Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Afghánistán Sabina Műllerová, 356801. Afghánistán leží na asijském kontinentu. Bývá řazen ke střední Asii, někdy k jihozápadní Asii označované jako Blízký.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Afghánistán Sabina Műllerová, 356801. Afghánistán leží na asijském kontinentu. Bývá řazen ke střední Asii, někdy k jihozápadní Asii označované jako Blízký."— Transkript prezentace:

1 Afghánistán Sabina Műllerová, 356801

2 Afghánistán leží na asijském kontinentu. Bývá řazen ke střední Asii, někdy k jihozápadní Asii označované jako Blízký a Střední východ. Na severu hraničí s Uzbekistánem a Tádžikistánem, na severovýchodě s Čínou, na východě s Pákistánem, na západě s Íránem a na severozápadě s Turkmenistánem.

3 Hlavní město: Kábul Počet obyvatel: 25 500 100 (46. na světě) Úřední jazyk: perština, paštština Náboženství: 99% islám, 1% ostatní Státní zřízení: islámská republika Prezident: Hámid Karzaí Mnohonárodnostní stát: Paštuni, Tadžici, Uzbeci, Hazáři.. Společnost postavena na kmenech. Afghánská islámská republika جمهوری اسلامی افغانستان

4 Přírodní poměry jsou díky rozloze Afghánistánu různorodé. Velkou část vyplňují hory. Ty člení stát na několik izolovaných regionů, které byly nedávno spojeny silnicemi. Afghánistán je chudá a málo rozvinutá země. Lepším podmínkám obyvatel nepřejí přírodní poměry a téměř neustálý neklid. Půda je poseta minami namísto obilím, vlny bojů se dotkly všeho.

5 Hospodářství Hospodářství má z velké části zemědělský, přitom zcela malovýrobní a samozásobitelský charakter. Zemědělství zaměstnává většinu aktivních osob. Výnosy nejrozšířenějších obilovin (pšenice, rýže, kukuřice, ječmen) závisejí na klimatických poměrech více než dříve, neboť i zavlažovací systémy zničilo válčení. Průmysl se zabývá zejména zpracováním zemědělské produkce. Těžba surovin (sůl, polodrahokamy, zemní plyn) klesá, perspektivu má využití ložisek zemního plynu a rud barevných kovů. Roste pěstování máku, který slouží pro výrobu opia. Země kryje zhruba 92% potřeb světového trhu s narkotiky. Na vesnici, kde žije 76% populace, pěstování máku tisíce rodin živí.

6 V prosinci 2006 se v Kábulu konala porada guvernérů provincií, která dospěla k tomu, že armáda bude muset sáhnout k práškování polí ničivou chemikálií a rolníci nedostanou žádnou náhradu za způsobené škody. OSN vládu varovala neboť práškování by postihlo i nevinné a navrhla lépe kontrolovat dovoz anhydridu kyseliny octové nezbytné při výrobě drogy. Režim Tálibánu velmi snížil produkci drog. Po jeho pádu v r. 2001 se policejní režim zhroutil, mezinárodní jednotky nemají na zásahy proti rolníkům mandát a afghánská armáda síly, nebo ani zájem.

7 Novodobá historie Moderní afghánský stát s dnešním názvem vznikl v 18. století, poté získali kontrolu nad Afghánistánem Britové. V 19. a začátkem 20. století se prohnalo Afghánistánem několik válek, kde Afghánci bojovali s Brity. Po urputných bojích byla roku 1919 Afghánistánu vyhlášena nezávislost. Poslední období stability v Afghánistánu bylo mezi léty 1933 a 1973, kdy v zemi vládl král Záhir Šáh. 1973 došlo k svržení krále a vyhlášení republiky.

8 Konflikt s Ruskem 1978 komunistická strana uskutečňuje vojenský převrat. Do funkce prezidenta je dosazen Babrak Karmal. Po problémech a odporu obyvatelstva vůči novému vedení se Sovětský svaz rozhodne Afghánistán vojensky obsadit. To byl počátek Sovětské války v Afghánistánu, která trvala 10 let (1979-1989). Proti povstalcům postupuje Moskva co nejtvrději! Tanky Sovětské armády rozbořily spoustu vesnic. Mudžáhedíni = bojovníci za víru, ti kteří vykročili cestou džihádu. Tajně podporováni a zbrojeni USA.

9 Pro Sověty byl Afghánistán to, co pro Američany Vietnam. Sovětské armádě se nikdy nepodařilo dobýt celý Afghánistán. V roce1989 Sověti opustili Afghánistán, jelikož nedokázali v cizím prostředí zvítězit. Po konečném vítězství mudžahedínů, vznikl v roce 1992 islámský stát Afghánistán. Ovšem boje mezi frakcemi vítězů dál pokračovaly. Moc ve státě přebírá v roce 1994 radikální hnutí Tálibán, které ovládlo téměř celou zemi. Zavedlo bezohledný pořádek podle krajního výkladu norem Islámu. Afghánistán se přeměnil na základnu extrémistů, včetně základny al- Kajdá a jejího vůdce Usáma bin Ládina.

10 Konflikt s USA Začátek po teroristických útocích 11. září 2001 v USA. Teroristická buňka pocházela z Afghánistánu - oficiální důvod. (Další důvody : pěstování máku, redukovat vliv Číny a Ruska, kontrola nad klíčovými trasami budoucích ropovodů) V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy válku s terorismem. Operace Trvalá svoboda

11 Svrhnutí hnutí Táibán, které poskytovalo zázemí teroristům z al- Kájdy. V Kábulu byl umístěn kontingent Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) a nastolena vláda Hamída Karzaího. 2012 Američané oficiálně ohlásili odchod. (Americká armáda v Afghánistánu stále je) Afghánistán je stále neklidný.

12 Použité zdroje ŠLACHTA, Mojmír, Tomáš BURDA a Milan HOLEČEK. Ohniska napětí ve světě. 1. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 2007, 187 s. ISBN 978-808-6034-744. Zprávy, EuroZprávy.cz – Aktuální zpravodajství [online]. [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://eurozpravy.cz/http://eurozpravy.cz/ Britské listy [online]. 1996-2013 [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://www.blisty.cz/ Afghánistán. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. 2001 [cit. 2013-10- 13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Afgh%C3%A1nist%C3%A1nhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Afgh%C3%A1nist%C3%A1n Afghánistán. Novinky.cz [online]. 2003-2013 [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://tema.novinky.cz/afghanistan http://tema.novinky.cz/afghanistan Prokletý Afganistan - válka s Rusy. GamePark [online]. 2010 [cit. 2013-10- 13]. Dostupné z: http://www.gamepark.cz/proklety_afganistan_valka_s_rusy_31086.htm http://www.gamepark.cz/proklety_afganistan_valka_s_rusy_31086.htm

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Afghánistán Sabina Műllerová, 356801. Afghánistán leží na asijském kontinentu. Bývá řazen ke střední Asii, někdy k jihozápadní Asii označované jako Blízký."

Podobné prezentace


Reklamy Google