Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BÍLKOVINY Proteiny. Definice:  Jsou to makromolekulární látky, které vznikají vzájemnou vazbou ( i mnoha tisíc) molekul aminokyselin. aminokyseliny jsou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BÍLKOVINY Proteiny. Definice:  Jsou to makromolekulární látky, které vznikají vzájemnou vazbou ( i mnoha tisíc) molekul aminokyselin. aminokyseliny jsou."— Transkript prezentace:

1 BÍLKOVINY Proteiny

2 Definice:  Jsou to makromolekulární látky, které vznikají vzájemnou vazbou ( i mnoha tisíc) molekul aminokyselin. aminokyseliny jsou karboxylové kyseliny, které obsahují navíc skupinu –NH 2  Obsahují vázané atomy C, H, O, N i S, P.

3 Význam a funkce:  Některé aminokyseliny nejsou živočichové schopni vyrobit a proto je musí přijímat v potravě  Jsou nezbytné k růstu a udržování všech tkání, od kostí a svalstva až k vlasům a nehtům.  Navíc bílkoviny umožňují trávení, jsou nutné pro tvorbu protilátek bojujících s infekcemi a jsou součástí hormonů, které udržují naši tělesnou výkonnost. Funkce v organismu:  Stavební (kolagen, elastin, keratin)kolagenelastinkeratin  Transportní a skladovací (hemoglobin, transferin)hemoglobintransferin  Zajišťující pohyb (aktin, myosin)aktinmyosin  Katalytické, řídící a regulační (enzymy, hormony, receptory…)enzymyhormonyreceptory  Ochranné a obranné (imunoglobulin, fibrin, fibrinogen)imunoglobulinfibrinfibrinogen

4 Bílkoviny jako potrava:  živočišné zdroje: maso, mléko, vajíčka (a výrobky z nich)  rostlinné zdroje: luštěniny (méně: obiloviny, brambory) Srážení bílkovin ohrožuje jejich správnou funkci v organismu a může vést až ke smrti, ale u potravy zvyšuje její stravitelnost. Srážení bílkovin může způsobit:  vyšší teplota  kyseliny  hydroxidy  sloučeniny těžkých kovů  některé další látky Bílkoviny jsou nenahraditelná složka potravy, ale všeho moc škodí.


Stáhnout ppt "BÍLKOVINY Proteiny. Definice:  Jsou to makromolekulární látky, které vznikají vzájemnou vazbou ( i mnoha tisíc) molekul aminokyselin. aminokyseliny jsou."

Podobné prezentace


Reklamy Google