Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vrtání dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vrtání dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."— Transkript prezentace:

1 Vrtání dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva. Slouží k lepšímu pochopení významu předmětu v běžném životě.  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Vrtání dřeva Při vrtání dřeva lze rozlišovat : Vrtání na soustruhu Lidskou činnost při vytváření otvorů pomocí vrtáku nebo jiného nástroje (nebozez, kolovrátek) ručně nebo pomocí stroje (vrtačka, soustruh, vyvrtávačka, frézka).

4 Princip vrtání  Při vrtání se materiál v místě díry rozřezává na třísky - špony.  Vrták vykonává pohyb složený ze svislého pohybu směrem do materiálu a z pohybu otáčivého (viz šipky).

5 VRTÁK  Vrták je nástroj, určený k vrtání kruhových otvorů do různých materiálů.  Obvykle má tvar dvojchodé pravotočivé šroubovice, která je na jednom konci ukončena břitem a na druhém konci přechází do upínací stopky.  Vrták může být používán buď jako samostatný ruční nástroj (například nebozez), nebo je uchycen do stroje - vrtačky. Vrtáky jsou vyráběny téměř výhradně z oceli.

6 Druhy vrtáků Forstnerův vrták Stupňovitý vrták Sukovník

7 Sklíčidlo  Sklíčidlo je upínací součást soustruhů či vrtaček.  Slouží k upnutí pracovního nástroje - vrtáku  K rozvírání a svírání čelistí slouží obvykle klička (klíč).  U novějších vrtaček a akumulátorových šroubováků bývají použita sklíčidla bezklíčová – samoutahovací.

8 Druhy sklíčidel Sklíčidla bývají tříčelisťová, ale u soustruhů bývají dvou či vícečelisťová. K upnutí sklíčidla do vrtačka či soustruhu bývá používáno kužele, na který je sklíčidlo naraženo.

9 Sada vrtáků  Vrtáky bývají často prodávány v sadě.  Jejich velikost pro běžné použití bývá od průměru 1,5 mm do 6 až 8 mm.  Vrtáky se také prodávají samostatně s odstupem velikosti průměru po 0,1 mm.  Cena vrtáků závisí na průměru vrtáku, jeho délce a kvalitě materiálu, z něhož je vrták zhotoven.

10 Sloupová vrtačka  Sloupová vrtačka slouží pro přesné vrtání děr v dílenské praxi.  Díky upínacímu stolu, který lze vybavit svěrákem je možné upnout vrtané díly a vrtat díry s velkou přesností.  Je možné nastavit požadovanou hloubku děr stavitelným dorazem.

11 Akumulátorová vrtačka  Akumulátorová ruční vrtačka je v současnosti nejpoužívanějším typem vrtačky pro běžné kutilské použití.  Její výhodou je provoz bez nutnosti připojení k síti s využitím baterií.  Pro větší operativnost je vybavena dvěma akumulátory. Je možné tak při práci průběžně akumulátor dobíjet.  Sklíčidlo bývá většinou bezklíčkové.

12 Ruční vrtačka

13 Mechanická ruční vrtačka Konstrukčně složitější mechanické ruční vrtačky bývají vybaveny převodovým soukolím pro zvýšení rychlosti otáček, rukojetí a opěrkou, čímž se docílí vyššího tlaku na vrták a lepšího a rychlejšího vrtání

14 Kolovrátek  Kolovrátek je jednoduchý ruční nástroj určený pro vyvrtávání otvorů menších rozměrů do různých měkkých materiálů.  Jde o přímého pokračovatele nebozezu a předchůdce mechanických ručních vrtaček. Kolovrátek s rohatkou a truhlářským sklíčidlem Kolovrátek s pevně nasazeným sklíčidlem Kolovrátek s křížovým otvorem

15 Držení a vrtání kolovrátkem

16 Nebozez Nebozez je ruční nástroj, dvouruční pravotočivý vrták do dřeva pro otvory od průměru 10 mm. Nebozízek je malý, jednoruční nebozez pro díry o průměru do 6 až 8 mm. Často se používá jako navrtávák pro předvrtání otvorů pro vruty.

17 Použité zdroje:  www.wikipedie.org  Fotografie autora  DrillCore.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 14.4.2005 [cit. 2013-01-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DrillCore.jpg  Unibits.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2.1.2007 [cit. 2013-01-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Unibits.JPG  Forstner35.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 22.12.2006 [cit. 2013-01-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Forstner35.jpg  Hinge35.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 22.12.2006 [cit. 2013-01-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hinge35.jpg  Gimlet - tool.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 11.3.2006 [cit. 2013-01-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Gimlet_-_tool.jpg  File:ChuckDrillKeyedKeylessArbor.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 9.4.2005 [cit. 2014-12-02]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ChuckDrillKeyedKeylessArbor.jpg  File:Bohrmasch1.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 25.8.2009 [cit. 2014-12-02]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bohrmasch1.JPG


Stáhnout ppt "Vrtání dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."

Podobné prezentace


Reklamy Google