Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."— Transkript prezentace:

1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky – 1750 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Baroko = umělecko-kulturní směr, který se šíří v Evropě v průběhu 17. a 18. století  Ovlivňuje hudbu, výtvarné umění, architekturu, divadlo, odívání, literaturu  Charakteristický je návrat k Bohu  Často je označováno za „nabubřelý“ a směšný směr Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3  Změna hudby okolo roku 1600  2 styly vedle sebe - stile antico (polyfonie) - stile moderno (koncertní styl)  Hudba je zpěvná, líbivá; typická je polarita sopránu a basu  Úplné osamostatnění instrumentální hudby – nástrojový koncert, barokní suita, fuga  Hudební nástroje – přejaty z renesance, ale prochází konstrukčními úpravami Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4  Nové nároky na duch. hudbu – emocionální působení na posluchače, srozumitelnost, zpěvnost  Řím – monumentalita hudby, v orchestru několikanásobné obsazení jednotlivých hlasů  Benátky – chrám sv. Marka, duchovní hudba ovlivněna operou Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5  Fuga – polyfonní 2-6hlasá jednovětá skladba  Concerto – 3 věty (rychlá-pomalá-rychlá), střídání celého souboru (tutti) a 1 či několika sólistů (solo)  Kantáta – vokálně-instrumentální dílo pro sóla, sbor a orchestr  Oratorium – skladba na duchovní text, podobné opeře, ale chybí scénické provedení  Suita – vytvořena spojením pevné řady tanců Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Obrázek 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7  Velký skladatel a virtuóz, který ve svém díle shrnul celou epochu hud. vývoje – baroko  Hudebnický rod Bachů  Varhany – virtuózní hráč, expert na konstrukci a stavbu, skladatel  1714 – koncertní mistr výmarské kapely- to období jeho tvorby se nazývá – „zlatý věk“  1723 – Lipsko – významné místo kantora – skládá převážně duchovní hudbu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 DÍLO  Umění fugy (nedokončené, zpracování 1 tématu)  Braniborské koncerty  Hudební obětina (po návštěvě u krále Fridricha II.)  Temperovaný klavír  Poslech: Toccata a fuga d mollToccata a fuga d moll o Jeho dílo upadlo v zapomnění, objeven až po roce 1829, kdy F. Mendelssohn-Bartholdy předvedl Matoušovy pašije Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Obrázek 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10  Muž velkého světa a slávy, Italy přezdívaný jako Milý Sas  Nehudební rodina s kořeny v Čechách  1703 – Hamburk – veřejná operní scéna – slaví úspěch s operou Armira  1706 – Florencie – zde skládá opery a více než 100 světských kantát  1712 – Londýn – největší úspěchy – podporován královským dvorem, Anglii vzal za svou 2. vlast  1720 – založení Královské hudební společnosti Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 DÍLO  Vodní hudba  Hudba k ohňostroji  Mesiáš  Poslech: Largo z opery XerxesLargo z opery Xerxes o Jeho dílo čítá 612 položek, z toho 42 oper a 26 oratorií. Mnohá díla náleží k nejcennějšímu evropskému hudebnímu dědictví. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Obrázek 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13  Houslový virtuóz a významný skladatel  Jako nejstarší syn z chudé rodiny byl předurčen na místo kněze  1703 – místo hudebního učitele v sirotčinci  V Evropě znám jako autor velkých koncertních děl – nová hudební forma – sólový instrumentální koncert  1714 – 1740 – Benátky – uvedení asi 18 oper  1720 – vrchol jeho operní slávy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 DÍLO  Čtvero ročních období – soubor 4 houslových koncertů  Poslech: Čtvero ročních období- JaroČtvero ročních období- Jaro o Jeho dílo čítá cca 790 položek, z toho více jak 500 instrumentálních koncertů, 50 oper (La traviata) o Jeho dílo objeveno až díky vydání díla J. S. Bacha, velký zájem o jeho tvorbu až po roce 1950, kdy vznikla 1. nahrávka Čtvera ročních období Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Obrázek 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16  Označován za „most mezi renesancí a barokem“  V mnoha ohledech posunul vývoj evropské hudby  Vymezil a zdokonalil hudebně–dramatický žánr – operu  Prošel několika hudebními tělesy a v roce 1613 získává místo kapelníka u sv. Marka v Benátkách  Po otevření 1. veřejného operního divadla v Benátkách v roce 1637 komponuje ještě několik oper Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 DÍLO  Opery – Orfeus, Ariadna  9 knih madrigalů  Mariánské nešpory  Poslech: OrfeusOrfeus o Skládal převážně madrigaly, operu, duchovní a instrumentální hudbu o Po smrti je jeho dílo rychle zapomenuto a ještě v 70. letech 20. století byl odsuzován, následně je jeho dílo přehodnoceno a doceněno Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Použité obrázky a skladby: Obrázek č. 1 Volně šiřitelné Obrázek č. 2 Volně šiřitelné Obrázek č. 3 Volně šiřitelné Obrázek č. 4 Volně šiřitelné Všechny hudební ukázky jsou uveřejněny na serveru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."

Podobné prezentace


Reklamy Google