Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná."— Transkript prezentace:

1 Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná ICT “. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  (1860 – 1904)  ruský dramatik, prozaik, humorista  studoval medicínu, lékařské praxe však zanechal kvůli psaní  hodně cestoval, spolupracoval s Moskevským uměleckým divadlem  zemřel na tuberkulózu

3  Pavilón č. 6  Racek – komedie  Strýček Váňa – drama o smyslu lidského života  Tři sestry – drama o rozporu životní reality a snů  Višňový sad – tragicky laděná komedie, symbolická hra o zániku ruského patriarchálního světa, višňový sad představuje Rusko

4  Drama Racek kombinuje pro Čechova velmi typický styl trpké komedie s absencí děje ale i vývoje postav, což je nahrazeno dvouletým časovým skokem mezi třetím a čtvrtým dějstvím. Za přeobraz Racka je vzhledem k podobnosti dramatické výstavby i archetypů hlavních postav pokládán Hamlet Williama Shakespeara: Konstatin Treplev - Hamlet, Treplevova Irina Arkadinová - královna Gertruda, spisovatel B. A. Trigorin - král Claudius.  Zápletka hry je však postavena na vzájemné psychologické odlišnosti jednotlivých postav, kdy je romantický Konstatin Treplev s velkými literárními i dramatickými ambicemi konfrontován se svou pragmatickou matkou, jež si svou hodnotu odvozuje od svého přesvědčení, že je velkou umělkyní i velmi krásnou ženou, která mu však přes poněkud teatrální projevy mateřské lásky odmítá poskytnout jakoukoliv finanční pomoc.  Treplev je zamilován do dcery ze sousedního statku Niny, jež se po vzoru Treplevovy matky touží stát herečkou, Trepleva zase tajně a beznadějně miluje dcera správce statku Sorina, Máša, do které je opět neopětovaně zamilován učitel Medvěděnko.

5  Treplev se pokusí etablovat jako dramatik, ale jeho hra je již apriori jak matkou tak spisovatelem Trigorinem ponížena tak, že její jediné provedení na zahradě statku předčasně ukončí. Treplev se poté pokusí spáchat sebevraždu, avšak je zachráněn doktorem Dornem, jenž ve hře hraje vedlejší avšak velmi důležitou roli katalyzátoru. Matka se snaží poté, co Treplev vyzve sžírán žárlivostí jak k matce tak k Nině na souboj Trigorina, zabránit skandálu, ale těsně před společným odjezdem Nina vyzná Trigorinovi lásku a sama sebe přirovná k zastřelenému rackovi.  Čtvrté dějství je odděleno časovou mezerou dvou let, ve kterých se Nina stala Trigorinovou milenkou, ale též se jí splnil její sen a stala se herečkou, byť, jak si sama uvědomovala, bez talentu. Máša se vdala za Medvěděnka, avšak dále miluje Trepleva, který se mezitím poměrně úspěšně prosadil jako literát. Navenek by se mohlo zdát, že všichni přítomní prošli za ony dvě léta velkou vnitřní katarzí, avšak krom několika zdánlivě významných událostí se jednotlivé postavy nikam neposunuly. - Treplev je nadále svou matkou považován za beznadějně neúspěšného snílka, ne-li ztroskotance, Nina odmítne jeho nabídku k sňatku s tím, že stále miluje jen Trigorina tak, že se Treplev bez naděje lásku i pochopení jak ze strany matky tak Niny napodruhé, tentokrát „úspěšně“, zastřelí.

6  Komedie o čtyřech dějstvích  Osoby:  IRINA ARKADINOVÁ, provdaná TREPLEVOVÁ, herečka  KONSTANTIN TREPLEV, její syn  PETR SORIN, její bratr  NINA ZAREČNÁ, dcera bohatého statkáře  ILJA ŠAMRAJEV, Sorinův správce  PAVLÍNA, jeho žena  MÁŠA, její dcera  BORIS TRIGORIN, spisovatel  JEVGENIJ DORN, lékař  SEMJON MEDVĚDĚNKO, učitel  JAKOV  KUCHAŘ  SLUŽKA

7  NINA (mu hledí upřené do tváře): Ukažte, ať se na vás podívám. (Rozhlíží se) Je tu teplo, pěkně je tady... Tohle byl tenkrát salón. Hodně jsem se změnila?  TREPLEV : Ano... Zhubla jste a máte velké oči. Jak je to divné, že vás zase vidím. Nino! Proč jste mě nechtěla vidět? Proč jste dosud nepřišla? Vím, že jste přijela už skoro před týdnem... Chodil jsem za vámi několikrát denně a stál pod oknem jako žebrák.  NINA : Měla jsem strach, že mě nenávidíte. Každou noc se mi o vás zdá, že se na mě díváte a nepoznáváte mě. Kdybyste věděl! Co jsem přijela, chodím pořád tady... u jezera. U vašeho domu jsem byla mockrát a netroufala jsem si jít dovnitř. Pojďte, posadíme se. (Usedají)  Sednem si a budeme si spolu povídat a povídat. Je tady pěkně, teplo, útulno... Slyšíte vítr? Turgeněv píše: „Dobře je tomu, kdo za takových nocí sedí pod střechou domu a má teplý kout." Jsem racek... Ne, co to povídám. (Mne si čelo) Co jsem to chtěla? Ano... Turgeněv... „A pomoz bůh všem poutníkům bez přístřeší..." To nic. (Pláče)

8  TREPLEV : Nino, vy už zase... Nino!  NINA : To nic, uleví se mi tím... Dva roky jsem už neplakala. Včera pozdě večer jsem se šla podívat do parku, jestli tam ještě je naše divadlo. A stojí tam dodnes. Rozplakala jsem se poprvé po dvou letech a ulevilo se mi, bylo mi hned veseleji. Vidíte, už nepláču. (Bere Trepleva za ruku) Tak z vás je  teď spisovatel... Vy jste spisovatel, já jsem herečka... Oba jsem spadli do víru... Žila jsem bezstarostně jako dítě — probudíš se a začneš zpívat: milovala jsem vás, snila jsem o slávě, a teď? Zítra brzy ráno  musím do Jelce, třetí třídou... s obyčejnými sedláky, a v Jelci za mnou budou vzdělaní obchodníci lézt se svými lichotkami. Život je drsný!

9 Poznáte o které dějství se jedná? 4. dějství, které se odehrává o dva roky později Na základě ukázky dopovězte, co se za dva roky přihodilo Treplevovi a Nině. Nina Zarečná se stala herečkou, nějaký čas žila s hercem Trigoninem, otěhotněla, dítě potratila, nebyla úspěšná ani jako herečka. Treplev žije na Sorinově panství, stará se o svého literární tvorbě. Co se stane na konci knihy? V úplné závěru je pouze naznačeno, že po odchodu Niny se Treplev zastřelí.

10 ČECHOV, Anton Pavlovič. Racek [online]. [cit. 2013-06-11].

11  Tento digitální učební materiál (DUM) zpracovala Mgr. Pavlína Štěrbová 3. 6. 2013 v Havířově.


Stáhnout ppt "Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google