Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ekologie … věda o vztazích mezi organismy a jejich životním prostředím a mezi organismy navzájem (Ernest Haeckel 1866) Environmentalistika … věda o vztazích.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ekologie … věda o vztazích mezi organismy a jejich životním prostředím a mezi organismy navzájem (Ernest Haeckel 1866) Environmentalistika … věda o vztazích."— Transkript prezentace:

1 Ekologie … věda o vztazích mezi organismy a jejich životním prostředím a mezi organismy navzájem (Ernest Haeckel 1866) Environmentalistika … věda o vztazích člověka a ŽP; zkoumá působení člověka na ŽP; zabývá se prevencí i nápravou škod; monitoringem složek ŽP … Ochrana životního prostředí … aktivita člověka k ochraně jeho životního prostředí (ochrana ovzduší, vody, půdy – složky životního prostředí); obsahuje Ochranu přírody Ochrana přírody … aktivita člověka k zachování krajiny - rostlin, živočichů a jejich stanovišť (chráněná území …) ŽP – základní pojmy

2 Zemský systém se skládá z menších podsystémů, které spolu intenzivně „komunikují“ atmosféra hydrosféra biosféra litosféra Ty mohou být rozděleny na další podsystémy – hydrosféra = oceány, ledovce, vodní toky, podzemní voda Životní prostředí Globální cykly

3 Přirozený vs. antropogenní cyklus

4 Geologický cyklus

5 Hydrologický cyklus

6 Cykly a znečišťování ŽP

7 Biogeochemické cykly přesuny anorganických a organických látek v živých organismech i v celé biosféře přirozené vs. člověkem ovlivněné (člověk 4 mil. chemických přípravků) význam studia cyklů při posuzování kontaminace, rizik, ochranných opatřeních (likvidaci škodlivin)

8 Biogenní prvky makrobiogenní prvky : vyskytují se především v nukleových kyselinách a bílkovinách; C, N, O, H, Ca, P (přítomen v anorganické i organické podobě) oligobiogenní: vyskytují se v malém množství; K, Cl, Na (tyto prvky se vyskytují jako anorganické ionty), Mg, Fe (v organických sloučeninách), S mikrobiogenní (stopové): zbytek period. tab. - B, F, V, Br, Se, Si, Li, Al, Ti, Mn, Cu atd.

9 © Šálek Cyklus uhlíku

10 C

11 © Šálek Cyklus dusíku

12 N

13 © Šálek eutrofizace vod Cyklus fosforu

14 P

15 © Šálek Cyklus síry

16 S

17 Neživé složky ekosystémů - Podloží - Půda - Voda - Sedimenty - Ovzduší - Klima, krajina Organismy - Viry - Bakterie - Houby - Rostliny - Živočichové + Člověk Základní členění ekosystémů terestrické akvatické mořské sladkovodní brakické Abiotické složkyBiotické složky


Stáhnout ppt "Ekologie … věda o vztazích mezi organismy a jejich životním prostředím a mezi organismy navzájem (Ernest Haeckel 1866) Environmentalistika … věda o vztazích."

Podobné prezentace


Reklamy Google