Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Meteor. Meteory jsou světelné jevy, které vznikají při průletu meteoroitů atmosférou Země Meteor dopadlý na Zem se stává meteoritem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Meteor. Meteory jsou světelné jevy, které vznikají při průletu meteoroitů atmosférou Země Meteor dopadlý na Zem se stává meteoritem."— Transkript prezentace:

1 Meteor

2 Meteory jsou světelné jevy, které vznikají při průletu meteoroitů atmosférou Země Meteor dopadlý na Zem se stává meteoritem

3

4 Vznik Meteoru je světelný efekt, vzniklý excitaci a ionizaci molekul atmosféry při průletu meteoroidu atmosférou Meteorické tělísko má zpravidla průměr od jednoho milimetru do jednoho centimetru, pokud se jeho velikost blíží k deseti centimetrům, je meteor jasnější než Venuše a nazýváme ho bolid.

5 Dělení meteorů Podle jasnosti Meteory jasnější než Venuše nazýváme bolidy Meteory pozorovatelné pouze delekohledy nazýváme teleskopické meteory Podle příslušnosti k roji na rojové meteory a sporadické, pokud nanáleží k žádnému roji. Stacionární meteor Je takový meteor, kdy dráha meteoroidu míří směrem na pozorovatele. Vypadá jako bod, který se rozsvítí a zanedlouho zase pohasne

6 Meteorit je menší kosmické těleso (původně meteoroid), které díky příznivým podmínkám dopadlo na povrch Země Na povrch Země dopadne každodenně několik tisíc meteoritů Zajímavosti Každý rok stoupne váha planety o 10 000 tun díky tomu že do její atmosféry vstupují meteority Většina těchto meteoritů jsou zrnka prachu, ale některé jsou velké mnoho metrů Největší známý meteorit byl nalezen v Nambii v roce 1920- vážil cca 55 000 kg

7 Čím jsou tvořeny meteority? Více jak 90% meteoritů nalezených na zemi jsou tvořené horninou Dělíme je na: kamenné meteority (aerolity) železné meteority (siderity) přechodné meteority (mezosiderity)

8 Aerolit – meteorit tvořený horninou

9 Siderit – meteorit tvořený železem

10 Mezosiderit – meteorit tvořený železem a horninou

11 Dominik Hrubý 20.5.2014 IX.A


Stáhnout ppt "Meteor. Meteory jsou světelné jevy, které vznikají při průletu meteoroitů atmosférou Země Meteor dopadlý na Zem se stává meteoritem."

Podobné prezentace


Reklamy Google