Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Síla Deformační účinky síly Tlak, tlaková síla. Účinky síly - opakování Na čem závisí účinky síly? na velikosti síly na směru síly na působišti síly Uveď.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Síla Deformační účinky síly Tlak, tlaková síla. Účinky síly - opakování Na čem závisí účinky síly? na velikosti síly na směru síly na působišti síly Uveď."— Transkript prezentace:

1 Síla Deformační účinky síly Tlak, tlaková síla

2 Účinky síly - opakování Na čem závisí účinky síly? na velikosti síly na směru síly na působišti síly Uveď příklady těchto závislostí!

3 Deformační účinek síly Co se stane při: –z–zmáčknutí houby –t–tvarováním plastelíny –š–šlápnutí na rajče –k–kousnutí do čerstvého chleba apod.? Dojde k deformaci (změně tvaru) výše uvedených těles! Síla má deformační účinky.

4 Tlaková síla všechna tělesa na sebe vzájemně působí –p–působí silou poznali jste gravitační sílu F g –t–tou na sebe působí všechna hmotná tělesa Co je gravitační síla? –P–Přitažlivá síla, kterou Země přitahuje tělesa v dosahu svého gravitačního pole. Jaká síla působí v událostech v minulém snímku? Tlaková síla - F.

5 Účinek tlakové síly Je možné, aby stejně velká tlaková síla F měla v různých situacích různé účinky? Jak se prohne houba na tabuli, jestliže na ní položíte závaží: držátkem, spodkem a když dáte mezi houbu a závaží desku? závaží položené držátkem na houbu závaží položené spodkem na houbu závaží položené přes desku na houbu

6 Účinek tlakové síly Čím se předchozí tři situace lišily? Obsahem plochy, na kterou deformační síla F působí. Deformační účinek síly tedy závisí na ploše, na kterou působí. Jak? Byl deformační účinek stejný? Ne, byl různý!

7 Účinek tlakové síly Proto tlaková síla rozložená na velkou plochu, způsobí menší deformaci než stejná síla působící na menší plochu. Ve fyzice je z tohoto důvodu zavedená nová fyzikální veličina: Čím je obsah plochy S, na kterou těleso působí menší, tím větší má deformační síla účinek! tlak

8 Tlak je mírou deformačního účinku síly je to síla F, která působí na obsah plochy S značíme p vypočítáme jej jako podíl velikosti tlakové síly F a obsahu plochy S, na kterou síla působí kolmo S F

9 jednotka N/m 2, nebo-li Pa 1 Pa je tlak, který vyvolá síla 1 N rovnoměrně působící na rovinnou ploše 1 m 2 kolmé ke směru síly S = 1 m 2 F = 1 N

10 Výpočet tlaku Hmotnost sportovce je 80 kg. Jeden den šel jezdit na běžkách a druhý den šel běhat na sněžicích? Obsah lyží je 0,4 m 2 a sněžnic 0,04 m 2. 1) Ve kterém případě se bořil do sněhu hlouběji? Podle pravidla: Čím je obsah plochy S, na kterou těleso působí menší, tím větší má deformační síla účinek! Deformační účinek je stlačování sněhové vrstvy – boření se do sněhu. Proto se bude bořit ve sněhu víc na sněžnicích.

11 Výpočet tlaku Hmotnost sportovce je 80 kg. Jeden den šel jezdit na běžkách a druhý den šel běhat na sněžicích? Obsah lyží je 0,4 m 2 a sněžnic 0,04 m 2. 2) Vypočítejte v obou případech tlak, kterým působil na sníh. m = 80 kg S 1 = 0,4 m 2 S 2 = 0,04 m 2 g = 10 N/kg p 1 = ? Pa p 2 = Pa Sportovec je přitahován gravitační silou, která je zároveň tlakovou. Proto F = F g = mg = 80.10 = 800 N p 1 = F:S 1 = 800:0,4 = 2 000 Pa p 2 = F:S 2 = 800:0,04 = 20 000 Pa Sportovec na lyžích působil na sníh tlakem 2 kPa a na sněžnicích tlakem 20 kPa.

12 Konec

13 Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Vzdělávací obor:Fyzika Tematický okruh:Síla Téma:Tlaková síla, tlak Anotace:Prezentace je zaměřena na poznání deformačních účinků síly a jejich závislosti na obsahu plochy, na kterou tlaková síla působí. Dále se zabývá definicí a výpočtem tlaku. Očekávaný výstup:Uvedou příklady deformačních účinků síly na tělesa. Určují velikost deformačních účinků tlakové síly v závislosti na obsahu plochy, na kterou síla působí. Definují a počítají tlak. Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Ing. Pavel Broža Jazyk:Čeština Cílová skupina:Žák Stupeň a typ vzdělání:Základní vzdělávání – druhý stupeň Ročník:6. Datum vytvoření:29. 4. 2012


Stáhnout ppt "Síla Deformační účinky síly Tlak, tlaková síla. Účinky síly - opakování Na čem závisí účinky síly? na velikosti síly na směru síly na působišti síly Uveď."

Podobné prezentace


Reklamy Google