Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Přístavy světa.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Přístavy světa."— Transkript prezentace:

1 Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Přístavy světa

2 Přístavy Zásobovací Osobní Zbožové Vývozní Dovozní Doky Kontejnerové Otevřené Říční

3  Hrají důležitou úlohu v celém světovém dopravním systému.  Vznikaly převážně v zátokách nebo v ústích řek.  Účelem je bezpečné kotvení, zajištění snadné nakládky a vykládky zboží a přepravování osob. Přístavy

4  Dovozní přístavy o V jejich obratech nákladů převažuje vykládka nad nakládkou. o Většinou u ekonomicky vyspělých států.  Nejvíce se dováží: o ROPA o ROPA -> Saudská Arábie, Kuvajt, Írán, Mexiko, Indonésie, Aljaška o ŽELEZNÁ RUDA o ŽELEZNÁ RUDA -> Brazílie, Austrálie, Kanada, Norsko o UHLÍ o UHLÍ -> USA, Jihoafrická republika, Austrálie

5  Vývozní přístavy o V jejich obratech nákladů převažuje nakládka nad vykládkou. o Většinou u rozvojových zemích, ale i u některých vyspělých zemích specializovaných na vývoz určitého substrátu.

6 Největší přístavy světa  Mezi největší přístavy světa patří: oŠoŠoŠoŠanghaj (Čína) oRoRoRoRotterdam (Holandsko) oSoSoSoSingapur oNoNoNoNew York (USA) oAoAoAoAntverpy (Belgie) oHoHoHoHongkong (Čína) oHoHoHoHamburg (Německo)

7 Šanghaj  Rozkládá se v ústí řeky Jang- c'-ťiang do Východočínského moře.  Od roku 2004 největší přístav světa.  Roční obrat je více než 400 milionů tun nákladu.  Jedno z hlavních středisek obchodu se Západem.

8

9 Rotterdam  Největší přístav v Evropě, druhé největší město v Holandsku.  Námořní komplex Europort.  Do roku 2004 největší přístav na světě.  Nachází se zde Námořní muzeum.

10

11 Singapur  Křižovatka více než stovky námořních spojů.  Roční obrat více než 50 milionů tun nákladu.  Hlavním zdrojem je vývoz a dovoz.  Nejvíce se vyváží kaučuk, exotické ovoce, cín a textil.

12

13 Antverpy  Druhý největší přístav Evropy.  Centrum diamantového obchodu a světové módy.  Roční obrat více než 100 milionů tun nákladu.  Přívoz ovoce, zeleniny, papíru a dřeva.

14

15 Hamburk  Vstupní brána do Evropy, nejrozsáhlejší přístav Německa.  Roční obrat je více než 36 milionů tun nákladu.  Největší přijímací přístav kávy, kakaa a vesmírných projektů.  Dále se dováží ropa, obiloviny, papír, auta a léky.

16

17 Rotterdam Antverpy Singapur Šanghaj Hamburg

18 Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí


Stáhnout ppt "Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Zeměpis – 1. ročník 1 Přístavy světa."

Podobné prezentace


Reklamy Google