkou společné odpovědnosti za škodu a formulujte tzv. žalobní petit v dané věci.

3 Příklad č. 2) X.Z. uzavřel s občanem A.P. smlouvu o výpůjčce domácího kina. A.P. jako věřitel měl původně v úmyslu učinit součástí smlouvy klauzuli o lhůtě k vrácení věci, při smluvním jednání však opomenul tento požadavek uplatnit. Posuďte: Zda smlouva byla platně uzavřena Zda smlouva byla platně uzavřena Od kdy je možno soudně uplatňovat právo na vydání věci Od kdy je možno soudně uplatňovat právo na vydání věci

4 Příklad č. 3) Pan Krbec a pan Ruprecht uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí na koupi hradu Kulíkova za cenu 15 mil. Kč. Posuďte: Nároky stran smlouvy o smlouvě budoucí v případě, že není uzavřena z důvodu nesouhlasu druhé strany Nároky stran smlouvy o smlouvě budoucí v případě, že není uzavřena z důvodu nesouhlasu druhé strany Jaké náležitosti musí mít smlouva o budoucí kupní smlouvě? Jaké náležitosti musí mít smlouva o budoucí kupní smlouvě?

5 Příklad č. 4) Paní Křemílková poslala panu Rákosníčkovi návrh na uzavření smlouvy o koupi 1000 ks propisovacích tužek po 15 Kč. Paní Křemílková poslala panu Rákosníčkovi návrh na uzavření smlouvy o koupi 1000 ks propisovacích tužek po 15 Kč. Posuďte vznik smlouvy: Pan Rákosníček odpověděl: Koupím 1000 ks po 15 Kč, zaplatím hotově. Došlo k uzavření smlouvy? Pan Rákosníček odpověděl: Koupím 1000 ks po 15 Kč, zaplatím hotově. Došlo k uzavření smlouvy? Pan Rákosníček odpověděl: Přijímám, koupím 1000 ks po 10 Kč. Pan Rákosníček odpověděl: Přijímám, koupím 1000 ks po 10 Kč.

6 Příklad č. 5 C.A. jako ručitel požádal věřitele o sdělení zbytku výše dluhu, za jeho splnění převzal ručitelský závazek. Věřitel odmítl tuto informaci podat s odůvodněním, že se jedná o důvěrný údaj, a navíc o utajení výše dluhu požádal výslovně hlavní dlužník. Nato ručitel reagoval tak, že věřiteli zaslal písemný projev, ve kterém odstupuje od smlouvy ručitelského závazku. Posuďte: Zda postup věřitele byl v souladu s předpisy občanského práva Zda postup věřitele byl v souladu s předpisy občanského práva Zda v souladu s občanským právem byl postup ručitele Zda v souladu s občanským právem byl postup ručitele

7 Příklad č. 6) Z.A. byl věřitelem občana A.P. z půjčky, poskytnuté na koupi osobního automobilu ve výši 50.000,- Kč. Dluh byl zajištěn ručením. Po roce se obrátil věřitel na ručitele o splnění celé částky z titulu ručení s odůvodněním, že hlavní dlužník se odstěhoval do vzdálené obce a splnění závazku ručitelem považuje věřitel za dostupnější. Posuďte úspěšnost věřitelova postupu v případném sporu před soudem. Posuďte úspěšnost věřitelova postupu v případném sporu před soudem.


Stáhnout ppt "Příklady OPH – P7, P8 Závazky (obecná část). Vznik závazků. Zajištění závazků."

Podobné prezentace


Reklamy Google