Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo DUM10 PředmětPřestavby budov Tematický okruhSanace vlhkého zdiva Název materiáluElektrokinetické metody vysušování zdiva AutorBílek Petr Datum tvorby 12.8.2013Ročník 3. Anotace Prezentace seznamuje žáky 3. ročníku oboru Zednické práce a Zedník s elektrokinetickými metodami omezování vlhkosti ve zdivu Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad.

2 Elektrokinetické metody omezování vlhkosti využívají poznatek, že molekuly vody se v elektrickém poli pohybují od kladného pólu (anody) k zápornému pólu (katodě). Tohoto poznatku využívají různé metody k vysušování nadzemních částí domu. Voda je díky elektrickému poli vtahována zpět do země, odkud se již do zdiva nemůže vrátit. Vzlínající vlhkost je tímto zastavena i bez nákladného a pracného vkládání nových hydroizolací, které mohou být ve starých domech poškozené nebo mohou chybět úplně. Upozornění Elektrokinetické metody nejsou vhodné v případě tekoucí a tlakové podzemní vody nebo u vody stékající z vadných okapů. Elektrokinetické metody

3 Roku 1806 profesor Moskevské univerzity německého původu Ferdinand Fridrich Reuss [Rojs] připojil stejnosměrný proud do trubice tvaru U s vodou. V ohybu trubice byl křemenný prach. Zjistil, že hladiny nejsou ve stejné výšce (což je proti zákonu o spojených nádobách). U minusové elektrody (katody) byla hladina mnohem výše než u plusové elektrody (anody). Tento jev se nazývá, Electro Osmotic Flow (EOF). Přibližně od roku 1900 až do třicátých let minulého století se elektroosmóza používala na vysoušení rašeliny, hnědého uhlí a obilí. Až v roce 1935 Paul Ernst vyvinul první zařízení na vysoušení vlhkých zdí a získal na toto zařízení švýcarský patent. Historie: Obr. č. 1: Schéma pokusu Prof. Reusse (archiv autora)

4 Rozdělení elektrofyzikálních metod: 1) Elektroosmotické metody: a)pasivní elektroosmóza, b)galvanoosmóza, c)aktivní elektroosmóza d)iontoforéza 2) Bezkontaktní elektrofyzikální systémy odvlhčování zdiva

5 PASIVNÍ ELEKTROOSMÓZA - působnost 1 max. 3 roky Instalace se skládá z elektrod zabudovaných do vlhkého zdiva (tzv. clona) a zemních elektrod. Elektrody ve zdivu a v zemi jsou ze stejného materiálu (měď - drát o průměru 2 až 2,8 mm pásek 10. 1 mm nebo dříve betonářská ocel nebo FeZn o ø 8 až 10 mm). Zední a zemní jsou vodivě propojeny nakrátko. Protože elektrody jsou ze stejného materiálu, nemůže vzniknout galvanický článek. Velmi nízké napětí (0,2 až výjimečně 0,5 V) vzniká díky rozdílnému napětí zdiva v různé jeho výšce. Nevýhoda - citlivost na cizí indukovaná napětí (neizolovaná kovová potrubí, bludné proudy v zeminách, složení zdiva i zeminy), která často změní polaritu na elektrodách a zařízení pak funguje jako elektroosmotické čerpadlo vody do zdiva.

6 Galvanosmóza Galvanosmóza se od pasivní elektroosmózy liší tím, že elektrody zabudované do zavlhlého zdiva a uzemnění jsou vyrobeny z rozdílných kovů nebo jiných elektrovodivých materiálů. Tyto dva různé kovy a vlhkost ve zdivu (elektrolyt) vytvářejí elektrický zdroj napětí, který vyvolá elektroosmotický pohyb vody. Obr. č. 2: Schéma galvanoosmózy (archiv autora)

7 Postup při aplikaci Do zdiva se vyvrtají díry o průměru 25-30mm do hloubky 25cm ve vzdálenostech cca 350mm-600mm. Vrty je třeba je vrtat šikmo (přibližně 100 -200 mm nad podlahou), aby do nich lépe zatékala speciální malta, která zaručuje vodivost mezi elektrodou a zdivem. Do malty se osadí měděné elektrody s vývody na propojení. Elektrody se propojí a po určitých úsecích uzemní. Zemnící elektrody jsou hliníkové nebo častěji ocelové o velikosti deky 1 m 2 nebo tyče. První známky vysušení zdiva jsou zde patrné až po uplynutí 3 – 5 měsíců (u pískovcového zdiva cca 2 měsíce). Často se kombinuje s drenážním systémem s automatickým odčerpáváním vody. Složení malty na kotvení elektrod - vápenná malta (1 : 3) s přísadou 1% bentonitu nebo 2 % kaolínu.

8 Aktivní elektroosmóza Při aktivní elektroosmóze se ve vlhkém zdivu vytvoření elektrického pole uměle napojením na zdroj stejnosměrného proudu. Anoda (kladný pól) se přivádí od zdroje stejnosměrného proudu (baterie, usměrňovač ) k elektrodám zapuštěných do horní části vlhké zdi. Do spodní části zdiva nebo do zeminy se zapustí katody (záporný pól). Proud probíhá od – do + a tím se odvádí vlhkost Moderní výzkum ve vysušování zdiva vyvinul celou řadu moderních systémů. Elektrody jsou vyráběné jako tyčové nebo pásové z mědi chráněné speciálními plasty, elektricky vodivých plastů a malt (s přísadami uhlíku). Při použití pásových elektrod např. grafitová barva odpadá vrtání děr do zdiva, a tím i statické namáhání objektu.

9 Obr.č. 3: Schéma aktivní elektroosmózy (archiv autora)

10 Bezkontaktní elektrofyzikální systémy odvlhčování zdiva a) Magnetokinetická metoda odvlhčování zdiva (Aquapol) -výrobci uvádí, že metoda vychází z čerpání magnetické energie země bez jakéhokoliv napojení na zdroj elektrické energie. Výhodou tohoto systému je úplná nezávislost na zásobování elektrickým proudem. Použitelnost: nadzemní části staveb (na konstrukce nestíněné většími kovovými předměty) v místech dostatečné hustoty přirozeného magnetického pole země.

11 b) Elektromagnetické bezelektrodové odvlhčování zdiva (DryPol, Hydropol) Tato metoda používá k odvlhčení zdiva magnetických pulzů z generátorů napájených elektrickým proudem. Pulzní vysílač (řízený počítačovým procesorem) obohacuje molekuly vody ve zdech obsažené mírným kladným elektrickým nábojem. Elektrickým nábojem obohacené molekuly vody jsou přitahovány kapilárami ve zdivu zpět k záporně nabitému podloží stavby. Obr.č. 4: Schéma působení generátoru elktromagnetických vln (archiv autora)

12 Otázky a úkoly: 1)Popište princip elektroosmózy. 2)Jaký je rozdíl mezi galvanoosmózou a aktivní elektroosmózou? 3)Jakou energii využívají bezelektródové metody vysoušení zdiva?


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."

Podobné prezentace


Reklamy Google