Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

noha (1.) noha (2.) noha (3.) noha (4.) makadla klepítka s jedovou žlázou oči hlavohruď zadeček snovací bradavky řitní otvor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "noha (1.) noha (2.) noha (3.) noha (4.) makadla klepítka s jedovou žlázou oči hlavohruď zadeček snovací bradavky řitní otvor."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 noha (1.) noha (2.) noha (3.) noha (4.) makadla klepítka s jedovou žlázou oči hlavohruď zadeček snovací bradavky řitní otvor

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22 Při ochraně proti nemocem přenášeným klíšťaty je nejdůležitější PREVENCE, která spočívá v ochraně proti klíšťatům. Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom:  mít ochranné oblečení - vyšší obuv, světlý oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do bot, na světlém oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit  používat repelentní prostředky proti klíšťatům  po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a dobře se prohlédnout  denně kontrolovat domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště

23 Základem úspěšného hledání klíštěte je každodenní pečlivá prohlídka celého těla. Klíšťata mají nejraději podkolenní jamky, podpaží, třísla, krk, břicho a také vlasový porost. Ovšem můžou se přisát kdekoliv. Nespoléhejte na to, že vás místo, kde je přisáté klíště, začne svědit. Ve slinách klíšťat jsou obsažené látky, které působí místní znecitlivění. Čím déle je klíště přisáté, tím se zvyšuje riziko infikování nákazou a klíště se hůře odstraňuje. Proto přisáté klíště odstraňujeme vždy co nejdříve.

24 JAK VYNDAT KLÍŠT Ě Vzhledem k velmi vyvinutému systému přisátí není snadné klíště odstranit.  Na klíště bychom neměli sahat přímo holými prsty.  Při vytahování dbáme na to, aby se klíště nepřetrhlo.  Nejprve místo desinfikujme.  Potom vikláním např. pomocí navlhčené žínky nebo měkké pinzety klíště opatrně povytahujeme. Celé to může trvat i několik minut.  Po vyjmutí klíštěte místo znovu desinfikujte.  Klíště nikdy nerozmačkáváme v prstech!  V případě teploty a bolesti hlavy ihned navštívíme lékaře a informujeme ho o nálezu klíštěte.

25 ČLENOVCI - Pavoukovci ČLENOVCI - členěné tělo a článkované končetiny a)PAVOUKOVCI - vždy 4 páry nohou  Pavouci tělo: hlavohruď a zadeček (viz obrázek) tkají pavučinu (snovací žlázy na zadečku) loví hmyz, který usmrtí pomocí jedu, a vysají např. křižák obecný  Sekáči netkají pavučinu dravci v nebezpečí odvrhnou nohu  Roztoči drobní (0,2 – 4 mm) někteří přispívají ke vzniku humusu někteří žijí v domácnostech  zdroj alergií klíště obecné – vnější cizopasník (parazit) – saje krev  přenos nemocí (zánět mozku, borelióza)  PŘISÁTÉ KLÍŠTĚ JE NUTNÉ VČAS A SPRÁVNĚ ODSTRANIT

26 Závěr: Opakování: 1)Čím se vyznačují všichni členovci? Co je společné pro všechny pavoukovce? 2)Jaké skupiny (řády) pavoukovců znáš? Čím se liší, co je pro ně typické? Uveď 1 zástupce z každé skupiny. 3)Podle obrázku popiš tělo křižáka. 4)Vysvětli pojem parazit. Jak ho označujeme česky a proč? Uveď příklad parazita a vysvětli, čím může být nebezpečný.


Stáhnout ppt "noha (1.) noha (2.) noha (3.) noha (4.) makadla klepítka s jedovou žlázou oči hlavohruď zadeček snovací bradavky řitní otvor."

Podobné prezentace


Reklamy Google