Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Halové prvky /halogeny/. Atomy halogenů: Úkol 1: Doplň značky prvků (pracuj s periodickou tabulkou): 19 9 127 53 35 17 80 35.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Halové prvky /halogeny/. Atomy halogenů: Úkol 1: Doplň značky prvků (pracuj s periodickou tabulkou): 19 9 127 53 35 17 80 35."— Transkript prezentace:

1 Halové prvky /halogeny/

2 Atomy halogenů: Úkol 1: Doplň značky prvků (pracuj s periodickou tabulkou): 19 9 127 53 35 17 80 35

3 Kontrola úkolu 1 ClFBrI

4 Postavení halogenů v PSP IAIIAIIIBIVBVBVIBVIIBVIIIB IBII.BIIIAIVAVAVIAVIIAVIIIA 1 HHe 2 LiBeBCNOFNe 3 NaMgAlSiPSClAr 4 KCaScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr 5 RbSrYYrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe 6 CsBaLaHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn 7 FrRaAcRfDbSgBhHsMt Úkol 2: Napiš, ve které skupině najdeš halogeny:

5 Kontrola úkolu 2 VII. A podskupina

6 Stavba elektronového obalu Úkol 3: Napiš, kolik mají halogeny valenčních elektronů, elektronových vrstev a vznik jejich aniontů:

7 Kontrola úkolu 3 Halový prvek Počet valenčních elektronů Počet elektronových vrstev Fluór72 Chlór73 Bróm74 Jód75 Cl o + 1e - → Cl - F o + 1e - → F - Br o + 1e - → Br - I o + 1e - → I -

8 Molekuly halových prvků Úkol 4: Všechny halogeny jsou složeny z dvouatomových molekul. Napiš jejich vzorce: Fluór Chlór Bróm Jód

9 Kontrola úkolu 4 F 2, Cl 2, Br 2, I 2

10 Výskyt halogenů Fluór - kazivec, CaF 2 Chlór - sůl kuchyňská, NaCl Bróm, jód se vyskytují v mořské vodě. Protože jsou halogeny velmi reaktivní, vyskytují se v přírodě pouze vázané ve sloučeninách.

11 Příprava chlóru Chlór se připravuje reakcí oxidu manganičitého, MnO 2 nebo manganistanu draselného s kyselinou chlorovodíkovou, HCl. Při demonstračním pokusu sledujte vlastnosti chlóru, hlavně jeho barvu, zápach, hustotu a porovnejte ji s hustotou vzduchu. HCl MnO 2 Cl 2

12 Pozoruj vlastnosti halogenů Bróm Jód Chlór Jód

13 Pozoruj další vlastnosti halogenů Bělicí účinky chlóru Rozpustnost jódu ve vodě a v lihu → Sublimace jódu

14 Úkol 5: Podle snímků 11, 12 a 13 doplň vlastnosti halogenů: Chlór je ……….. plyn, …… oční sliznici, je ….. než vzduch, má dezinfekční a …… účinky. Je dobře rozpustný ve vodě. Jód je ………, pevná látka, nerozpustná ve …., rozpustná v …. na jodovou ……... Zahříváním jód ………, přechází z pevného skupenství přímo v ….. Bróm je …………, jedovatá kapalina. Fluór je žlutý, jedovatý plyn.

15 Kontrola úkolu 5 Chlór je žlutozelený plyn, dráždí oční sliznici, je těžší než vzduch, má dezinfekční a bělicí účinky. Je dobře rozpustný ve vodě. Jód je šedočerná, pevná látka, nerozpustná ve vodě, rozpustná v lihu na jodovou tinkturu. Zahříváním jód sublimuje, přechází z pevného skupenství přímo v plyn. Bróm je červenohnědá, jedovatá kapalina. Fluór je žlutý, jedovatý plyn.

16 Bezpečnost práce s halogeny XnN Úkol 6: Při práci s halogeny se můžete setkat s níže uvedenými výstražnými symboly s písmenným označením. Napiš, jakou nebezpečnou vlastnost každý symbol představuje: TT+T+ C 12345

17 Kontrola úkolu 6 1/ toxický 2/ zdraví škodlivý 3/ žíravý 4/ vysoce toxický 5/ nebezpečný pro životní prostředí

18 Úkol 7: Důkaz jódu, doplň text: Jód dokážeme, když ……. tinkturu kápneme na brambor. Ten se zbarví …...

19 Kontrola úkolu 7 Jód dokážeme, když jodovou tinkturu kápneme na brambor. Ten se zbarví modře.

20 Užití halogenů Rozpouštědla Jodová tinktura Chlorové tablety Měkčené PVC Zubní pasta

21 Úkol 8: Podle snímku 20 doplň text: Největší použití má chlór. Používá se k ………. vody, k výrobě ………. hmot a ………… Fluór zvyšuje odolnost proti zubnímu …., a proto se přidává do …… past. Jód se používá k přípravě …… tinktury, která má ……….. účinky.

22 Kontrola úkolu 8 Největší použití má chlór. Používá se k dezinfekci vody, k výrobě plastických hmot a rozpouštědel. Fluór zvyšuje odolnost proti zubnímu kazu, a proto se přidává do zubních past. Jód se používá k přípravě jodové tinktury, která má dezinfekční účinky.

23 Veškeré použité obrázky pocházejí z vlastních zdrojů nebo wikimedia commons. Mgr. Vaněk Vlastimil, autor


Stáhnout ppt "Halové prvky /halogeny/. Atomy halogenů: Úkol 1: Doplň značky prvků (pracuj s periodickou tabulkou): 19 9 127 53 35 17 80 35."

Podobné prezentace


Reklamy Google