Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fy_105_ Elektromagnetické jevy_Transformátor Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fy_105_ Elektromagnetické jevy_Transformátor Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."— Transkript prezentace:

1 Fy_105_ Elektromagnetické jevy_Transformátor Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky  Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 Transformátor Transformátor je elektrický netočivý stroj, který umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného pomocí vzájemné elektromagnetické indukce. Používá se pro přeměnu hodnoty střídavého napětí.

4 Transformátor v energetice  S transformátorem se můžeme setkat v energetice, kdy transformátor slouží v elektrárně k transformaci vyrobené elektrické energie na velmi vysoké napětí.  Toto mnohanásobné zvýšení elektrického napětí je nutné kvůli přenosu elektřiny na velké vzdálenosti, poněvadž čím je vyšší napětí, tím menší jsou ztráty při přenosu. Transformátor v elektrárně

5 Transformátor v běžném životě  Běžný člověk se s transformátorem setká nejčastěji na sloupech elektrického vedení.  Tyto transformátory slouží ke snížení hodnoty elektrického napětí po přenosu ke spotřebiteli.

6 Druhy transformátorů podle počtu fází a konstrukce Podle počtu fází  Jednofázový  Trojfázový  Speciální (dvě nebo více fází) Podle konstrukce magnetického obvodu  Plášťový  Jádrový  Toroidní

7 Druhy transformátorů podle použití a počtu vinutí Podle použití Energetický transformátor Napájecí (pro transformaci nízkého napětí na malé napětí) Bezpečnostní (ve zdravotnictví, v hračkách a v spotřebičích) Rozptylový (pro svařování kovů) Regulační Měřicí Podle počtu vinutí Dvojvinuťový Trojvinuťový Vícevinuťový

8 Princip činnosti transformátoru Transformátor je měnič střídavého proudu. Skládá se ze tří hlavních částí: vinutí, magnetický obvod, izolační systém. Primární vinutí slouží k převodu elektrické energie na magnetickou. V sekundární cívce se podle Faradayova zákona (zákon elektromagnetické indukce) indukuje elektrické napětí. Proto transformátor pracuje jen na střídavý proud. U stejnosměrného proudu se nemění intenzita magnetického pole a na sekundárním vinutí nevzniká žádné napětí.

9

10 Vinutí cívek transformátoru  Vinutí pro malé síťové transformátory jsou zhotovována z lakovaných drátů různého průměru.  Cívka se navíjí na cívkové tělísko závit po závitu a jednotlivé vrstvy vinutí jsou prokládány izolací.  Povrch cívky je izolován lepenkou nebo plátnem.  Čím je vinutí určeno na vyšší napětí a větší proudy, tím je výroba cívek obtížnější. cívka školního transformátoru

11 Chlazení transformátorů  Z důvodu elektrického odporu ve vinutí cívek dochází k zahřívaní transformátoru.  Malé transformátory jsou obvykle chlazeny vzduchem. Velké transformátory jsou obvykle chlazeny olejem.  Přímé vodní chlazení se nepoužívá. Voda je i při nepatrném znečištění vodivá a elektrickým proudem je rozkládána na výbušnou směs vodíku a kyslíku.

12 Využití transformátorů jako měničů napětí V praktickém běžném životě se setkáte s transformátorem využitým jako měnič napětí a proudu tam, kde je třeba snižovat nebo zvyšovat napětí u spotřebičů jako jsou nabíječky mobilů, notebooků, fotoaparátů a podobně.

13 Nabíječka mobilu Do těchto spotřebičů pracujících s nízkým napětím (např. : 4 – 6 V) nelze pustit 230 V ze sítě. Proto se transformátoru využije ke snížení na požadovanou hodnotu. Nabíječka zároveň obsahuje usměrňovač, který převádí střídavé napětí na stejnosměrné.

14 Transformátor v energetice V energetice se transformátory používají k transformaci na velmi vysoká napětí, která mají při přenosu menší ztráty a zpět na nízká napětí pro spotřebitele.  Uvnitř kompaktní trafostanice (buňky odlité z betonu) je uvnitř umístěn transformátor.  Trafostanice může být částečně nebo úplně zapuštěna do země aby nerušila okolí.

15 Otázky k opakování 1.K čemu slouží transformátor ? 2.Jakého jevu využívá při své činnosti transformátor ? 3. Napiš alespoň tři druhy transformátorů které znáš. 4.Ze kterých základních částí se skládá transformátor ? 5.Z čeho bývá vyrobeno jádro transfromátoru ? 6.Jak se nazývají cívky tranformátoru ? 7.Jakým způsobem bývá provedeno chlazení transfromátoru ? 8.Kde se v životě můžeš setkat s transformátorem ? 9.Kde najdeš v domácnosti transformátor ?

16 Správné odpovědi 1.Ke změně velikosti napětí a proudu 2.Elektromagnetické indukce 3. Jednofázový, dvoufázový, jednopláštový, dvouvinuťový,…… 4.Jádro a dvě cívky 5.Z ocelových plechů 6.Primární a sekundární 7.Olejové chlazení 8.V elektrárně, trafostanici, na sloupech elektrických rozvodů 9.Nabíječka mobilu, zdroj notebooku

17 Použité zdroje:  www.wikipedie.org  www.pixabay.com  Soubor:WeldingTransformer-1.63.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 27.8.2011 [cit. 2013-06-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:WeldingTransformer-1.63.png  Soubor:Transformer3d col3 cs.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 6.3.2008 [cit. 2013-06-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Transformer3d_col3_cs.svg  Soubor:Měnič-do-auta.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 2.4.2009 [cit. 2013-06- 04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:M%C4%9Bni%C4%8D-do-auta.jpg  Soubor:Transofrmator by edisteewr.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 29.5.2012 [cit. 2013-06-04]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Transofrmator_by_edisteewr.JPG  Slajd 4 5 7 15 16 10


Stáhnout ppt "Fy_105_ Elektromagnetické jevy_Transformátor Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google