Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Statistická přejímka statistická přejímka představuje postupy zaměřené na následnou přejímací kontrolu (vstupní, mezioperační, výstupní) produktů cílem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Statistická přejímka statistická přejímka představuje postupy zaměřené na následnou přejímací kontrolu (vstupní, mezioperační, výstupní) produktů cílem."— Transkript prezentace:

1 Statistická přejímka statistická přejímka představuje postupy zaměřené na následnou přejímací kontrolu (vstupní, mezioperační, výstupní) produktů cílem je odhadnout stav jakosti dávek a zabránit nežádoucímu průniku produktů s neodpovídající úrovní jakosti do kterékoliv další fáze reprodukčního procesu (obecně při předávání dávky dodavtaelem odběrateli) statistická přejímka je:  výběrová – nekontroluje se celá dávka  statistická – je založena na principu statistické indukce  objektivní – předem jsou mezi dodavatelem a odběratelem dohodnuty přejímací podmínky, za kterých budou dávky přijaty či zamítnuty pomocí statistické přejímky se přijímá rozhodnutí o přijetí nebo zamítnutí přejímané dávky produktů podle předem stanoveného přejímacího pravidla na základě výsledků kontroly vybraného množství produktů z celé dávky

2 Dělení statistické přejímky a)Statistická přejímka srovnáním (znak jakosti má chrakter diskrétní náhodné veličiny). b)Statistická přejímka měřením (znak jakosti má chrakter spojité náhodné veličiny). I.Dělení podle charakteru znaku jakosti: a)Přejímka jedním výběrem. b)Přejímka dvojím a několikerým výběrem. II.Dělení podle počtu výběrů, na jejichž základě se rozhoduje o přijetí resp. nepřijetí dávky: c)Přejímka postupným výběrem (sekvenční přejímka). a)Přejímka nerektifikační (bezopravná) – nepřijatá dávka se vrací dodavateli celá. b)Přejímka rektifikační (opravná) – nepřijatá dávka se nevrací, ale provede se 100% kontrola a neshodné jednotky se vytřídí a nahradí se shodnými jednotkami. III.Dělení podle způsobu nakládaní se zamítnutou dávkou:

3 Princip statistické přejímky srovnáním jedním výběrem Provedení výběru o rozsahu n Z dávky o velikosti N jednotek (kusů, vzorků) produktu se náhodně vybere n jednotek. Zjištění počtu neshodných jednotek x ve výběru Provede se kontrola a zjistí se počet neshodných jednotek ve výběru x. Přijetítí celé dodávky o rozsahu N ANO x ≤ A c Počet neshodných jednotek ve výběru x se porovnává s přejímacím číslem A c a pokud x je meší než A c dávka je přijata. Zamítnutí celé dodávky o rozsahu N NE Pokud počet neshodných jednotek ve výběru x je větší než přejímací číslo A c dávka je zamítnuta.

4 Základní pojmy statistické přejímky Přejímací plán – představuje jednoznačné pravidlo pro provedení rozhodnutí o přijetí či zamítnutí přejímané dávky. Obsahuje pevně stanovený počet jednotek výrobku, které mají být kontrolovány - n, a přesně vymezená přejímací kritéria (přejímací číslo A c, popř. zamítací číslo R e – nepřípustná počet jednotek ve výběru). Každý přejímací plán má svou vlastní operativní charakteristiku. Operativní charakteristika L(p) – je grafickým vyjádřením pravděpodobnosti, že bude přijata dávka s podílem p neshodných jednotek podle aplikovaného přejímacího plánu. Operativní charakteristika je ukazatelem účinnosti statistické přejímky.

5 Základní pojmy statistické přejímky Dodavatel má zájem na tom, aby dávky s nižším podílem neshodných jednotek p (dávky dobré jakosti) byly přijimány. Odběratel má zase zájem, aby dávky s vyšším podílem p (dávky špatné jakosti) byly co nejčastěji zamítány. Proto dodavtel stanoví přípustnou úroveň jakosti p 1 a malé riziko α, že dávky s úrovní jakosti p 1 budou zamítány (pravděpodobnost zamítnutí dávky s přípustným podílem neshodných jednotek p 1 je jen α). Odběratel naopak stanoví nepřípustnou úroveň jakosti p 2 a malé riziko β, že dávky s úrovní jakosti p 2 bude nucen přijmout (pravděpodobnost dávky s podílem p 2 neshodných jednotek je jen β). Obvykle se volí riziko α = 0,05; riziko β = 0,05 nebo 0,1.


Stáhnout ppt "Statistická přejímka statistická přejímka představuje postupy zaměřené na následnou přejímací kontrolu (vstupní, mezioperační, výstupní) produktů cílem."

Podobné prezentace


Reklamy Google