Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aktivní škola - podpora, zlepšení kvality vzdělávání a výuky na základní škole Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aktivní škola - podpora, zlepšení kvality vzdělávání a výuky na základní škole Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Aktivní škola - podpora, zlepšení kvality vzdělávání a výuky na základní škole Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.14/02.0049

2 ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana Název materiálu: Rozkazovací způsob u pravidelných sloves Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Německý jazyk Název sady: Sada pro technické, přírodovědné a jazykově zaměřené předměty (včetně volitelných) Ročník: 9. Autor: Mgr. Jana Chmelová Datum ověření: 30.10.2014 Anotace: V prezentaci se žáci seznámí s tvořením rozkazovacího způsobu v jednotném čísle u pravidelných sloves. Tento jev procvičují pomocí doplňovacího cvičení a krátkých překladových vět.

3 Zdroje: obrázky jsou vloženy z Klipartu Prohlašuji, že při tvorbě výukového materiálu jsem respektoval(a) všeobecně užívané právní a morální zvyklosti, autorská a jiná práva třetích osob, zejména práva duševního vlastnictví (např. práva k obchodní firmě, autorská práva k software, k filmovým, hudebním a fotografickým dílům nebo práva k ochranným známkám) dle zákona 121/2000 Sb. (autorský zákon). Nesu veškerou právní odpovědnost za obsah a původ svého díla. Dávám souhlas, aby moje dílo bylo dáno k dispozici veřejnosti k účelům volného užití (§ 30 odst. 1 zákona 121/2000 Sb.), tj. že k uvedeným účelům může být kýmkoliv zveřejňováno, používáno, upravováno a uchováváno.

4 Rozkazovací způsob pravidelných sloves (jednotné číslo): -tvoří se z 1. os. j. čísla sloves bez použití podmětu ich; koncovka –e se většinou vynechává z.B. ich kaufe (kupuji)Kauf(e)! Kup! ich schreibe (píši)Schreib(e)! Piš! (Napiš!) ich komme (jdu, přicházím) Komm(e)! Přijď! Pojď! -u sloves s kmenem končícím na –t, -d, -n zůstává koncovka -e z.B. ich arbeite (pracuji)Arbeite! Pracuj! ich warte (čekám)Warte! Čekej! (Počkej!) ich rechne (počítám)Rechne! Počítej! - v hovorové němčině se za rozkazem používá mal (einmal) z.B. Guck mal! (Schau mal!) Podívej se!

5 Vytvoř rozkazovací způsob v jednotném čísle a přelož: (Bilde den Imperativ im Singular und übersetze): 1.ergänzen - ________ - _________ 2.verbinden - ________ - _________ 3.lachen - _________ - _________ 4.kochen - _________ - ________ 5.waschen - _________ - _________ 6.finden - _________ - _________ 7.einkaufen - ________ - ________

6 Řešení: (Lösung): 1.ergänzen – ergänz(e)! – doplň! 2.verbinden – verbinde! – spoj! 3.lachen – lach(e)! – směj se! 4.kochen – koch(e)! – vař! 5.waschen – wasch(e)! – umyj! 6.finden – finde! – najdi! 7.einkaufen – kauf(e) ein! – nakup!

7 Přelož! (Übersetze!): 1.Zopakuj! 2.Zpívej! 3.Pozdrav! 4.Uč se! 5.Jdi! 6.Oprav to auto! 7.Podívej se! 8.Hledej!

8 Řešení (Lösung): 1.Wiederhol(e)! 2.Sing(e)! 3.Grüß(e)! 4.Lerne! 5.Geh(e)! 6.Reparier(e) das Auto! 7.Guck(e) (mal)! Schau(e) (mal)! 8.Such(e) mal!


Stáhnout ppt "Aktivní škola - podpora, zlepšení kvality vzdělávání a výuky na základní škole Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google