Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanika Čelistního Kloubu Erik Kubica. Co je to čelistní kloub Je to soubor temporomandibulárních kloubú,které spojují dolní čelisť (mandibula), se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanika Čelistního Kloubu Erik Kubica. Co je to čelistní kloub Je to soubor temporomandibulárních kloubú,které spojují dolní čelisť (mandibula), se."— Transkript prezentace:

1 Mechanika Čelistního Kloubu Erik Kubica

2 Co je to čelistní kloub Je to soubor temporomandibulárních kloubú,které spojují dolní čelisť (mandibula), se spánkovou kostí (os temporale), v postranní části hlavy. Kloub čelistní,(articulatio temporomandibularis), je párový kloub mezi hlavicí dolní čelisti (caput mandibulae) a kloubní jamkou (fossa mandibularis), včetne kloubního hrbolku (tuberculum articulare), na šupine kosti spánkové. Jsou to jedny z nejsložitejších kloubú v lidském tele

3 Pohyby čelistního kloubu Základní pohyby: Deprese mandibuly – otvírání úst Elevace mandibuly – zavírání úst Protrakce (propulse) mandibuly – posun dopředu Retrakce (retropulse) mandibuly – posun dozadu Pohyby do stran – jsou kombinací protrakce strany jedné a rotace strany druhé

4

5

6

7 Poruchy čelistního kloubu Lékaři zabývající se poruchami čelistního kloubu se dnes většinou shodují na rozdělení těchto onemocnění do 3 kategorií: Myofasciální bolest - je nejčastější, patří sem bolesti svalů které pohybují dolní čelistí, často ve spojení s bolestmi šíjového svalstva. Vnitřní poškození kloubu - vykloubení čelisti, dislokovaný kloubní disk nebo poranění hlavičky dolní čelisti. Degenerativní kloubní onemocnění - arthritida nebo revamatoidní arthritida čelistního kloubu. Pacienti mohou trpět jedním nebo více druhy postižení najednou.

8

9 Ďekuji Vám za pozornost


Stáhnout ppt "Mechanika Čelistního Kloubu Erik Kubica. Co je to čelistní kloub Je to soubor temporomandibulárních kloubú,které spojují dolní čelisť (mandibula), se."

Podobné prezentace


Reklamy Google