Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Diabetes v těhotenství -novinky Jaroslava Eksteinová Plzeň 25.10.2014 Plzeň 25.10.2014.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Diabetes v těhotenství -novinky Jaroslava Eksteinová Plzeň 25.10.2014 Plzeň 25.10.2014."— Transkript prezentace:

1 Diabetes v těhotenství -novinky Jaroslava Eksteinová Plzeň 25.10.2014 Plzeň 25.10.2014

2 Celková charakteristika Diabetes mellitus (DM) v souvislosti s těhotenstvím rozdělujeme na Diabetes mellitus (DM) v souvislosti s těhotenstvím rozdělujeme na pregestační (diagnostikovaný před graviditou: DM 1. typu, 2. typu, MODY, event. jiné typy diabetu) pregestační (diagnostikovaný před graviditou: DM 1. typu, 2. typu, MODY, event. jiné typy diabetu) gestační diabetes mellitus (GDM). gestační diabetes mellitus (GDM).

3 Personální a technické předpoklady pregestační DM pregestační DM představuje týmovou spoluprácí specialistů různých oborů (diabetolog, gynekolog, neonatolog, endokrinolog, oftalmolog, event. nefrolog) představuje týmovou spoluprácí specialistů různých oborů (diabetolog, gynekolog, neonatolog, endokrinolog, oftalmolog, event. nefrolog) porodních asistentek, nutriční terapeutky porodních asistentek, nutriční terapeutky

4 Personální a technické předpoklady Péče o ženy s GDM Péče o ženy s GDM s farmakologickou léčbou je doporučováno poskytovat v perinatologickém a diabetologickém centru. s farmakologickou léčbou je doporučováno poskytovat v perinatologickém a diabetologickém centru.

5 Personální a technické předpoklady Péče o ženy s GDM Péče o ženy s GDM s výbornou hodnotou glykémie pouze při nefarmakologické léčbě s výbornou hodnotou glykémie pouze při nefarmakologické léčbě a při nekomplikovaném průběhu těhotenství (včetně příznivého nálezu USG plodu) a při nekomplikovaném průběhu těhotenství (včetně příznivého nálezu USG plodu) péči poskytuje ambulantní diabetolog. péči poskytuje ambulantní diabetolog.

6 Gestační diabetes mellitus Skríning a diagnostika GDM Skríning a diagnostika GDM s kríning GDM zajišťuje gynekolog. s kríning GDM zajišťuje gynekolog. Probíhá ve dvou stupních Probíhá ve dvou stupních na začátku gravidity na začátku gravidity mezi 24. -28. týdnem gravidity. mezi 24. -28. týdnem gravidity.

7 Skríning a diagnostika GDM Na začátku těhotenství Na začátku těhotenství glykémii nalačno v žilní plazmě standardní laboratorní metodou. glykémii nalačno v žilní plazmě standardní laboratorní metodou. diabetes mellitus v těhotenství. diabetes mellitus v těhotenství. glykémie nalačno ≥ 7,0 mmol/l glykémie nalačno ≥ 7,0 mmol/l (nebo HbA1c ≥ 48 mmol/mol) (nebo HbA1c ≥ 48 mmol/mol) při opakované glykémii nalačno 5,1 – 6,9mmo/l. při opakované glykémii nalačno 5,1 – 6,9mmo/l.

8 Skríning a diagnostika GDM Skríning a diagnostika GDM Ve 24. - 28. týdnu gravidity Ve 24. - 28. týdnu gravidity Glykémie musí být stanovena standardní metodou v laboratoři. Glykémie musí být stanovena standardní metodou v laboratoři. 3-bodový oGTT. 3-bodový oGTT.

9 Skríning a diagnostika GDM Diagnózu DM či GDM lze stanovit na základě vyšetření pouze lačné glykémie v případě 2 pozitivních nálezů. Diagnózu DM či GDM lze stanovit na základě vyšetření pouze lačné glykémie v případě 2 pozitivních nálezů. 1 pozitivního a 1 negativního nálezu je indikovaný 3-bodový orální glukózový toleranční test (oGTT) po zátěži 75g glukózy. 1 pozitivního a 1 negativního nálezu je indikovaný 3-bodový orální glukózový toleranční test (oGTT) po zátěži 75g glukózy.

10 Skríning a diagnostika GDM Normální hodnoty glykémie v žilní plazmě během oGTT Normální hodnoty glykémie v žilní plazmě během oGTT po 75 g glukózy v těhotenství po 75 g glukózy v těhotenství nalačno < 5,1mmol/l za 1 hodinu po zátěži < 10,0 mmol/l za 2 hodiny po zátěži < 8,5mmol/l Diagnóza GDM je stanovena, je-li aspoň jedna hodnota v testu patologická. Diagnóza GDM je stanovena, je-li aspoň jedna hodnota v testu patologická.

11 Léčba GDM dieta - je individuálně upravena dle pregestačního BMI dieta - je individuálně upravena dle pregestačního BMI pohybová aktivita - středně intenzivní fyzická aktivita, např. chůze minimálně 30 minut denně. pohybová aktivita - středně intenzivní fyzická aktivita, např. chůze minimálně 30 minut denně. farmakoterapie farmakoterapie inzulín, metformin inzulín, metformin při opak. vyšších glykemiích při opak. vyšších glykemiích

12 Selfmonitoring glykémií Kontrola glykémie - 4x denně: nalačno a 1 (nebo 2) hodiny po hlavních jídlech. Kontrola glykémie - 4x denně: nalačno a 1 (nebo 2) hodiny po hlavních jídlech. nalačno do 5,1 mmol/l, za 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l za 2 hodiny do 6,7 mmol/l). nalačno do 5,1 mmol/l, za 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l za 2 hodiny do 6,7 mmol/l).

13 Selfmonitoring glykémií Při výborných hodnotách glykémie během celého dne lze individuálně intenzitu selfmonitoringu snižovat (glyk. profil 4-3x týdně). Při výborných hodnotách glykémie během celého dne lze individuálně intenzitu selfmonitoringu snižovat (glyk. profil 4-3x týdně).

14 Doporučení po porodu a prevence vzniku DM každá pacientka s anamnézou GDM dispenzarizována praktickým lékařem nebo diabetologem. každá pacientka s anamnézou GDM dispenzarizována praktickým lékařem nebo diabetologem. opatření – úprava režimu s cílem redukce hmotnosti opatření – úprava režimu s cílem redukce hmotnosti pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30min. rázné chůze) pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30min. rázné chůze)

15 www.diabetesatehotenstvi.cz Děkuji za pozornost Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Diabetes v těhotenství -novinky Jaroslava Eksteinová Plzeň 25.10.2014 Plzeň 25.10.2014."

Podobné prezentace


Reklamy Google