Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajina kolem nás 3.ročník Vypracovala: Mgr. Anna Emingerová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajina kolem nás 3.ročník Vypracovala: Mgr. Anna Emingerová."— Transkript prezentace:

1 Krajina kolem nás 3.ročník Vypracovala: Mgr. Anna Emingerová

2 Povrch České republiky je rozmanitý. Na mapě vidíme hnědě vyznačené hory, které tvoří přírodní hranici naší země. Světle hnědě jsou vyznačeny vysočiny a zeleně nížiny.

3 Pracuj s mapou. Už víš, jakou barvou jsou na mapě vyznačeny hory, vysočiny a nížiny. Najdi na mapě pět pohoří, vysočinu a dvě nížiny.

4 Nadmořská výška Výška krajiny se měří v metrech. Krajina se porovnává s výškou mořské hladiny. NADMOŘSKÁ VÝŠKA MOŘE KRAJINA Veškerá krajina se měří v metrech nad mořem, i v zemích kde moře není.

5 Pracuj s mapou. Najdi na mapě významné vrcholy a zapiš jejich nadmořskou výšku. Sněžka (pohoří Krkonoše) Klínovec (Krušné hory)

6 Kopec Na každém kopci můžeme pozorovat vrchol(nejvyšší bod). Strany kopce se nazývají úbočí.V dolní části kopce, kde se reliéf srovnává s rovinou nazýváme úpatí. VRCHOL ÚBOČÍ ÚPATÍ

7 Využití krajiny Obdělávanou krajinu nazýváme zemědělská krajina. Zemědělská krajina se většinou rozkládá v nížinách, kde je půda úrodnější než na vysočinách a v horách. POLESADVINICE

8 Využití krajiny Na vysočinách je půda méně úrodná, má převážně kamenitý charakter. Pěstují se zde především brambory, len a oves.

9 Krajina lesnatá Převážně zalesněná krajina se nazývá krajina lesnatá. Naše lesnatá krajina je tvořena ve většině případů smíšenými lesy.

10 Průmyslová krajina Průmyslová krajina se většinou nachází v okolích velkých měst. Je tvořena především továrnami.

11 Základní rozdělení krajiny 1)Zemědělská krajina 2)Lesnatá krajina 3)Průmyslová krajina

12 Otázky pro chytré hlavy 1) Jak vysvětlíš pojem nadmořská výška? 2) Co je úbočí? 3) Jaké plodiny se pěstují nejčastěji na polích? 4) Co se pěstuje na vysočinách? 5) Rozděl typy krajiny.

13 Použité zdroje Obrazový materiál: kopec, nadmořská výška dum.rvp.cz/materialy/krajina-kolem-nas.html Mapa ČR http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Relief_Map_of_Czech_Republic.png Pole http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tractors_in_Potato_Field.jpg Sad http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vignobles_%C3%A0_Ch%C3%A9rac.jpg Vinice http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schmergow-Apfelbaumplantage-01-05-2007-007.jpg Vysočina http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flax_field,_Gottem_2011_b.jpg?uselang=cs lesnatá krajina http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metylovick%C3%A1_pahorkatina,_Metylovick%C3%A1_h%C5 %AFrka,_Z_05.jpg?uselang=cs průmyslová krajina http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kladno,_Dubsk%C3%A1,_pr%C5%AFmysl.JPG?uselang=cs Textový materiál: ŠTIKOVÁ,V. Prvouka 3. Brno: Nová Škola, 2006. 75s. ISBN 80-7289-044-1


Stáhnout ppt "Krajina kolem nás 3.ročník Vypracovala: Mgr. Anna Emingerová."

Podobné prezentace


Reklamy Google