Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu ženského – 5. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu ženského – 5. ročník"— Transkript prezentace:

1 Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu ženského – 5. ročník
ZÁKLADNÍ ŠKOLA JAKUBA JANA RYBY ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROJEKT V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU PENÍZE ŠKOLÁM Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu ženského – 5. ročník

2 NÁZEV: PRAVOPIS PODSTATNÝCH JMEN ŽENSKÉHO – 5
NÁZEV: PRAVOPIS PODSTATNÝCH JMEN ŽENSKÉHO – 5. ROČNÍK ANOTACE: OPAKOVÁNÍ PODSTATNÝCH JMEN, URČENÍ MLUVNICKÝCH KATEGORIÍ, VZORŮ, CVIČENÍ Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 5. ročník Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace s doplňujícími obrázky pro názornost probíraného učiva, lze využít i k opakování Druh učebního materiálu: Prezentace Ročník: 5. Datum vytvoření: leden 2013

3 PRAVOPIS PODSTATNÝCH JMEN RODU ŽENSKÉHO
Pamatuj! Podstatná jména skloňovaná podle vzoru žena mají v koncovkách –y (váza – bez vázy, ty vázy …). Pouze v 7. pádě čísla množného je koncovka –ami (vázami).

4 NAPIŠTE V 1. A V 7. PÁDĚ MNOŽNÉHO ČÍSLA.
HUSA VÁZA VČELA VOSA ŽELVA

5 ŘEŠENÍ HUSA – HUSY (1. P. MN. Č.), HUSAMI (7. P. MN. Č.) VÁZA – VÁZY (1. P. MN. Č.), VÁZAMI (7. P. MN. Č.) VČELA – VČELY (1. P. MN. Č.), VČELAMI (7. P. MN. Č.) VOSA – VOSY (1. P. MN. Č.), VOSAMI (7. P. MN. Č.) ŽELVA - ŽELVY (1. P. MN. Č.), ŽELVAMI (7. P. MN. Č.)

6 DOPLŇTE NEÚPLNÁ SLOVA VE VĚTÁCH. PŘIPIŠTE TVAR VZORU.
Ve větv_ch stromů hnízdí ptáci. _______ Dal peníze do kaps_. _______ Unavení lehli do tráv_ . _____ Vyrazil na výlet bez řádné obuv_ . ______ Přejedli jsme se broskv_ . _____ Pozorovali jsme antilop_ . ______ Děti se honily v rokl_ . ______ Uvař si jídlo z konzerv_. _______

7 DOPLŇTE NEÚPLNÁ SLOVA VE VĚTÁCH. PŘIPIŠTE TVAR VZORU. ŘEŠENÍ
Ve větvích stromů hnízdí ptáci. (písních) Dal peníze do kapsy. (ženy) Unavení lehli do trávy . (ženy) Vyrazil na výlet bez řádné obuvi . (kosti) Přejedli jsme se broskví . (písní) Pozorovali jsme antilopy. (ženy) Děti se honily v rokli . (růži) Uvař si jídlo z konzervy. (ženy)

8 Napište v množném čísle
Krev proudí cévou. Kráva se pase na mezi. Roste tam bříza. Učte se cizí řeči. Bít tvrdou pěstí. Přišít hedvábnou nití. Růst na větvi.

9 Napište v množném čísle
ŘEŠENÍ Krev proudí cévou. Kráva se pase na mezi. Roste tam bříza. Učte se cizí řeči. Bít tvrdou pěstí. Přišít hedvábnou nití. Růst na větvi. Krev proudí cévami. Krávy se pasou na mezích. Rostou tam břízy. Učte se cizím řečem. Bít tvrdými pěstmi. Přišít hedvábnými nitěmi. Růst na větvích.

10 PODSTATNÁ JMÉNA SKLOŇOVANÁ PODLE VZORŮ RŮŽE, PÍSEŇ, KOST
Mají v koncovkách vždy

11 Vyberte slovo, které do věty patří
Jdu si koupit (košili/košily). Měl dlouho (chvíli/chvíly). Zasázel (cibuli/cibuly). Jsi zašpiněný od (barvi/barvy). Akvárium bylo bez (želvi/želvy). Rostlo tam hodně (bledulí/bledulý). Pojedou z (Břeclavi/Břeclavy). Nerostou tu (houbi/houby). Díváme se na (televizi/televizy). Za (vsí/vsý) je rybník. (Sovi/Sovy) houkají. Pod (hrází/hrázý) rostou (vrbi/vrby) a (jívi/jívy).

12 Vyberte slovo, které do věty patří
ŘEŠENÍ Vyberte slovo, které do věty patří Jdu si koupit košili. Měl dlouho chvíli. Zasázel cibuli. Jsi zašpiněný od barvy. Akvárium bylo bez želvy. Rostlo tam hodně bledulí. Pojedou z Břeclavi. Nerostou tu houby. Díváme se na televizi. Za vsí je rybník. Sovy houkají. Pod hrází rostou vrby a jívy. ŘEŠENÍ

13 DOPLŇTE NEÚPLNÉ TVARY PODSTATNÝCH JMEN.
Přijel z Morav_, zásady správné výživ_, spal v postel_, koz_ se pásly s ovcem_, pozorujeme nebe s hvězdam_, pod břízam_, díval se do vod Vltav_, přijď v neděl_ na chvíl_, rojí se včel_, kroup_ v polévce, jedeme s mapam_ a buzolam_, plné stodol_ obilí, leží na mez_, slyšíš hus_, být na schůz_.

14 DOPLŇTE NEÚPLNÉ TVARY PODSTATNÝCH JMEN.
Přijel z Moravy, zásady správné výživy, spal v posteli, kozy se pásly s ovcemi, pozorujeme nebe s hvězdami, pod břízami, díval se do vod Vltavy, přijď v neděli na chvíli, rojí se včely, kroupy v polévce, jedeme s mapami a buzolami, plné stodoly obilí, leží na mezi, slyšíš husy, být na schůzi.

15 DOPLŇTE SPRÁVNÝ TVAR SLOVA NA OBRÁZKU A VĚTY NAPIŠTE DO SEŠITU.
Naskládej ovoce do . V neděli jsem byl se strýcem chytat Naše mlsné okousaly okrasné květiny. V dávali zajímavý film o Krkonoších. V dáli se ozývalo houkání . .

16 Doplňte neúplná slova. Přísloví vysvětlete.
V nouz_ poznáš přítele. Zvyk má železnou košil_. Sejde z očí, sejde z mysl_. Tonoucí se slám_ chytá. Nikdo není bez chyb_. Čistota půl zdrav_. Bez sol_ a bez chleba je polovina oběda.

17 Doplňte neúplná slova. Přísloví vysvětlete. řešení
V nouzi poznáš přítele. Zvyk má železnou košili. Sejde z očí, sejde z mysli. Tonoucí se slámy chytá. Nikdo není bez chyby. Čistota půl zdraví. Bez soli a bez chleba je polovina oběda.

18 Opravte chyby nepozorného žáka. Věty přepište bez chyb.
Socha byla vytesána ze žuli. Lampy vysely nad zábradlím. V konvy bylo mléko. Maminka loupe cibuli. Dodržujeme pravydla jízdy na silnicích. Nezapomínej na zásady správné víživy. Nemocní chodí o berlých. Přijdu za chvíli. Sázava se vlévá do Vltavi.

19 Opravte chyby nepozorného žáka. Věty přepište bez chyb. řešení
Socha byla vytesána ze žuly. Lampy visely nad zábradlím. V konvi bylo mléko. Maminka loupe cibuli. Dodržujeme pravidla jízdy na silnicích. Nezapomínej na zásady správné výživy. Nemocní chodí o berlích. Přijdu za chvíli. Sázava se vlévá do Vltavy.

20 Doplňte i/y. Na jihu Morav_ se pěstuje hodně vinné rév_. Všeho dosáhneš pevnou vůl_. Dálnice vede z Prah_ až do Bratislav_. Z Mladé Boleslav_ není daleko do Čáslav_. Vodu přenášejte v konv_. Krev proudí cévam_. To bylo sláv_! Kostel ve vs_ stává obvykle na návs_. Muzeum loutek se nachází v Chrudim_. Buď stále veselé mysl_. Pojedeme vlakem z Ostrav_ do Opav_. Na motorce nesmíte řídit bez přilb_.

21 Doplňte i/y. řešení Na jihu Moravy se pěstuje hodně vinné révy. Všeho dosáhneš pevnou vůlí. Dálnice vede z Prahy až do Bratislavy. Z Mladé Boleslavi není daleko do Čáslavi. Vodu přenášejte v konvi. Krev proudí cévami. To bylo slávy! Kostel ve vsi stává obvykle na návsi. Muzeum loutek se nachází v Chrudimi. Buď stále veselé mysli. Pojedeme vlakem z Ostravy do Opavy. Na motorce nesmíte řídit bez přilby.

22 Téma: Pravopis podstatných jmen rodu ženského , 5. ročník
Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Microsoft Powerpoint Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (


Stáhnout ppt "Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu ženského – 5. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google