Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Primáti Kristýna Semecká 8.B 7.12.2014. Znaky Jsou pro ně charakteristické chápavé končetiny, obvykle pětiprsté, s palcem, který se může postavit protistojné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Primáti Kristýna Semecká 8.B 7.12.2014. Znaky Jsou pro ně charakteristické chápavé končetiny, obvykle pětiprsté, s palcem, který se může postavit protistojné."— Transkript prezentace:

1 Primáti Kristýna Semecká 8.B 7.12.2014

2 Znaky Jsou pro ně charakteristické chápavé končetiny, obvykle pětiprsté, s palcem, který se může postavit protistojné polohy vůči ostatním prstům. Drápky jsou zpravidla nahrazeny plochými nehty.

3 Znaky Díky úpravě kloubů od ramene až po zápěstí a dobře vyvinutým klíčním kostem se může celá končetina volně pohybovat a ohýbat v různých směrech, což u většiny ostatních savců není samozřejmostí.

4 Znaky Dalším významným znakem primátů je vysoce rozvinutý mozek. Čichové laloky koncového mozku se velmi zmenšily, což souvisí se zkrácením obličejové části lebky a relativně špatným čichem. Většina primátů vidí barevně. Sluch není nejlepší, zato hmat je díky hmatovým polštářkům na prstech velmi dobrý. Primáti rodí obvykle jediné mládě, s čímž souvisí i dlouhá doba mateřské péče, pozdější dospívání a dlouhověkost

5 Mládě orangutana

6 Zástupci Lemur Kata Komba Ušatá poloopice Kočkodan Zelený Makak Magot opice

7 Lemur Kata Lemur kata se snadno pozná na první pohled podle dlouhého huňatého ocasu s černými a bílými kruhy. Patří k takzvaným pravým lemurům, kteří se vyskytují pouze na Madagaskaru. Lemur kata a člověk měli pravděpodobně společného předka, žijícího před 50 miliony let. Od té doby se lemur kata spolu s dalšími lemury vyvíjel na Madagaskaru zcela odděleně a zachoval si řadu původních znaků.

8 Lemur Kata

9 Komba Ušatá Žijí v samičích skupinách v suchých lesnatých krajinách a v savanách. Mají velké oči,uši a dlouhý ocas. Velké oči jim slouží k dobrému nočnímu vidění a velké, na čtyřikrát ohýbatelné ušní boltce ji zase zaručují výborný sluch což je nepostradatelný předpoklad pro noční lov hmyzu. Mají silné zadní končetiny, které jim umožňují velice rychlý skákavý běh, a dlouhý ocas jim pomáhá v kormidlování. Nejpodstatnější složku potravy tvoří hmyz.

10 Komba Ušatá

11 Makak Magot V potravě dává makak magot přednost rostlinné stravě. Nejraději má plody, nepohrdne však ani listím. Hlava je v poměru k ostatní části těla celkem výrazná. Průměrný věk jeho dožití je 15-20 let. Výjimeční však nejsou ani jedinci, kteří se dožijí 29 let.

12 Makak Magot

13 Totožnost: Primáti s Člověkem

14 Zdroje http://www.zivocich.com/clanky/zivocich- jmenem-clovek/d:taxonomie-cloveka http://www.zivocich.com/clanky/zivocich- jmenem-clovek/d:taxonomie-cloveka http://www.petrcunderlik.cz/dzungli-bornea- jedinecni-orangutani-a-nosate-opice/ http://www.petrcunderlik.cz/dzungli-bornea- jedinecni-orangutani-a-nosate-opice/ http://www.prirodovednecentrumhk.cz/view. php?cisloclanku=2012120001 http://www.prirodovednecentrumhk.cz/view. php?cisloclanku=2012120001 http://svet-zvirat.7x.cz/temata/lemur-kata


Stáhnout ppt "Primáti Kristýna Semecká 8.B 7.12.2014. Znaky Jsou pro ně charakteristické chápavé končetiny, obvykle pětiprsté, s palcem, který se může postavit protistojné."

Podobné prezentace


Reklamy Google