Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Postižení hlavního tématu textu. V heslech vyjádřete, o čem se v úryvku vypovídá: Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Postižení hlavního tématu textu. V heslech vyjádřete, o čem se v úryvku vypovídá: Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s."— Transkript prezentace:

1 Postižení hlavního tématu textu

2 V heslech vyjádřete, o čem se v úryvku vypovídá: Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. Tuto koláčovou směs s čokoládou vytvořil v roce 1832 tehdy šestnáctiletý Franz Sacher ve druhém učňovském ročníku na dvoře knížete Metternicha. Metternich dal příkaz šéfkuchaři, aby připravil nějakou specialitu pro výjimečné hosty. Šéfkuchař byl ale právě nemocný, a tak se rozkaz dostal až k Franzovi Sacherovi. A ten vymyslel tento dort. Až jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou během svých učňovských let u císařského a královského dvorního cukráře Demela. Od té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. V roce 1876 Eduard Sacher také založil restauraci a Hotel Sacher.

3 Je pravdivé tvrzení, že současnou podobu Sacherova dortu vytvořil v roce 1832 Franz Sacher? Podtrhněte tu část textu, která dokazuje vaše tvrzení. Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. Tuto koláčovou směs s čokoládou vytvořil v roce 1832 tehdy šestnáctiletý Franz Sacher ve druhém učňovském ročníku na dvoře knížete Metternicha. Metternich dal příkaz šéfkuchaři, aby připravil nějakou specialitu pro výjimečné hosty. Šéfkuchař byl ale právě nemocný, a tak se rozkaz dostal až k Franzovi Sacherovi. A ten vymyslel tento dort. Až jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou během svých učňovských let u císařského a královského dvorního cukráře Demela. Od té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. V roce 1876 Eduard Sacher také založil restauraci a Hotel Sacher.

4 Vysvětlete užité horizontální členění textu. Navrhněte možné funkční vertikální členění textu. Dokažte, je-li aktuální členění textu objektivní, nebo subjektivní. Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. Tuto koláčovou směs s čokoládou vytvořil v roce 1832 tehdy šestnáctiletý Franz Sacher ve druhém učňovském ročníku na dvoře knížete Metternicha. Metternich dal příkaz šéfkuchaři, aby připravil nějakou specialitu pro výjimečné hosty. Šéfkuchař byl ale právě nemocný, a tak se rozkaz dostal až k Franzovi Sacherovi. A ten vymyslel tento dort. Až jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou během svých učňovských let u císařského a královského dvorního cukráře Demela. Od té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. V roce 1876 Eduard Sacher také založil restauraci a Hotel Sacher.

5 Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. T uto koláčovou směs s čokoládou vytvořil v roce 1832 tehdy 16tiletý FRANZ SACHER -ve druhém učňovském ročníku na dvoře knížete Metternicha dal příkaz šéfkuchaři připravit nějakou specialitu pro výjimečné hosty šéfkuchař byl právě nemocný rozkaz se dostal až k Franzovi Sacherovi. - vymyslel tento dort - jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou během svých učňovských let (u císařského a královského dvorního cukráře Demela) O d té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. V roce 1876 Eduard Sacher také založil restauraci a Hotel Sacher. Zhodnoťte formální úpravu původního textu z hlediska recepce textu.

6 V heslech vyjádřete, o čem se v úryvku vypovídá: Möbiův proužek si můžeme snadno vyrobit, stačí vzít list papíru a ustřihnout z něho proužek. Pak se stočí do kruhu, aby se oba konce překrývaly. Jeden z nich otočíme o 180 stupňů a konce slepíme k sobě. Prstenec, který takto vznikl má jenom jednu plochu. To lze snadno ověřit. Když začneme v jeho libovolném místě kreslit čáru, dostaneme se nakonec do počátečního bodu a zjistíme, že čára se táhne jak na straně, která nám připadá vnější, tak i na straně zdánlivě vnitřní. Ve skutečnosti je tomu jinak, proužek má pouze jednu stranu, která je zároveň rubem i lícem a zároveň jedinou hranu. Nejpřekvapivější vlastnost Möbiova proužku se projeví, když ho podélně rozpůlíme. Podle zkušenosti s běžnými prstenci o dvou stranách a dvou hranách (jako je například pruh slepený z papíru, jehož konce jsme neotočili o 180 stupňů) víme, že by měly vzniknout dva kroužky o poloviční šíři, ale s Möbiovým proužkem je to jinak.

7 Vysvětlete užité horizontální členění textu. Navrhněte možné funkční vertikální členění textu. Dokažte, je-li aktuální členění textu objektivní, nebo subjektivní. Möbiův proužek si můžeme snadno vyrobit, stačí vzít list papíru a ustřihnout z něho proužek. Pak se stočí do kruhu, aby se oba konce překrývaly. Jeden z nich otočíme o 180 stupňů a konce slepíme k sobě. Prstenec, který takto vznikl má jenom jednu plochu. To lze snadno ověřit. Když začneme v jeho libovolném místě kreslit čáru, dostaneme se nakonec do počátečního bodu a zjistíme, že čára se táhne jak na straně, která nám připadá vnější, tak i na straně zdánlivě vnitřní. Ve skutečnosti je tomu jinak, proužek má pouze jednu stranu, která je zároveň rubem i lícem a zároveň jedinou hranu. Nejpřekvapivější vlastnost Möbiova proužku se projeví, když ho podélně rozpůlíme. Podle zkušenosti s běžnými prstenci o dvou stranách a dvou hranách (jako je například pruh slepený z papíru, jehož konce jsme neotočili o 180 stupňů) víme, že by měly vzniknout dva kroužky o poloviční šíři, ale s Möbiovým proužkem je to jinak.

8 Promyslete, jak by se měnila forma výpovědi, kdyby se změnila jaho forma z monologické na dialogickou. Möbiův proužek si můžeme snadno vyrobit, stačí vzít list papíru a ustřihnout z něho proužek. Pak se stočí do kruhu, aby se oba konce překrývaly. Jeden z nich otočíme o 180 stupňů a konce slepíme k sobě. Prstenec, který takto vznikl má jenom jednu plochu. To lze snadno ověřit. Když začneme v jeho libovolném místě kreslit čáru, dostaneme se nakonec do počátečního bodu a zjistíme, že čára se táhne jak na straně, která nám připadá vnější, tak i na straně zdánlivě vnitřní. Ve skutečnosti je tomu jinak, proužek má pouze jednu stranu, která je zároveň rubem i lícem a zároveň jedinou hranu. Nejpřekvapivější vlastnost Möbiova proužku se projeví, když ho podélně rozpůlíme. Podle zkušenosti s běžnými prstenci o dvou stranách a dvou hranách (jako je například pruh slepený z papíru, jehož konce jsme neotočili o 180 stupňů) víme, že by měly vzniknout dva kroužky o poloviční šíři, ale s Möbiovým proužkem je to jinak.

9 Laik: Jak bych si mohl vyrobit Möbiův proužek? Fyzik: Möbiův proužek si můžeme snadno vyrobit, stačí vzít list papíru a ustřihnout z něho proužek. Pak se stočí do kruhu, aby se oba konce překrývaly. Jeden z nich otočíme o 180 stupňů a konce slepíme k sobě. Laik: A co je divné na tomto proužku? Fyzik: Prstenec, který takto vznikl má jenom jednu plochu. Laik: To není možné! Fyzik: To lze snadno ověřit! Když začneme v jeho libovolném místě kreslit čáru, dostaneme se nakonec do počátečního bodu a zjistíme, že čára se táhne jak na straně, která nám připadá vnější, tak i na straně zdánlivě vnitřní. Laik: A jak je to možné? Fyzik: Ve skutečnosti je tomu jinak, proužek má pouze jednu stranu, která je zároveň rubem i lícem a zároveň jedinou hranu…


Stáhnout ppt "Postižení hlavního tématu textu. V heslech vyjádřete, o čem se v úryvku vypovídá: Sacherův dort neboli Sacher je originální druh čokoládového dortu s."

Podobné prezentace


Reklamy Google