Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Rosice, okres Chrudim

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Rosice, okres Chrudim"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Rosice, okres Chrudim
Rosice 97, Rosice; IČO: ; tel.: ; Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: Každý je jedinečný Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Název vzdělávacího materiálu: Halogenidy – Halit, fluorit Číslo materiálu v sadě, (šablona, sada): 4, (III/2, sada A) Autor materiálu: Marek Odstrčil Vzdělávací oblast, vzdělávací obor, vyučovací předmět, ročník/y: Člověk a příroda, Přírodopis, Přírodopis, 9. ročník Klíčová slova: Mineralogický systém, nerosty, halogenidy, halit, sůl kamenná Anotace: Žáci se seznámí se základní charakteristikou halogenidů a s nejdůležitějšími vlastnostmi, nalezišti a příklady využití soli kamenné (halitu) a fluoritu. Materiál byl vytvořen (datum, období): Ověření ve výuce: Datum: Třída: 9. Ověřil: Marek Odstrčil Prohlášení Prohlašuji, že při tvorbě výukového materiálu jsem respektoval(a) všeobecně užívané právní a morální zvyklosti, autorská a jiná práva třetích osob, zejména práva duševního vlastnictví (např. práva k obchodní firmě, autorská práva k software, k filmovým, hudebním a fotografickým dílům nebo práva k ochranným známkám) dle zákona 121/2000 Sb. (autorský zákon). Nesu veškerou právní odpovědnost za obsah a původ svého díla. Prohlašuji dále, že výše uvedený materiál byl ověřen ve výuce a proveden o tom zápis do TK. Dávám souhlas, aby moje dílo bylo dáno k dispozici veřejnosti k účelům volného užití (§30 odst. 1 zákona 121/200 Sb.), tj. že k uvedeným účelům může být kýmkoliv zveřejňováno, používáno, upravováno a uchováváno. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

2 Mineralogický systém II. Halogenidy
Sůl kamenná (halit), fluorit Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

3 Halogenidy Halogenidy jsou sloučeniny fluoru (F), chloru (Cl), bromu (Br) a jodu (I) s kovy. Mají slanou nebo hořkou chuť, většinou jsou dobře rozpustné ve vodě a jejich vodné roztoky vedou velmi dobře elektrický proud. Nacházejí se v rozpuštěném stavu v mořské vodě. Během geologického vývoje Země vznikla vysycháním mořských zálivů obrovská ložiska soli. Minerály: halit (sůl kamenná), fluorit. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

4 Halit (sůl kamenná) Složení: chlorid sodný, NaCl
Vznik: vypařováním mořské vody Výskyt: Slovensko (Solivar u Prešova), Polsko (Wieliczka), Rakousko (Alpy – Salzburg, Bad Reichenhall) Použití: potravinářský a chemický průmysl (výroba sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoha dalších látek) Zajímavosti: Název je složený z řeckých slov halos – slaný a lithos – kámen. Na světě se vyrobí 220 milionů tun soli ročně. Otázka: Kolik myslíte, že dospělý člověk zkonzumuje ročně soli? – Odpověď: 7,5 kg Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

5 Halit (sůl kamenná) [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

6 Halit (sůl kamenná) [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

7 Bývalý solný důl Wieliczka v Polsku
[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

8 Bývalý solný důl Wieliczka v Polsku
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <

9 Solný reliéf Poslední večeře Páně v dole Wieliczka
[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

10 Bývalý solný důl Wieliczka v Polsku
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil. [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: <

11 Fluorit Složení: fluorid vápenatý, CaF2
Barva: nejčastěji zelený, fialový, v odstínech mezi žlutou a hnědou, též bezbarvý Tvrdost = 4 Použití: surovina pro výrobu sloučenin fluoru, plastů, teflonu, chladicích náplní (freonů), kyseliny fluorovodíkové, v hutnictví jako příměs při tavení rud (snižuje teplotu tání), ve sklářství, při výrobě cementu, bezbarvé čiré krystaly v optice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

12 Fluorit [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < >. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

13 Fluorit [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

14 Fluorit [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

15 [cit. 2011-09-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Fluorit [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

16 [cit. 2011-09-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Využití fluoru – teflon (teflonová pánev), freon (chladicí náplň do ledniček) [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

17 Kontrolní otázky Jak se jmenuje bývalý solný důl v Polsku, kde se dnes nachází známé muzeum těžby soli? Správná odpověď: Wieliczka Jak se nazývá dnes již nepoužívaná chladicí náplň do ledniček? Správná odpověď: Freon Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

18 Použité zdroje Zdroje tištěné: Zdroje elektronické:
Mineralogie pro školy [online]. [cit ]. Dostupné na www: < Fluorit - Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

19 Použité zdroje Zdroje tištěné: Zdroje elektronické:
Mineralogie pro školy [online]. [cit ]. Dostupné na www: < Mineralogie pro školy [online]. [cit ]. Dostupné na www: < Halit - Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.


Stáhnout ppt "Základní škola Rosice, okres Chrudim"

Podobné prezentace


Reklamy Google