Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spalovací turbína je tepelný stroj, jehož pracovní látkou jsou spaliny vzniklé spalováním paliva v spalovací komoře. Palivo je spalováno za pomocí stlačeného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spalovací turbína je tepelný stroj, jehož pracovní látkou jsou spaliny vzniklé spalováním paliva v spalovací komoře. Palivo je spalováno za pomocí stlačeného."— Transkript prezentace:

1

2 Spalovací turbína je tepelný stroj, jehož pracovní látkou jsou spaliny vzniklé spalováním paliva v spalovací komoře. Palivo je spalováno za pomocí stlačeného vzduchu, ten je před tím stláčen v kompresoru.

3 U proudových motorů se jedná o turbokompresor umístěný na společné hřídeli se spalovací turbínou. Spaliny při průchodu turbínou jejím lopatkám odevzdávají svou kinetickou energii.

4 Spalovací turbína patří do skupiny spalovacích (resp. reaktivních) motorů s vnitřním spalováním, protože spalovací komora je její součást.

5 V porovnání s pístovými spalovacími motory mají turbíny své výhody i nevýhody. Vlastnosti

6 Výhody nižší obsah škodlivin ve spalinách malé nároky na kvalitu paliva vysoká pravidelnost chodu a malá nevyváženost lehká startovatelnost nízká výkonová hmotnost lepší průběh točivého momentu z hlediska trakčních požadavků schopnost zpracovávat nízké teplotní a tlakové spády, často jinak nevyužitelné

7 Nevýhody vysoká měrná spotřeba paliva z důvodu nízkých teplotních spádů - 700 °C, krátkodobě 1400 °C z toho vyplývající nízká účinnost malé akcelerační schopnosti vysoké tepelné namáhaní lopatek a z toho vyplývající nízká životnost vyšší hlučnost

8 Využití Spalovací turbíny našly uplatnění pro pohon: cestovních vozidel - s výkony 100 - 500 kW –tanků (např. americký tank M1 Abrams) lokomotiv - s výkony 1300 - 3550 kW, různé řešení s 15 až 23 stupňovým kompresorem a 4 až 11 stupňovou turbínou letadel –v turbovrtulových motorech - využívajících práci turbíny na pohon vrtule –jako turbokompresorové proudové motory - využívající větší část energie spalin na vyvození reaktivních sil –jako náporové motory - bez kompresoru, stlačení vzduchu se dosahuje rychlostí letu lodí - s výkony až do 100000 kW

9 Obrázky

10

11

12

13

14


Stáhnout ppt "Spalovací turbína je tepelný stroj, jehož pracovní látkou jsou spaliny vzniklé spalováním paliva v spalovací komoře. Palivo je spalováno za pomocí stlačeného."

Podobné prezentace


Reklamy Google